گردشگری ایران، نیازمند حمایت دولت برای مقابله با تبلیغات منفی جهانی

به گزارش مجله بابلسر، پس از سقوط هواپیمایی اوکراین در آسمان تهران، صنعت گردشگری ایران متأثر از اتفاقات سیاسی و شدت دریافت تبلیغات منفی علیه ایران، دچار آسیب شد. لغو تورهای گردشگران خارجی، اولین واکنش به این رویداد بود. تاجایی که به گفته رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی، پس از سانحه سقوط هواپیمای اوکراین، تور های ورودی از آمریکا و کانادا 100 درصد، تور های استرالیا و حوزه اقیانوسیه 80 درصد، تور های ورودی از اروپا 60 درصد و تور های ورودی آسیا 60 درصد سفر های خود به ایران را لغو نموده اند.

گردشگری ایران، نیازمند حمایت دولت برای مقابله با تبلیغات منفی جهانی

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات مدارک لازم برای ویزای کانادا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای کانادا، ویزای مالتی 5 ساله با دعوتنامه معتبر دریافت کنید.

حرمت الله رفیعی پیش تر دراین باره گفته بود: بیش از 70 درصد تور های ورودی به ایران درخواست کنسلی داده اند و احتمالاً در روز های آینده شاهد کاهش تعداد گردشگران ورودی نیز خواهیم بود.

بااین وجود، به باور فعالان و صاحب نظران، فضای این روزهای صنعت گردشگری که بحرانی توصیف می شود، موقتی خواهد بود و در این شرایط، بیش از هر زمان دیگری این صنعت احتیاجمند حمایت دولت برای مقابله با پروپاگاندای منفی شکل گرفته در عرصه جهانی است.

در همین زمینه، سید هادی شیرازی دبیر جامعه تور گردانان ایران در گفت وگو با پایگاه خبری اتاق ایران با تأکید بر اینکه تبلیغات منفی، چهره گردشگری ایران را مخدوش نموده است، می گوید: طبیعی است که وقتی بحرانی در این سطح اتفاق بیفتد، صنعت گردشگری متأثر و تحت تأثیر این شرایط هم دچار تغییر و تحولاتی شود، اما این بدان معنا نیست که این شرایط ناپایدار همیشگی بماند. به خصوص بعد از سقوط هواپیمای اوکراینی، شاهد هجمه تبلیغات منفی علیه ایران هستیم.

او با اشاره به آمار 10 ماهه گردشگری سال 98، بیان می نماید: مطابق آماری که جامعه تور گردانان ایران از نیروی انتظامی دریافت می نماید، آمار گردشگران ورودی به ایران در طول این ده ماه، برابر با آمار کل گردشگران ورودی سال گذشته است. چراکه از اول سال به دلیل افت ارزش پول ملی کشور در مقایسه با دیگر کشورها، استقبال گردشگران خارجی به خصوص کشورهای همسایه و در رأس آن ها عراق، برای بازدید مناطق دیدنی ایران و توریسم سلامت افزایش یافته است. به همین دلیل آمار سال جاری در مقایسه با سال قبل درخور توجه است و تا الآن ما چیزی کم نداریم.

ریزش گردشگران خارجی مقطعی و پس از مدتی اصلاح خواهد شد

شیرازی خاطرنشان می نماید: اگر اعلام می شود که تعداد گردشگران ورودی کاهش پیدانموده است، بخشی از این موضوع به تبلیغات منفی علیه ایران برمی شود اما دلیل اصلی دیگر، طبق منوال سال های قبل این است که الآن فصل گردشگری نیست؛ چراکه فصل بازگشایی مدارس کشورهای هم جوار است و هم تجربه نشان داده که گردشگران ورودی آمریکایی و اروپایی تمایل دارند که در فصل های گرم تر، عمدتاً در بهار و تابستان از مناطق تاریخی و فرهنگی ایران بازدید نمایند.

به گفته شیرازی، ارائه هرگونه آمار و جزئیات از کاهش گردشگران ورودی خارجی در حال حاضر غیرممکن است؛ چراکه این ریزش گردشگر خارجی مقطعی و پس از مدتی اصلاح خواهد شد. علاوه بر این به همان نسبتی که بعضی گردشگران ورود خود را به ایران به تعویق انداخته اند، در مقابل هستند کسانی که قصد سفر به ایران را حتی در این شرایط دارند.

دبیر جامعه تور گردانان در ادامه شرح می دهد: اینکه اعلام می شود تورهای خارجی فلان شهر لغو شده است یا تورهای ورودی کشوری 100 درصد برنامه سفر خود به ایران را لغو نموده اند، احتیاج به آنالیز و تأمل بیشتر دارد. بعضی از دفاتر مسافرتی در طول سال شاید 80 الی 90 گردشگر خارجی داشته باشند که اگر همین تعداد سفر خود را لغو نمایند، آنگاه می توان گفت لغو 100 درصدی تورهای خارجی؛ اما آیا این لغو تورها برای 7 میلیون گردشگر ورودی خارجی معنا دارد؟

شیرازی نقش دو وزارت امور خارجه و میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری را باهدف قانع کردن گردشگران خارجی برای سفر به ایران مهم دانست و اضافه نمود: هر گردشگر خارجی که وارد کشور می شود پس از بازگشت از ایران، حکم سفیری را دارد که درواقع برای ایران گردشگر می خرد.

تضمین امنیت گردشگران لازم است

محمد جهانگیری رئیس انجمن توسعه خدمات گردشگری سلامت ایران هم در گفت وگو با پایگاه خبری اتاق ایران با تاکید بر اینکه نمی توان تاثیر اتفاقات سیاسی بر گردشگری را نادیده گرفت، گفت: ارایه آمار دقیقی قطعا احتیاج به آنالیز بیشتر دارد؛ اما فارغ از اینکه به دنبال آمار و ارقام باشیم باید کوشش کنیم که شرایط را به شرایط پایدار قبل برسانیم.

به گفته جهانگیری، گردشگرانی که با هدف سلامت درمانی به ایران سفر می کردند، عمدتا راه زمینی را انتخاب می نمایند و تغییر و تحولات در این زمینه چندان چشم گیر نیست.

رئیس انجمن توسعه خدمات گردشگری سلامت ایران مدیریت محتوای رسانه ها و به خصوص شبکه های اجتماعی علیه ایران را یکی از مهم ترین نگرانی های فعالان این حوزه و در عین حال راهکارهایی دانست که منجر به تقویت مفهوم امنیت برای گردشگران خواهد شد.

او همچنین برگزاری و حضور در نمایشگاه های گردشگری را یکی دیگر از مهم ترین راهکارهایی دانست که برای مقابله ایران هراسی شکل گرفته در عرصه جهانی کاربرد به خصوص در این شرایط کارکرد اساسی دارد.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 22 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: babalaser.ir شناسه مطلب: 266

به "گردشگری ایران، نیازمند حمایت دولت برای مقابله با تبلیغات منفی جهانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گردشگری ایران، نیازمند حمایت دولت برای مقابله با تبلیغات منفی جهانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید