معافیت مسکن اولی ها و خانه های نوساز از مالیات بر عایدی

به گزارش مجله بابلسر، معاون مالی وزیر اقتصاد با ارائه توضیحاتی در مورد طرح پیشنهادی وزارت اقتصاد برای مالیات بر عایدی مسکن گفت: مسکن اولی ها و خانه های نوساز در این لایحه از مالیات معاف هستند.

معافیت مسکن اولی ها و خانه های نوساز از مالیات بر عایدی

جهت دریافت خدمات خرید درب ضد سرقت با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان ارائه دهنده بهترین درب ضد سرقت ایرانی و خارجی میباشد.

به گزارش گروه مالی مجله بابلسر محمدعلی دهقان معاون مالی وزیر اقتصاد و دارایی در مورد لایحه پیشنهادی وزارت اقتصاد برای دریافت مالیات بر عآیدی سرمایه مسکن گفت، پیشنهاد وزارت اقتصاد برای اصلاح قانون فعلی مالیات بر عایدی سرمایه است. این پیشنهاد هنوز در ابتدای مراحل آنالیز قرار گرفته است و در ادامه این فرایند باید در دولت مورد آنالیز قرار گیرد و پس از آن در مجلس آنالیز خواهد شد، در نتیجه برای تبدیل این پیشنهاد به قانون و اجرایی شدن آن موقع زیادی باقی مانده است.

وی گفت، این قانون برای همه دوره ها نوشته می گردد نه برای یک دوره خاص که در آن یک جهش بزرگ در قیمت مسکن وجود داشته است، ضمن اینکه در هر صورت بخشی از این افزایش قیمت مسکن متناسب با رشد تورمی بوده که در جامعه رخ داده است؛ بنابراین ما نمی توانیم از تورم مالیات بگیریم.

دهقان دهنوی ادامه داد، لذا مبلغی که در نظر گرفته شده و قید هایی که همراه آن وجود دارد، از جمله آنکه به منظور حمایت از فراوری مسکن، مسکنی که فراوری می گردد، مشمول مالیات نگردد. این بدین معناست خانه های نوساز از پرداخت مالیات عایدی بر سرمایه معاف می شوند و اصلا شامل این مالیات نمی شوند و علاوه بر فراوری مسکن، مسکن اول افراد نیز شامل مالیات بر عایدی نمی گردد.

او توضیح داد، مالیات بر عایدی سرمایه در واقع فقط برای آن بخش از فعالین مالی است که در این بازار فعالیت دارند و در این کسب و کار هستند، همچون همه صنوف و فراوری نماینده های دیگر که مالیات می دهند. پیشنهاد مالیات بر عایدی مسکن نیز در واقع مالیات بر درآمد این طبقه از افراد است.

مالیات بر عایدی سرمایه در لایحه پیشنهادی به صورت پله کانی و به سمت پایین است

معاون مالی وزیر اقتصاد گفت: حتی به خاطر وجود تورم ما این مالیات را به صورت پلکانی به سمت پایین پیشنهاد داده ایم، یعنی در لایحه پیشنهادی که تقدیم دولت شده است، در واقع هر سال 2.5 درصد از این درصد مالیات اولیه که در نظر گرفته شده است کم می گردد و به حداقل 15 یا 10 درصد می رسد، چرا که بخشی از رشد قیمت مسکن ناشی از تورم است.

وی با بیان اینکه، ما از فراوری نمایندگان مسکن و خانه اولی ها مالیات نمی گیریم، تاکید نمود، بر اساس این پیش نویس قانون تنها از کسانی می گیریم که به عنوان یک فعالیت مالی در حال معامله در بازار مسکن هستند و قانون مالیات بر عآیدی مسکن، برای یکسال نبوده و برای همه ادوار پیشنهاد شده است.

دهقان در پاسخ به مطلبی در مورد اعمال نرخ 35 درصدی مالیات برعایدی مسکن در ترکیه گفت، هر کشوری شرایط خاص خودش را دارد و به نظر می رسد که مبلغ 25 درصد تا حدودی بالا باشد، اما در هر صورت این امکان وجود دارد که این مقدار بیشتر گردد و تا 30 درصد هم برسد، اما به نظر بنده حتی می تواند کمتر نیز باشد.

لازم به ذکر است، دهقان دهنوی با اشاره به اینکه مباحثی مانند مالیات بر مجموع درآمد، ساماندهی مالیات ها و مالیات بر عایدی املاک در این لایحه مطرح شده است، گفت: در بحث مالیات بر مجموع درآمد کسانی که درآمد بیشتری دارند مالیات بیشتری پرداخت می نمایند. البته بیش از 130 کشور جهان این نوع مالیات را دریافت می نمایند.

وی در آخر اضافه نمود کرد، همزمان با این موضوع باید سامانه مؤدیان و پایانه های فروشگاهی شکل بگیرد و سیستم های اطلاعاتی به یکدیگر متصل شوند. از سوی دیگر بایستیاظهارنامه ها مبنای تشخیص مالیات باشد و یک نظام تشویقی و تنبیهی برای ارائه اظهارنامه وجود داشته باشد. مجموعه این موارد در طول زمان در حال پیگیری است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 18 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: babalaser.ir شناسه مطلب: 335

به "معافیت مسکن اولی ها و خانه های نوساز از مالیات بر عایدی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معافیت مسکن اولی ها و خانه های نوساز از مالیات بر عایدی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید