جرم گیری دندان چیست؟آیا جرم گیری به دندان آسیب می زند؟

به گزارش مجله بابلسر، بروساژ و جرم گیری دندان همچنین باعث بهبود ورم و التهاب لثه شده و مانع از تبدیل شدن این مشکل به یک بیماری شدید لثه می شود.

جرم گیری دندان چیست؟آیا جرم گیری به دندان آسیب می زند؟

جرم گیری دندان چیست؟آیا جرم گیری به دندان آسیب می زند؟

جرم گیری دندان به دو صورت دستی و با استفاده از ابزارهای اولتراسونیک انجام می گیرد. به گفته دندانپزشکان جرم گیری آسیبی به مینای دندان نمی رساند

همه ما در زندگی خود بارها با اصطلاح جرم گرفتن دندان و جرم گیری برخورد کرده ایم. اکثریت مردم جرم گیری دندان را به نوعی همان سفید کردن دندان یا تغییر رنگ آن در فکر خود متصور می شوند در حالی که جرم گیری دندان با مبحث سفید کردن دندان کاملا فرق دارد. بعضی از افراد هم جرم گیری دندان را باعث از بین رفتن مینای دندان دانسته و از این روش استفاده نمی کنند. در ادامه تفسیری مختصر و مفید در مورد فرایند جرم گیری دندان ذکر می شود تا به طور کلی با این اصطلاح دندانپزشکی آشنا شویم.

جرم دندان چیست؟

هنگامی که افراد به سلامت دندان های خود اهمیت نمی دهند و پس از وعده های غذایی مسواک نمیزنند به مرور لایه ای از مواد غذایی بر روی دندان ها می نشیند.این لایه های بسیار نازک و غیر قابل رویت همان جرم ها هستند که در ابتدا بی خطرند و ظاهر دندان را به هیچ عنوان از فرم نمی اندازند اما تنها کافی است که چند روز از عمر این لایه های نازک بگذرد. کم کم دهان شروع می کند به ایجاد بوی بد و مواد غذایی که حالا دیگر چندان هم غذایی نیستند تبدیل به اسیدهایی می شوند که باعث ایجاد حفره در دندان می شود و دندان را اصطلاحا کرم زده می کنند.

اصطلاح جرم گیری دندان به چه معنایی است؟

جرم گیری دندان عبارتست از پاکسازی دندان ها با استفاده از ابزارهای دندان پزشکی یا دستگاه فراصوت (اولتراسونیک) که به فرآیند جرم گیری دندان کمک می کند. جرم گیری دندان، سطح دندان را تمیز کرده و زبری آن را رفع می کند.

انواع روش های جرم گیری دندان

جرم گیری با ابزارهای دستی

دندان پزشک شما در این حالت از یک جرم گیر دندان استفاده می کند و به صورت دستی پلاک های موجود روی دندان را از بین می برد. ار آنجا که دندانپزشک توانایی مشاهده پلاک ها را ندارد، مجبور است از حس لامسه خود برای شناسایی نواحی ایجاد پلاک و رسوب بر روی دندان ها استفاده کند.

جرم گیری با ابزارهای اولتراسونیک

ابزار جرم گیری دندان اولتراسونیک پلاک ها را از روی دندان شما با لرزش یک سر فلزی، پاک می کند، در این روش از اسپری کردن آب برای شستن پلاک ها از روی دندان و سرد نگهداشتن سر دستگاه استفاده می شود.

مراحل جرم گیری دندان

کورتاژ لثه

زمانی که با حذف جرم و پلاک دندان ها، همچنان عوامل ایجاد عفونت در بافت اپیتلیوم (بافت پوششی) لثه ای اطراف دندان باقی بماند، با انجام کورتاژ لثه ای می توان درمان را انجام داد. لیزر با حذف بافت اپیتلیوم عفونی و حفظ بافت همبند سالم در لایه های زیرین، موجب می شود که بافت لثه ای سالمی ساخته شود.

بروساژ دندان

دندانپزشکان با آغشته کردن دندان ها به خمیر مخصوص و استفاده از وسیله ای چرخشی که یک برس به سر آن بسته شده است، اقدام به بروساژ سطوح دندانی می کنند، این کار معمولا بعد از جرمگیری دندان و برای به وجود آوردن سطح صیقلی روی دندان و همچنین حذف رنگ ها و لکه هایی که چسبندگی زیادی ندارند، استفاده می شود.

آیا جرم گیری باعث آسیب به مینای دندان می شود؟

این باور اشتباهی است که با جرمگیری مینا دندان از بین می رود؛ چرا که جرمگیری تنها جرم و رسوبات روی دندان را از بین می برد و حالت زبری بعد از جرمگیری به دلیل جا ماندن جرم های به جای مانده بعد از جرمگیری است و به مینای دندان آسیبی وارد نشده است.

مزایا و معایب جرم گیری دندان

از بین رفتن جرم باعث کاهش پوسیدگی دندان می شود. بروساژ و جرم گیری دندان همچنین باعث بهبود ورم و التهاب لثه شده و مانع از تبدیل شدن این مشکل به یک بیماری شدید لثه می شود. با این حال، مزیت های جرم گیری دندان تنها تا زمانی دوام دارد که دوباره جرم روی دندان شکل نگیرد. بعضی از بیماران که بهداشت دهان و دندان خود را به خوبی رعایت نکنند، به جرمگیری دندان دوره ای نیاز پیدا می کنند.

با وجودی که روش های درمانی جرم گیری دندان و تمیز کردن عمیق ریشه های دندان پر خطر نیستند، اما خطر ایجاد عفونت در لثه ها همواره وجود دارد. برای جلوگیری از این مشکل پس از جرمگیری دندان، ممکن است دندان پزشک از فیبرهای آنتی بیوتیک بر روی لثه برای مدت یک هفته پس از درمان استفاده کند. اگر شما با خطر بالای عفونت روبرو هستید، ممکن است به شما توصیه شود قبل و بعد از انجام جرم گیری از داروهای آنتی بیوتیک استفاده کنید تا به این ترتیب از ورود باکتری ها به جریان خون پیشگیری شود.

جرم گیری دندان در خانه

وسایل مورد نیاز برای جرم گیری در خانه

1- جوش شیرین

2- نمک

3- آب

4- ظرف یا فنجان

5- هیدروژن پراکسید

6- مسواک

7- وسیله نوک تیزی که در دندانپزشکی کاربرد داشته به نام دنتال پیک

8- دهانشویه ضدعفونی کننده

روش انجام

جوش شیرین را به داخل ظرف یا فنجان ریخته سپس با نمک ترکیب کرده و مسواک را به آب زده تا خیس شود و این دو پودر را با هم مخلوط کرده

با قدرت مخلوط نمک و جوش شیرین را روی دندان ها با مسواک بمالید و مسواک را به مرور در مواد فروبرده و دوباره روی دندان ها کشیده و آب دهان را به مرور خالی کرده و تا پنج دقیقه کاملا روی تمام سطح دندان ها کشیده شود.

محلول هیدروژن پراکسید را با آب گرم به مقدار نصف فنجان ترکیب کرده و در دهان نگهداشته و تا دو دقیقه و بعد آن را خالی کرده و دهان را با همان نصف لیوان آب سرد شستشو داده .

با انجام دادن مراحل بالا جرم هایی که روی دندان ها در فواصل زمانی ایجاد شده نرم شده و میتوان به راحتی با استفاده از این وسیله آن ها را از روی دندان خراش داد. جرم گیر حرفه ای دنتال پیک باید روی دندان ها کشیده و جرم ها را بخراشید ولی به لثه ها آسیب زده نشود.

در مرحله آخر دهان را با استفاده از دهانشویه شستشو داد و این کار را یک روز در میان انجام دهید تا جرم هایی که روی دندان هستند کنترل شوند و به کلی از بین بروند.

منبع:سایت ستاره

منبع: راسخون
انتشار: 18 آبان 1400 بروزرسانی: 18 آبان 1400 گردآورنده: babalaser.ir شناسه مطلب: 1676

به "جرم گیری دندان چیست؟آیا جرم گیری به دندان آسیب می زند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جرم گیری دندان چیست؟آیا جرم گیری به دندان آسیب می زند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید