مورالس گزینه خود برای انتخابات را معرفی کرد

به گزارش مجله بابلسر، رئیس جمهور مستعفی بولیوی که در تبعید به سر می برد، گزینه پیشنهادی خود برای انتخابات ریاست جمهوری پیش روی این کشور را معرفی کرد.

مورالس گزینه خود برای انتخابات را معرفی کرد

به گزارش گروه بین الملل مجله بابلسر، اوو مورالس رئیس جمهور مستعفی بولیوی، گزینه پیشنهادی خود برای انتخابات ریاست جمهوری آینده این کشور را معرفی کرد.

به نوشته پایگاه اینترنتی شبکه فرانس 24، مورالس در بوئنوس آیرس پایتخت آرژانتین گفت از لوئیس آرکه وزیر اقتصاد سابق بولیوی، برای نامزدی در انتخابات 4 می 2020 (18 اردیبهشت 1399) حمایت می نماید.

آرکه، در مدت تصدی وزارت اقتصاد دولت مورالس توانست فقر را به میزان گسترده ای دربولیوی ریشه کن نموده و اقتصاد این کشور را با افزایش صادرات گاز، رونق بخشد. وی در سال 2017 به خاطر بیماری مجبور به استعفا شد.

مورالس اولین رئیس جمهور بومی بولیوی، در ادامه گفت: جنبش دهقانی ما خود را از مردم جدا نمی داند و مردم را به حاشیه نمی راند.

لوئیس آرکه، وزیر اقتصاد پیشین بولیوی

از آن موقع، دولت کودتای بولیوی به ریاست جنین آنز، از نوادگان استعمارگران اولیه بولیوی، اعتراضات مردم را با سرکوب و خشونت پاسخ داده است و کشتار بومیان این کشور را بار دیگر احیا نموده است. او که رهبری حزب سوسیالیست بولیوی را برعهده دارد، پاییز سال جاری و در حالی که برای بار چهارم در انتخابات پیروز شده بود، از سوی احزاب مخالف به تقلب متهم شد و در نهایت با تهدید ارتش بولیوی و تحت فشار کشور های غربی، مجبور به ترک کشورش شد. او دو ماه پیش از آرژانتین پناهندگی سیاسی دریافت کرد.

شمار آمار رسمی کشته شدگان در بولیوی از شروع اعتراضات به بیش از 30 نفر رسیده است. همچنین ده ها نفر مفقود، بیش از 700 تن زخمی و نزدیک به هزار نفر بازداشت شده اند.

مورالس در مصاحبه ای دیگر گفته بود که دلیل فشار آمریکا برای برکناری او، قرارداد های گسترده بولیوی با چین در زمینه استخراج لیتیوم و همچنین خودداری وی از قطع روابط با ایران، کوبا و ونزوئلا بوده است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 17 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: babalaser.ir شناسه مطلب: 333

به "مورالس گزینه خود برای انتخابات را معرفی کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مورالس گزینه خود برای انتخابات را معرفی کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید