چند توصیه مهم و کلیدی برای شستشوی مو ها

به گزارش مجله بابلسر، پس از بخار دادن موها، چند دقیقه به آرامی پوست سر خود را با انگشتان خود ماساژ دهید. این کار می تواند به از بین بردن کثیفی و تجمع آن یاری کند و بعلاوه تار های ضعیف مو را از پوست سر شما پاک کند.

چند توصیه مهم و کلیدی برای شستشوی مو ها

در این گزارش با چند ترفند ساده به شما آموزش می دهیم چگونه مو های خود را بشویید.

بیشتر خانم ها سبک خاصی برای شامپو زدن مو های خود دارند که از کودکی آموخته اند و هرگز تغییر نداده اند، حتی با افزایش سن. در حالی که پایبندی به برنامه خاصی برای شستشوی مو هیچ مسئله ای ندارد، اما مشکل زمانی به وجود می آید که آغاز به آسیب رساندن به مو های شما کند.

به عنوان مثال، ممکن است فکر کنید محصولاتی که استفاده نموده اید، به موهایتان آسیب رسانده و آن ها را شکافته است؛ بنابراین تنها راه حلی که فک ر می کنید معقول است، تغییر محصولی است که استفاده می کنید. اما مطمئنا این راه چاره هم خیلی کاربردی نیست.

خب، اگر می خواهید بدانید که چرا با وجود این کار ها بازهم مو های ضعیف دارید، با ما در این مطلب از سری مطالب سلامتی خبرنامه همراه باشید.

1. نحوه شستن درست موها؛ نکاتی برای شامپو زدن

قبل از شامپو زدن مو ها را بخار دهید:

منافذ روی پوست سر شما اغلب با چربی و کثیفی مسدود می شوند. برترین راه برای پاک کردن آن ها بخار دادن مو های تان است. برای انجام این کار، یک حوله را در آب داغ خیس کنید و آب اضافی آن را بگیرید. سپس حوله را دور سرتان بپیچید و بگذارید 20 دقیقه تا قبل از دوش گرفتن، روی سرتان بماند.

مو های بخار داده شده را قبل از شامپو زدن ماساژ دهید:

از آب خنک یا ولرم بهره ببرید:

می دانید که استفاده مکرر از ابزار های حالت دهنده حرارتی روی مو های تان می تواند به آن آسیب برساند؟ خب، همین امر در خصوص آب داغ نیز صدق می نماید. گرمای آب می تواند روغن های طبیعی را از بین ببرد و کوتیکول های موی شما را باز بگذارد، که در نهایت تمام رطوبت از آن خارج می گردد.

از طرف دیگر، شستن آن با آب خنک یا ولرم می تواند به بسته شدن کوتیکول و قفل شدن رطوبت آن یاری کند. در نتیجه سبب براق تر و نرم تر به مو های شما می گردد. بعلاوه می تواند به کاهش موخوره یاری کند.

از شامپو های بدون پارابن و SLS بهره ببرید:

حتما در خصوص چگونگی آغاز استفاده از شامپو هایی که فاقد سولفات (SLS) و پارابن هستند، خیلی شنیده اید. در حالی که پارابن ها به عنوان نگهدارنده به شامپو اضافه می شوند، SLS به تشکیل کف یاری می نماید. مدت هاست که هر دو این مواد شیمیایی سبب تحریک پوست و واکنش های آلرژیک می شوند.

اما مطالعات اخیر نشان داده اند که پارابن ها بعلاوه می توانند سرطان زا باشند. یک مطالعه روی حیوانات نشان داد که سولفات ها آسیب شدیدی به چشم می رساند. بنابراین، بهتر است از شامپو های ارگانیک بدون SLS و پارابن بهره ببرید.

شامپو را فقط روی پوست سر بمالید:

هدف از شامپو پاکسازی و از بین بردن کثیفی، سلول های مرده پوست سر است. مالیدن شامپو بر روی طول مو ها فقط روغن طبیعی آن را از بین می برد و آن را خشک و کدر می نماید. بنابراین، اندازهی از شامپو را به مقدار یک چهارم بریزید و آن را روی ریشه و پوست سر خود ماساژ دهید تا کف کند.

هنگام شامپو زدن به آرامی ماساژ دهید:

هنگام کف کردن شامپو، پوست سر خود را به آرامی با انگشتان خود به صورت دورانی ماساژ دهید. این کار به راحتی آلودگی های پوست سر شما را پاک می نماید. ماساژ بعلاوه به بهبود گردش خون در فولیکول های مو و افزایش رشد مو نیز یاری می نماید.

بعد از حمام مو ها را ماساژ دهید، زیرا به بهبود گردش خون در فولیکول های مو یاری نموده و رشد مو را تقویت می نماید.

مو های خود را هر روز نشویید:

بیشتر شامپو ها حاوی مواد شیمیایی هستند که در صورت استفاده هر روزه می توانند مو های شما را بسیار خشک و شنماینده نمایند. بنابراین، بهتر است مو های خود را بیش از دو یا سه بار در هفته نشویید تا سلامت و سطح رطوبت بهینه آن حفظ گردد.

زمان شامپو زدن را طولانی نکنید:

مو های خیس بیشتر در معرض شنمایندگی قرار دارند. بنابراین، در حالت ایده آل، باید مو های خود را ظرف 15 دقیقه پس از خیس کردن، شامپو و نرم نماینده بزنید تا آسیب و شکستگی آن به حداقل برسد.

ماساژ مو ها قبل از حمام:

یک راه خوب برای حالت دادن و مرطوب کردن مو ها به روش طبیعی و جلوگیری از وز شدن آن ها، ماساژ دادن آن با روغن مو است. یک ساعت قبل از شستشو مو های خود اندازهی روغن نارگیل، بادام یا زیتون را روی مو ها و پوست سر خود ماساژ دهید. این روغن به ساقه مو های شما نفوذ نموده و آن را از ریشه تغذیه می نماید تا مو هایی نرم تر، درخشان تر و بدون وز داشته باشید.

خشک کردن مو ها با حوله:

این مرحله ممکن است برای شما کمی خسته نماینده به نظر برسد، اما این کار را برای داشتن مو های سالم باید حتما انجام گردد.

بعد از شامپو زدن مو های تان، یک حوله دور سرتان بپیچید تا آب اضافی آن گرفته گردد و سپس نرم نماینده بزنید. نرم نماینده به راحتی جذب مو های خشک شده و از وز شدن آن ها جلوگیری می نماید. مانند یک اسفنج، هرچه آب کمتری به مو جذب گردد، فضای بیشتری در مو برای جذب نرم نماینده آبرسان وجود دارد.

بیش از حد نرم نماینده استفاده نکنید:

استفاده بیش از حد از نرم نماینده، مو ها را سنگین می نماید؛ و سبب می گردد مو های شما فوق العاده چرب به نظر برسد و صاف نگه داشتن مو ها بعد از حمام سخت گردد.

نرم نماینده را روی پوست سر نزنید:

احتمالا بار ها این جمله را شنیده اید، اما دوباره می گوییم - نرم نماینده را به پوست سر خود نزنید. به این علت که روی پوست سر شما رسوب نموده و منافذ پوست را مسدود می نماید؛ و منجر به کاهش رشد مو و افزایش ریزش مو می گردد. اگر به پوست سر مالیده اید، حتما به صورت کامل آن را بشویید.

استفاده از نرم نماینده روی پوست سر مانند استفاده از لوسیون قابل شستشو روی پوست خشک است. اگر پوست سر تان خشک است، نرم نماینده را روی آن قرار دهید، اما قبل از بیرون آمدن از حمام حتما آن را خوب بشویید.

برای مدت طولانی نرم نماینده را روی مو ها نگذارید:

اگر فکر می کنید ماندن نرم نماینده روی مو های تان برای مدت زمان بیشتر، مو ها یتان را بیشتر مرطوب می نماید، سخت در اشتباه هستید. زمانی که کوتیکول موی مرطوب متورم و باز می گردد، نرم نماینده ها کاملا سریع عمل می نمایند. بنابراین، ماندن بیش از حد نرم نماینده روی موها، سبب نفوذ بیشتر آن نمی گردد. در واقع، ماندن طولانی مدت نرم نماینده می تواند مو های شما را چرب کند.

حالت دادن مو ها هر دو هفته یکبار:

شما باید حداقل هر 2 هفته یکبار مو های خود را حالت دهید. به خصوص اگر مو های مجعد یا گره خورده دارید، زیرا این نوع مو ها به سرعت خشک می شوند.

نکاتی برای خشک کردن مو ها

حوله میکروفایبر یا یک تی شرت نخی:

ممکن است از این موضوع مطلع نباشید، اما حوله های پارچه ای رطوبت را از مو های شما خارج می نمایند و آب اضافی را از بین می برند. در نتیجه مو ها را خشک می نمایند. علاوه بر این، بافت این حوله ها بعلاوه می تواند مو های شما را وز نموده و سبب شکستگی آن ها گردد.

گزینه بهتر این است که از یک حوله میکروفایبر یا یک تی شرت نخی بهره ببرید که روی مو های شما ملایم تر بوده و تمام رطوبت آن را از بین نبرد.

مو ها را حین خشک کردن زیاد مالش ندید:

بیشتر زنان یا مو های خود را به شدت با حوله می مالند یا آن ها را در کلاه حوله ای حلقه می نمایند تا مو ها بعد از حمام خشک شوند. هر دوی این روش های خشک کردن مو فاجعه آمیز هستند. زیرا سبب گره خوردن، وز شدن و شکستگی مو ها می شوند. راه صحیح این است که از یک تی شرت نخی یا یک حوله میکروفایبر بهره ببرید تا مو های تان به طرز درست تری خشک گردد. اما بهتر است که مو ها به طور طبیعی و در دمای اتاق خشک گردد.

استفاده از سشوار را به حداقل برسانید:

گرمای سشوار می تواند به مو های شما آسیب برساند و مانند سایر ابزار های حالت دهنده حرارتی سبب شکاف مو ها می گردد. بنابراین، بهتر است تا حد امکان از استفاده از آن خودداری کنید. با این حال، اگر برای خشک کردن مو های خود به شدت احتیاج به استفاده از سشوار دارید، بهتر است با حرارت کم آن مو های خود را خشک کنید.

نحوه شستن درست موها؛ نکاتی برای گره زدایی

وقتی روی مو های تان نرم نماینده وجود دارد، آن ها را شانه کنید:

یک راه عالی دیگر برای جلوگیری از ریزش بیش از حد مو این است که بعد از استفاده از نرم نماینده، مو های تان را زیر دوش شانه کنید. از یک شانه دندانه پهن بهره ببرید، نه از یک برس! از نیمه پایینی مو های تان آغاز کنید تا همه گره ها به راحتی باز گردد.

مو های خود را در حالت نیمه خشک شانه کنید:

اگر هنگام برس زدن مو های تان بخش بزرگی از موی تان را از دست می دهید، احتمالا به این علت است که شانه زدن را درست بعد از بیرون آمدن از حمام انجام می دهید.

این عملکرد سبب شکسته شدن مو ها می گردد. زیرا مو های خیس ظریف و بیشتر مستعد شکستن هستند. بنابراین، قبل از این که مو های تان را با یک برس موی دندانه پهن شانه کنید، صبر کنید تا حدود 70 درصد مو های شما خشک گردد. اما بهتر آن است تا مو های تان را زمانی که کاملا خشک شده، شانه بزنید.

بعد از خشک کردن مو های خود از نرم نماینده بهره ببرید:

این کار از وز شدن مو ها نیز جلوگیری می نماید. کافی است پس از کمی مو های تان خشک گردد. اندازه نرم نماینده یا سرم صاف نماینده به مو های خود بمالید. اگر مو های خشکی دارید، حتما از محصولی بهره ببرید که الکل نداشته باشد، زیرا الکل مو های شما را بیشتر خشک می نماید.

استفاده از محصولات مراقبت از مو را محدود کنید:

از استفاده بیش از حد از محصولات حالت دهنده مو مانند اسپری مو، موس، ژل و ... روی مو ها خودداری کنید. زیرا منافذ پوست سر را مسدود می نمایند و در نهایت منجر به ریزش مو می شوند.

مدت زمان دوش گرفتن را کوتاه کنید:

سعی کنید دوش گرفتن تان طولانی نباشد. زیرا هر چه مو های شما خیس بماند، حالت شنمایندگی بیشتری خواهد داشت.

هنگامی که یاد بگیرید چگونه مو های خود را به درستی شامپو بزنید، حالت دهید، خشک کنید و شانه کنید. شاهد بهبود قابل توجهی در سلامت مو های خود خواهید دید. شاید انجام این تغییرات جزئی نتایج آنی و سریع نداشته باشد، اما به مرور زمان تاثیرگذاری فوق العاده ای در سلامت مو های تان خواهد داشت. بعضی از نکات شست و شوی مو ها ممکن است بسیار ساده به نظر برسند، اما در مراقبت از مو های شما نقش مهمی ایفا می نماید. به عنوان مثال، شستن مو ها با آب ولرم و محدود کردن مقدار استفاده از محصولات مو.

منبع: فرادید
انتشار: 23 شهریور 1401 بروزرسانی: 23 شهریور 1401 گردآورنده: babalaser.ir شناسه مطلب: 1955

به "چند توصیه مهم و کلیدی برای شستشوی مو ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چند توصیه مهم و کلیدی برای شستشوی مو ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید