نکاتی درباره خوابیده شیر دادن به نوزاد

به گزارش مجله بابلسر، در این مقاله درباره مضرات و فواید خوابیده شیر دادن به نوزاد بحث شده است.

نکاتی درباره خوابیده شیر دادن به نوزاد
شاید یکی از معضلات مادرانی که به تازگی صاحب فرزند شده اند این است که شب ها، روش صحیح شیر دادن نوزاد در حالی که خواب آلوده هستند، چگونه باید باشد. گاهی تصمیم می گیرند که کنار کودک بخوابند و او هم به صورت خوابیده در کنار مادر شیر بخورد، ولی ممکن است در جایی شنیده باشند که این کار برای نوزاد ضرر دارد. در این مقاله همه چیز درباره خوابیده شیر دادن به نوزاد و فواید و مضرات آن برای مادر و نوزاد بیان می گردد.

زاویه سر نوزاد هنگام شیر دادن باید چگونه باشد؟رعایت زاویه 30 درجه هنگام شیردادن به نوزاد برای جلوگیری از عفونت گوش نوزادان لازم است ولی گاهی شرایطی ایجاد می گردد که مادر مجبور به خوابیده شیر دادن به نوزاد می گردد. در این شرایط، بهتر است مادر با قرار دادن بالش و یا دست خود زیر سر نوزاد، سر نوزاد را به سمت بالا بگیرد تا از سرازیر شدن شیر به سمت گوش جلوگیری گردد.

درواقع شیر دادن نوزاد در حالتی که نوزاد خوابیده است موجب ورود شیر به گوش میانی و عفونت آن می گردد بنابراین رعایت حداقل زاویه 30 درجه سر نوزاد هنگام شیردادن ضروی است. بنابراین زاویه شیردهی مهم است و نباید به صورت کاملاً خوابیده باشد بلکه برترین حالت نوزاد برای شیر خوردن، زاویه 45 درجه یا 30 درجه است.

مضرات خوابیده شیر دادن به نوزاد چیست؟شیردادن به نوزاد در حالی که حالت خوابیده دارد موجب می گردد مجرایی که بین گوش میانی و پشت بینی و قسمت بالای حلق به نام شیپور استاش وجود دارد و موجب تهویه گوش میانی می گردد، از مایع شیر پر گردد. اگر زاویه شیردادن افقی باشد کار تهویه گوش میانی خوب انجام نمی گردد و در پی آن فشار منفی داخل گوش میانی ایجاد می گردد که در نهایت در گوش میانی مایع جمع می گردد. در واقع ممکن است مقداری ورود مایع یا شیر از داخل حلق به گوش میانی بیاید اما مشکل اصلی، عدم تهویه گوش میانی است که این ناحیه را دچار عفونت می نماید.

فواید خوابیده شیر دادن به نوزاد چیست؟خوابیده شیر دادن به نوزاد، مادر را از بیدار شدن با استرس در لحظاتی که بچه گریه می نماید و گرسنه است، نجات می دهد.

در زمان هایی که مادر کمبود خواب دارد، با خیال راحت به نوزاد خود شیر می دهد.

برخی دیگر از مادران در زمان استراحت خود به نوزاد خود به صورت خوابیده شیر می دهند و نوزاد در حین تغذیه به خواب فرو می رود.

نوزادانی که شب ها به سختی به خواب می فرایند، وقتی رو در روی مادر باشند و مادر خود را نگاه نمایند بهتر به خواب می فرایند. یکی از شکایات اصلی مادرها در خصوص خواب نوزاد همین است اما در صورتی که نوزاد به صورت خوابیده تغذیه گردد، این مشکل هم حل خواهد شد.

آیا مادر می تواند در شب به نوزاد شیر ندهد؟در چند هفته اول تولد، شیر دادن به نوزاد در شب، برای کودک و مادر ضرورت دارد، زیرا نوزاد به شیر خوردن به دفعات احتیاج دارد و مادر هم برای جاری شدن شیر باید به دفعات به نوزاد شیر بدهد. پس از مدتی مادر احساس می نماید که در شب احتیاج به استراحت دارد و به تدریج هم شیرخوار، شب و روز را می فهمد و در این موقع است که مادر می تواند به کودک در شب شیر ندهد و عادت شیر دادن را قطع کند.

در سن 3 تا 6 ماهگی، بچه ها احتیاجی به خوردن شیر در شب ندارند، زیرا در خلال روز به دفعات شیر خورده اند. در سن 6 تا 12 ماهگی اگر مادر، کودک را به شیر خوردن عادت نداده باشد، می تواند آخرین نوبت شیر را در ساعت 10 تا 12 شب به کودک بدهد و سعی کند در خلال شب به او شیر ندهد.

برخی از بچه ها گرچه سیر هستند و احتیاجی به شیر خوردن در شب ندارند، ولی، چون مادر هر بار که کودک در شب مختصر گریه ای نموده است، سینه خود را به دهان او گذارده، بنابراین کودک عادت نموده است که در خلال شب بار ها بیدار گردد و به سینه مادر مک بزند و بخوابد. در چنین شرایطی اگر رشد و وزن کودک از طریق پزشک، طبیعی گزارش گردد و پزشک، کافی بودن شیر مادر و رشد کودک را تایید نموده باشد، مادر می تواند آخرین نوبت ساعت 10 تا 12 شب شیر کافی به کودک بدهد و او را بخواباند و سعی کند در خلال شب به او شیر ندهد تا او شب را کاملا بخوابد.

اگر کودک 6 ماهه یا بزرگتر است، مادر می تواند آخر شب فقط مقداری آب ساده و قطره داروی استامینوفن به کودک بدهد تا کودک آرامش پیدا کند و عادت او شکسته گردد و شب به راحتی بخوابد.

منبع: سایت ستاره

منبع: راسخون
انتشار: 14 آبان 1400 بروزرسانی: 14 آبان 1400 گردآورنده: babalaser.ir شناسه مطلب: 1672

به "نکاتی درباره خوابیده شیر دادن به نوزاد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نکاتی درباره خوابیده شیر دادن به نوزاد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید