سبزی بورس به چراغ قرمز دلار می خورد؟

به گزارش مجله بابلسر، خبرنگاران : جهت بورس امروز از دو ایستگاه می گذرد؛ ارزش معاملات در تالار سعادت آباد و قیمت دلار در چهارراه استانبول. این دو شاخص نقش مهمی در حرکت شاخص کل دارند.

سبزی بورس به چراغ قرمز دلار می خورد؟

به گزارش خبرنگاران، در روز یکشنبه شاخص کل 23 هزار واحد نزول کرد در حالی که شنبه شاخص کل 43 هزار واحد رشد کرده بود. شاخص هم وزن نیز روز شنبه 0.8 درصد رشد و روز یکشنبه 0.5 درصد نزول کرد. دلیل نوسان های چشم گیر شاخص های بازار چیست؟

با توجه به فرایند دیروز تغییرات ارزش معاملات کل، ارزش معاملات خرد، ارزش صف های خرید و فروش و خالص ورود و خروج پول حقیقی، می توان دو سناریوی محتمل برای تحولات آینده بورس متصور شد. این دو سناریو با چه ساز و کاری محقق خواهند شد؟

نوسان های چشم گیر

اتفاق مهم روز شنبه مثبت شدن خالص ورود پول حقیقی به بازار بود. در شرایطی که ارزش معاملات بازار 19 درصد کاهش یافته بود، به واسطه رشد 81 درصدی صف های خرید شاخص کل 43 هزار واحد رشد کرد.

روز یکشنبه با وجود رشد 64 درصدی ارزش معاملات کل و رشد 49 درصدی ارزش معاملات خرد، صف های فروش بازار 15 درصد رشد کرد و صف های خرید 56 درصد کوچکتر شدند تا شاخص کل 23 هزار واحد نزول کند.

اهمیت صف های بازار

آمارها نشان می دهد که تغییرات شاخص با تغییرات صف های بازار هم جهت است. نکته با اهمیت اینکه عمده خریدها و فروش های بازار به معامله گران حقیقی اختصاص دارد، در نتیجه شاخص کل با انتظارات سهام داران حقیقی هم جهت است و تابعی از رویکردهای حقوقی های بازار نیست.

سناریو اول

اگر ارزش معاملات در محدوده ارقام دو روز گذشته باقی بماند بازار تحت تاثیر صف های فروش با نزول همراه خواهد بود.

سناریو دوم

اگر ارزش معاملات خرد افزایش یابد و نمادهای شاخص ساز و بزرگ بازار با تقاضا روبرو باشند شاخص کل صعود خواهد کرد.

ریسک دلار

در بازار دیروز دلار چراغ قرمز جهت سبز بورس شد، کاهش غافلگیر کننده دلار در بازار برخی از معامله گران را که به امید ارزندگی برخی سهام در صف خرید بودند کم امید کرد. به باور برخی معامله گران کاهش قیمت دلار هیجان خرید را کاهش می دهد و می تواند نگاه به فرایند بازار را دگرگون کند.

اهمیت انتظارات

اما فارغ از اتفاقات مقطعی بورس با یک چالش جدی روبرو است آمار بالای خروج پول حقیقی از بورس نشان می دهد که اعتماد به بازار از دست رفته است. مداخلات سیاست گذاران نیز بر عدم قطعیت ها و نااطمینانی ها افزوده است. به نظر می رسد بورس هنوز با بازگشت اعتماد سهام داران فاصله دارد. به نظر می رسد اگر سیاست گذاران در پی حمایت از سهام داران خرد بازار هستند باید به جای مداخله سعی در برگرداندن اعتماد سهامداران و کاهش عدم قطعیت های بازار داشته باشند. کاهش مقررات محدود کننده، نظارت به جای دخالت و از همه مهم تر تعدیل انتظارات در بورس شاید بیش تر از مثبت زدن های سفارشی شاخص کل به کار بازار آید.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 23 آبان 1399 بروزرسانی: 23 آبان 1399 گردآورنده: babalaser.ir شناسه مطلب: 890

به "سبزی بورس به چراغ قرمز دلار می خورد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سبزی بورس به چراغ قرمز دلار می خورد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید