وزیر بهداشت: ویروس کرونا فعلا روبه چموشی می رود

به گزارش مجله بابلسر، وزیر بهداشت با بیان اینکه ویروس کرونا مطلقا قابل پیش بینی نیست، گفت: کرونا فعلا تمام شدنی نیست.

وزیر بهداشت: ویروس کرونا فعلا روبه چموشی می رود

از پروفایل ما وبلاگ بخار دیدن نمایید.

به گزارش ایسنا، دکتر سعید نمکی، در نشست با رییس سازمان حج و زیارت، با بیان اینکه ویروس کرونا مطلقا قابل پیش بینی نیست، اظهار کرد: هرکس آگهی ختم این ویروس را چاپ کرده باشد یکی از اشتباهات استراتژیک زندگی خود را انجام داده است.

وی با بیان اینکه آمار مرگ و میر کرونا اکنون به آستانه 100 نفر رسیده است، گفت: من به عنوان وزیر که نزدیک به 11 ماه است هر لحظه و هر روز با آمار سر و کار دارم اصلا نمی توانم پیش بینی کنم که این تعداد، حتی فردا هم به همین میزان باقی بماند.

دکتر نمکی به رفتار ویروس کرونا اشاره و بیان نمود: بحث موتاسیون بسیار جدی است و در آینده، جهش در درون مرز های ما به دلیل تنوع قومی و ژنتیکی که داریم هم محتمل است و چه بسا از برخی مناطق دیگر دنیا به سبب همین تنوع، محتمل تر هم باشد.

وزیر بهداشت در ادامه به واکسن کرونا و مصونیتی که بعد از تزریق ایجاد می شود، اشاره و خاطر نشان کرد: نمی توانیم با قاطعیت در این خصوص صحبت کنیم، واکسن آنفولانزا 32 درصد و در بهترین شرایط 40 درصد ایمنی ایجاد می کند، یعنی امکان ندارد هیچ کشوری بگوید، چون شخصی واکسن کرونا تزریق کرده پس مصون است. هیچ کشوری نمی تواند به قطعیت بگوید من با واکسیناسیون می توانم مرز ها را باز کنم، اما این موضوع به معنای آن نیست که ما برای متقاضیان اعزام به حج در تیرماه واکسن آماده نخواهیم کرد، تردید ندارم واکسن داخلی تا خاتمه بهار روی میز است و واکسن از کشور های دیگر هم خواهیم آورد و مسئله ای برای حجاج از این بابت به وجود نخواهد آمد.

دکتر نمکی ادامه داد: به همین دلیل سازمان حج و زیارت نگرانی بابت واکسیناسیون زائران به عنوان یکی از شروط احتمالی عربستان نداشته باشد، ما حتما این کار را انجام می دهیم.

وزیر بهداشت ضمن تاکید بر اینکه حج فعلا پروتکل مندتر از دیگر تجمعات زیارتی برگزار می شود، یادآور شد: ما معتقدیم که می توان اگر حج با 30 درصد افراد و به شکل تناوبی بین مدینه اول و دوم برگزار شود، آن را ساماندهی کنیم، قطعا تا آن زمان حداقل 40 تا 50 هزار واکسن مورد نیاز را هم می توانیم تامین کنیم.

وی به سفر عتبات عالیات در دوران کنونی اشاره و مطرح نمود: در سوریه و عراق ساختار نظارت بهداشتی و شرایط، اما دشوارتر است.

دکتر نمکی شرح داد: از سوی دیگر به جد معتقدیم باب زیارت اهل بیت را نمی توان بر روی شیعه بست؛ در طول تاریخ زیارت اهل بیت فقط آیین و اعمال مذهبی نبوده، بلکه یک موضع گیری سیاسی و اجتماعی نسبت به ظلم خلفا علیه فرزندان پیامبر و بی عدالتی ها بوده است، این موضوع با فرهنگ ما آمیخته شده و نمی توان و نباید آن را از مردم گرفت.

وزیر بهداشت با تاکید بر اینکه کرونا فعلا تمام شدنی نیست، گفت: حداقل تا یکی دوسال آینده هرشخصی که فکر می کند کووید 19 تمام خواهد شد، باید بداند کرونا ویروس تازه پا به خدمت گذاشته و احتمالا کماکان مهمان بشریت است؛ ممکن است یک ویروس رو به خموشی برود، اما این ویروس فعلا روبه چموشی می رود؛ به طور مثال ویروس های سارس و مرس رو به خموشی رفتند، اما این ویروس ظاهرا میل به خموشی ندارد؛ خواهش می کنم تمام مسئولان جمهوری اسلامی متقاعد شوند که این ویروس فعلا هست و در مرحله بعد کاری کنیم که مردم هم به زندگی خود ادامه دهند و علاوه بر آن ما دچار یک تنش سنگین نشویم.

وی با اشاره به آمار مرگ و میر در آمریکا و اروپا، بیان نمود: در دو روز گذشته در آمریکا بیش از 3500 نفر و در انگلیس، آلمان و ایتالیا بالای هزار نفر براثر ابتلا به این بیماری جان خود را از دست داده اند که البته ناگفته نماند ثبت مرگ و میر آن ها نسبت به آنچه ما در ایران انجام می دهیم، متفاوت است و همه موارد را در بر نمیگیرد.

دکتر نمکی به تلاش رسانه های معاند برای جوسازی علیه نظام و ملت ایران در شرایط کنونی اشاره و شرح داد: در تاریخ شیوع این بیماری یک بار هم اجازه ندادیم هیچ بیماری از کردستان و کرمانشاه و سیستان و بلوچستان گرفته تا دیگر نقاط کشور، پشت درب بیمارستانی معطل بماند.

دکتر نمکی شرح داد: به عنوان کسی که عاشق امام حسین (ع) است، از بین این دو گزینه که تعداد کمتری به زیارت محدود بروند و یا اینکه تعداد زیادی پشت در بیمارستان ها بمانند و فوت کنند؛ گزینه نخست را ترجیح می دهم.

وزیر بهداشت با بیان اینکه من هنوز درباره حج اوضاع را قابل پیش بینی نمی بینم، مطرح نمود: تا آن زمان هنوز وقت داریم و همه جوانب را بررسی خواهیم کرد.

وی دو موضوع میزان مصونیت واکسن و تعداد اعزامی و پروتکل ها را در برقراری سفر های زیارتی بسیار مهم دانست و در ادامه به جزئیات سفر به عتبات اشاره و اظهار داشت: باید برآوردی در این خصوص انجام شود، توصیه می کنم حداقل تا یکی دوماه آینده باب این موضوع را باز نکنیم.

دکتر نمکی به ضرورت آماده سازی داشبورد مدیریتی با هماهنگی مرکز پزشکی حج و زیارت اشاره کرد و گفت: در سه پیک گذشته کرونا، ارتفاع گرفتاری ما هیچ وقت هماهنگ نبوده است؛ درصورتی که پیک بعدی اتفاق بیافتد و از ارتفاع پیک سوم بالاتر باشد اگر تخت هم داشته باشیم، نیروی تازه نفس نداریم؛ پرسنل ما خسته اند و ممکن است با مشکل روبرو شویم.

منبع: فرارو
انتشار: 21 بهمن 1399 بروزرسانی: 21 بهمن 1399 گردآورنده: babalaser.ir شناسه مطلب: 1230

به "وزیر بهداشت: ویروس کرونا فعلا روبه چموشی می رود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزیر بهداشت: ویروس کرونا فعلا روبه چموشی می رود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید