تورم عربستان در یک قدمی صفر شدن!

به گزارش مجله بابلسر، نرخ تورم عربستان به تنها 0.3 درصد رسید.

تورم عربستان در یک قدمی صفر شدن!

به گزارش خبرنگاران، به نقل از تریدینگ اکونومیکس، میانه شاخص بهای مصرف کننده در بزرگترین اقتصاد جهان عرب تا سرانجام ماه آگوست به 0.3 درصد رسید که نسبت به بازه مشابه منتهی به ماه قبل 0.1 درصد کاهش یافته و کمترین تورم ثبت شده 20 ماه اخیر در این کشور بوده است.

در بین بخش های مختلف، بیشترین تورم مربوط به حمل و نقل با 6.5 درصد بوده است و پس از این بخش، ارتباطات با 2.6 درصد و مواد غذایی و نوشیدنی با 1.9 درصد قرار دارند. از طرف دیگر کمترین تورم مربوط به آب و برق با منفی 3.5 درصد بوده است و پس از این بخش، لوازم منزل با 0.4 درصد درصد واقع شده است.

در بین سایر بخش ها، تورم بخش تنباکو 0.6 درصد بوده است.

پیش بینی می شود اقتصاد عربستان امسال 2.1 درصد رشد کند اما حتی در صورت تحقق این رشد، سطح تولیدات ناخالص داخلی بزرگ ترین اقتصاد منطقه خاورمیانه کمتر از قبل آغاز بحران کرونا خواهد بود. به گفته صندوق بین المللی پول، اقتصاد عربستان سال گذشته 4.1 درصد کوچک شده بود.

با توجه به کاهش درآمدهای دولت و سقوط قیمت نفت در بازارهای جهانی، عربستان اعلام کرده نرخ مالیات بر ارزش افزوده را به 15 درصد افزایش داده است. کسری بودجه دولت عربستان در ماه های اخیر همواره صعودی بوده و اندازه ذخایر ارزی این کشور هم در ماه می به یکی از پایین ترین سطوح خود در طول یک دهه اخیر رسید.

بر مبنای ماهانه، نرخ تورم عربستان در این ماه 0.1 درصد اندازه گیری شده است که نسبت به ماه قبل 0.1 درصد کمتر شده است. میانه نرخ تورم عربستان در بازه زمانی 2000 تا 2021 معادل 2.58 درصد بوده است که بالاترین رقم ثبت شده مربوط به ژوئیه 2008 با 11.1 درصد و کمترین تورم ثبت شده مربوط به فوریه 2019 با منفی 2.2 درصد بوده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 3 مهر 1400 بروزرسانی: 3 مهر 1400 گردآورنده: babalaser.ir شناسه مطلب: 1626

به "تورم عربستان در یک قدمی صفر شدن!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تورم عربستان در یک قدمی صفر شدن!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید