علاالدین بروجردی: اصول سیاست خارجه بسیار شفاف است، عباس مقتدایی: رییس جمهور آینده باید باور قلبی به قانون اساسی داشته باشد

به گزارش مجله بابلسر، نایب رییس اول کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجه مجلس: دولت سیزدهم باید توسط فرد یا افرادی شکل بگیرد که باور به ما می توانیم داشته باشند. اندیشه های اسلامی مندرج در قانون اساسی به ما می گوید که با اتکا به نیرو های توانمند و جوان و ظرفیت های بسیاری که در کشور وجود دارد، شرایط بهتری را رقم زد.

علاالدین بروجردی: اصول سیاست خارجه بسیار شفاف است، عباس مقتدایی: رییس جمهور آینده باید باور قلبی به قانون اساسی داشته باشد

به گزارش گروه فرهنگی خبرنگاران به نقل از روابط عمومی برنامه به وقت ایران، برنامه زنده و تلویزیونی به وقت ایران شب گذشته دوم خردادماه با موضوع سیاست خارجه در دولت آینده و با حضورعلاالدین بروجردی معاون امور بین الملل دانشگاه آزاد اسلامی و رییس سابق کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجه مجلس شورای اسلامی و عباس مقتدایی خوراسگانی نائب رییس اول کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجه مجلس شورای اسلامی روی آنتن رفت.

عباس مقتدایی خوراسگانی نایب رییس اول کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجه مجلس شورای اسلامی در سخنانی عنوان نمود: کسی که می خواهد رییس جمهور گردد باید به دنبال تحقق الگو های جامعه اسلامی باشد و باور قلبی به قانون اساسی داشته و مفاد این قانون را برای خود درونی نموده باشد.

وی ادامه داد: ما در بعضی از مقاطع تاریخی در فرایند رشد خود بی دقتی هایی انجام داده ایم. اگر انرژی که رییس جمهور و وزیر امور خارجه دولت دوازدهم صرف اصلاح روابط با 15 کشور همسایه ما می شد، می توانستیم صادرات خود را بسیار بهبود بخشیم. یکی از نواقصی که ما در کشور داریم این است که تعداد رایزن های مالی و بازرگانان از تعداد انگشتان دست هم کم است.

نایب رییس اول کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجه مجلس تاکید نمود: یکی از دستاورد های مجلس یازدهم این است که کمیته دیپلماسی مالی را تشکیل داده و جلسه ای با حضور همه کسانی که در حوزه صادرات و فراوری نقش دارند، تشکیل شد. جالب است که عده ای از این افراد مدت ها بود یکدیگر را ندیده بودند!

مقتدایی خوراسگانی بیان نمود: البته این اتفاق باید در دولت رخ می داد. رییس جمهور و دولت بعدی باید افرادی باشند که بدانند با یک هماهنگی از همه ظرفیت های بین المللی استفاده نمایند و اول به سراغ کشور های منطقه بفرایند.

وی اظهار داشت: دولت سیزدهم باید توسط فرد یا افرادی شکل بگیرد که باور به ما می توانیم داشته باشند. اندیشه های اسلامی مندرج در قانون اساسی به ما می گوید که با اتکا به نیرو های توانمند و جوان و ظرفیت های بسیاری که در کشور وجود دارد، شرایط بهتری را رقم زد.

در ادامه، علاالدین بروجردی معاون امور بین الملل دانشگاه آزاد اسلامی و رییس سابق کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجه مجلس در ابتدا عنوان نمود: اصول سیاست های بالادستی سیاست خارجه اصول ثابتی و در این چهار دهه گذشته تغییر ننموده است. هنر اینکه ما بتوانیم این اصول را در هر مقطعی به کار ببریم وظیفه وزارت امور خارجه و رییس جمهور است.

وی ادامه داد: اصول بسیار شفاف است و هنر دیپلماسی و رییس جمهور باید این باشد که با روسای جمهور کشور ها رابطه خوبی را برقرار کند و همسایگان خود را در اولویت رابطه قرار بدهد. ما اگر از دیپلماسی فعال برخوردار باشیم، می توانیم با یک برنامه ریزی اصولی نقشه دشمن را خنثی کنیم.

معاون امور بین الملل دانشگاه آزاد اسلامی درباره ارتباط با دیگر کشور ها بیان نمود: ما به دنبال برقراری رابطه خوب و بهترین رابطه را کشور ها هستیم البته نه با کشوری که ظلم می نماید. هنر دیپلماسی ما باید به گونه ای باشد که علاوه بر رابطه خوب با کشور ها از نقشه دشمنان مطلع باشیم و بتوانیم آن را خنثی کنیم.

رییس سابق کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجه مجلس با اشاره به اینکه نگاه کارشناسی در تدوین برنامه ها بسیار مهم است، عنوان نمود: این نگاه باید حافظ منافع ملی، اما من یک مثال می زنم و آن ابن است که ما از استرالیا و نیوزلند گندم وارد می کنیم، اما از پاکستان که در منطقه خودمان است، نه.

بروجردی درباره مجموعه ابزار های نظارتی مجلس گفت: مجلس قبلی و مجلس یازدهم از این ابزار بسیار استفاده کردند.

وی با اشاره به اینکه نگاه دولت دوازدهم به غرب بود، توضیح داد: چین به ما گفت قطار سریع السیر از تهران به مشهد را برای شما راه اندازی می کنیم، اما ما هرچه جلسه گذاشتیم با دوستان دولت فایده نداشت. این نکته را بیان نمودم تا بگویم که نگاه وزرا، معاونان و دولت تا چه اندازه مهم است.

برنامه به وقت ایران در فصل دوم با رویکرد مهارتی و با ساختار گفتگومحور به تهیه نمایندگی علیرضا عاصم یوسفی با اجرای ناصر خیرخواه روز های یکشنبه و سه شنبه ساعت 21:45 تا 23 به صورت زنده روی آنتن شبکه آموزش می رود.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 31 خرداد 1400 بروزرسانی: 31 خرداد 1400 گردآورنده: babalaser.ir شناسه مطلب: 1485

به "علاالدین بروجردی: اصول سیاست خارجه بسیار شفاف است، عباس مقتدایی: رییس جمهور آینده باید باور قلبی به قانون اساسی داشته باشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علاالدین بروجردی: اصول سیاست خارجه بسیار شفاف است، عباس مقتدایی: رییس جمهور آینده باید باور قلبی به قانون اساسی داشته باشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید