تفاوت علائم کرونای انگلیسی و چینی، کیت های ایرانی توانایی تشخیص ویروس جدید را دارد؟

به گزارش مجله بابلسر، رئیس آزمایشگاه تشخیص کرونای انگلیسی در ایران درباره تاثیر واکسن بر ویروس کرونای انگلیسی و علائم بیماری شرح داد.

تفاوت علائم کرونای انگلیسی و چینی، کیت های ایرانی توانایی تشخیص ویروس جدید را دارد؟

با ما همراه باشید و با تور ارزان چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرنگاران، مصطفی صالحی وزیری، ویروس شناس و رئیس آزمایشگاه مرجع کشوری کرونا در انستیتو پاستور ایران درباره شناسایی اولین مورد کرونای انگلیسی در انستیتو پاستور ایران اظهار کرد: 16 دی ماه اولین مورد ویروس با واریانت کرونای معروف به انگلیسی در یک بیماری که از انگلستان به ایران سفر نموده بود توسط انستیتو پاستور ایران مورد تایید نهاده شد.

او اضافه نمود: در انگلستان تدابیر شدید برای کنترل کرونا اعمال نموده بودند ولی پیروز به مهار اپیدمی نشدند، توالی ژنتیکی ویروس توسط مراکز تحقیقاتی مختلف در این کشور مطالعه شد و مشاهده کردند که واریانتی از ویروس در حال گردش بوده است که دارای جهش متعدد در طول ژنوم ویروس است و این واریانت که از سپتامبر در حال گردش در این کشور بوده است، حدود سه ماه بعد گزارش کردند.

تفاوت های ژنی کرونای انگلیسی و فعلی

رئیس آزمایشگاه مرجع کشوری کرونا در انستیتو پاستور ایران درباره جهش کرونای انگلیسی اعلام کرد: موضوعی که این جهش را خاص نموده و موجب نگرانی هایی شده است جهش هایی بود که در ژن اسپایک ویروس اتفاق افتاده است؛ در واقع پروتئین جهش یافته مسئول اتصال ویروس به گیرنده سلولی است که اولین و مهمترین مرحله چرخه عفونت ویروس وتعیین نماینده میزان سرایت پذیری و گسترده میزبانی است.

صالحی وزیری ادامه داد: تا به امروز جهش های متعددی در ژن اسپایک اتفاق افتاده که شامل 7 تغییر در آمینو اسیدها بوده و 2 جهش حذفی هم اتفاق افتاده است و در یک ناحیه 3 و در ناحیه ای دیگر 6 نوکلئوتید از ژن اسپایک حذف شده اند؛ این 2 ناحیه حذفی حائز اهمیت هستند و می توانند ساختار اسپایک را تغییر دهند که جهش دیگری در آمینو اسید 501 ژن اسپایک بوده و موجب افزایش اتصال به گیرنده سلولی می گردد؛ این افزایش قدرت اتصال، موجب افزایش سرایت پذیری شده است که بر اساس مدل سازی ها، بین 50 تا 70 درصد سرایت پذیری

ویروس بیشتر شده و این بزرگترین نگرانی ماست.

تشخیص کرونای انگلیسی با کیت PCR ممکن است؟

رئیس آزمایشگاه مرجع کشوری کرونا در انستیتو پاستور ایران درباره توانایی تشخیص کرونای انگلیسی با کیت های کرونای موجود در ایران گفت: تست های تشخیص مولکولی PCR که تنها بر پایه شناسایی یک ژن s یا اسپایک ویروس کرونا طراحی شده اند، می توانند برای شناسایی این واریانت، به درستی عمل ننمایند و جواب منفی کاذب بدهند اما خوشبختانه در کشور تمام کیت های تشخیص کرونایمان، 2 ژن را شناسایی می نمایند و جای نگرانی برای تشخیص این واریانت با کیت های تشخیصی ملکولی موجود نیست.

او اضافه نمود: کیت های PCR موجود فقط می توانند حضور RNA ویروس را در نمونه مورد آنالیز تعیین نمایند و برای تشخیص واریانت انگلیسی احتیاج به مطالعات تکمیلی است که این امکانات در حال حاضر در انستیتو پاستور ایران و چند مرکز دیگر وجود دارد و احتیاجی به گسترش آن در تمام کشور هم نیست؛ در همه جای جهان هم مراکز خاصی آنالیز و پایش جهش های ویروس های در گردش را انجام می دهند.

صالحی وزیری ادامه داد: عملکرد تشخیصی کیت های آنتی ژن در شناسایی ویروس کرونای انگلیسی هم باید مورد آنالیز هم قرار گیرد اگرچه نگرانی درباره تاثیر منفی جهش ویروس بر واکسن و تست های سرولوژی اندک است اما باید این موضوع نیز مورد آنالیز قرار گیرد.

واکسن ها بر کرونای انگلیسی موثر هستند؟

او با اشاره به بعضی نگرانی ها درباره تاثیر احتمالی جهش های ویروس بر واکسن ها گفت: واکسن ها بر اساس واریانت های قبلی ویروس فراوری شده اند و عمده واکسن ها بر اساس همین پروتئین فراوری شده اند بنابراین احتمال اینکه این جهش ها روی اثربخشی واکسن ها را زیر سوال ببرند، بسیار کم است اما باید این احتمال کم را در نظر گرفت و مطالعات تکمیلی انجام داد.

رئیس آزمایشگاه مرجع کشوری کرونا در انستیتو پاستور ایران درباره احتمال ابتلای مجدد به کرونای انگلیسی در بهبود یافتگان گفت: یکی از اقدامات قابل انجام این است که سرم افرادی که به کووید 19 مبتلا شده بودند و آنتی بادی دارند گرفته گردد و اگر آنتی بادی بدن آن ها بتواند ویروس جهش یافته را خنثی کند، نگرانی ها درباره اثربخشی واکسن ها و ابتلای مجدد از بین می رود.

کرونای انگلیسی علائم متفاوتی ایجاد می نماید؟

صالحی وزیری در پاسخ به این سوال که آیا کرونای انگلیسی علائم متفاوتی در افراد ایجاد می نماید، گفت: تا به امروز علائم متفاوتی در مبتلایان به ویروس جهش یافته در انگلیس گزارش نشده است.

او تاکید نمود: در مبادی مرزی کنترل ها را باید تقویت کنیم و افراد در ورود به کشور حداقل 2 هفته قرنطینه شوند، تست های تشخیصی برای افراد مشکوک انجام گردد و این کار حتی برای مسافرانی که از کشورهای مبتلا به کرونای انگلیسی آمده اند، اجرا گردد؛ چرا که بسیاری کشورها قدرت شناسایی این نوع ویروس را ندارند و برای افراد علامت دار، آلوده و اطرافیان، تست های تشخیصی دقیق صورت گیرد.

برای پیشگیری از شیوع کرونای انگلیسی در کشور چه باید کرد؟

رئیس آزمایشگاه آزمایشگاه مرجع کرونا در انستیتو پاستور ایران درباره اینکه در شرایط کنونی برای مقابله با کرونای انگلیسی باید چه اقداماتی انجام داد، گفت: با توجه به افزایش احتمالی قدرت سرایت پذیری این ویروس، باید فاصله گذاری فیزیکی، رعایت بهداشت فردی و عمومی، شست و شوی دست ها، استفاده از ماسک و پرهیز از حضور از تجمعات را همچنان به شدت دنبال کرد.

صالحی وزیری اظهار کرد: تا به امروز یک مورد کرونای انگلیسی را در انستیتو پاستور ایران شناسایی نموده ایم و باید تدابیر کنترلی را تشدید کنیم و امیدواریم با یاری مردم همچنان فرایند کاهش بیماری را در پیک سوم ببینیم.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 26 بهمن 1399 بروزرسانی: 26 بهمن 1399 گردآورنده: babalaser.ir شناسه مطلب: 1255

به "تفاوت علائم کرونای انگلیسی و چینی، کیت های ایرانی توانایی تشخیص ویروس جدید را دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تفاوت علائم کرونای انگلیسی و چینی، کیت های ایرانی توانایی تشخیص ویروس جدید را دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید