شناسایی 207 مورد ابتلا به ایدز در کهگیلویه و بویراحمد

به گزارش مجله بابلسر، رئیس مرکز بهداشت کهگیلویه گفت: 207 مورد ابتلا به ایدز در استان شناسایی شده است.

شناسایی 207 مورد ابتلا به ایدز در کهگیلویه و بویراحمد

به گزارش مجله بابلسر به نقل از فارس، لطف الله افروشته شنبه نهم آذرماه در نشست کمیته ایدز شهرستان با بیان اینکه ایدز یک موضوع استراتژیک در کشور و یک مسئله جدی است گفت: کمیته استراتژیک ایدز در شهرستان تاکنون تشکیل نشده و این یک عیب بوده که ناشی از بی اطلاعی و یا غفلت از اهمیت موضوع است.

رئیس مرکز بهداشت کهگیلویه گفت: بر اساس مطالعات و آنالیز های اجرا شده 130 نفر آمار مورد انتظار به ایدز در شهرستان است با این وجود اما تعداد شناسایی شده بسیار پایین تر از این آمار است.

وی با بیان اینکه در شناسایی مبتلایان باید تابوشکنی گردد و انکار آمار کمکی به کنترل آن نمی کند، همکاری همه دستگاه های اجرایی به خصوص نهادهای فرهنگی و تبلیغاتی را در این راستا ضروری خواند.

افروشته با اشاره به شرایط ایدز در کهگیلویه و بویراحمد توضیح داد: تا انتها شهریور ماه 98 تخمین موارد زنده مبتلا 507 نفر بود که از این تعداد تنها 207 نفر به ثبت رسید.

وی بدون اشاره به آمار مبتلایان در شهرستان اضافه نمود: موارد زنده شناسایی شده استان 103 نفر بود که 91 نفر تحت مراقبت، 90 نفر تحت درمان و 104 نفر فوتی ثبت شده است.

معاون بهداشتی شبکه بهداشت و درمان کهگیلویه همچنین آمار موارد اچ. آی وی ثبت شده بر حسب جنس در کشور و استان تا انتها آبان ماه امسال را به ترتیب 82 و 81.7 درصد برای مردان و 18 و 18.3 برای زنان اعلام نمود.

این مسؤول در مورد الگوی انتقال این بیماری در استان توضیح داد: در حالی که در گذشته الگوی انتقال بیشتر به وسیله تزریق بود اما با تغییر الگوی انتقال 75 درصد موارد ابتلا در سال 98 به روش پرخطر آمیزشی بوده است.

وی گفت: از راه مادر به کودک و خون و فرآورده ها هیچ مورد مبتلا به ایدز در استان وجود نداشت.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 26 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: babalaser.ir شناسه مطلب: 192

به "شناسایی 207 مورد ابتلا به ایدز در کهگیلویه و بویراحمد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شناسایی 207 مورد ابتلا به ایدز در کهگیلویه و بویراحمد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید