روایت دنیای درون در سریال سرباز

به گزارش مجله بابلسر، با این حال، شاید اگر به جای راوی، شخصیت های سریال خود در مقام روایت نریشن ها برآمده و البته این نریشن ها حجم کمتری از زمان سریال را به خود اختصاص می داد، ارتباط بهتر و کامل تری میان مخاطبان سریال با قصه و شخصیت های آن برقرار می شد.

روایت دنیای درون در سریال سرباز

فرهاد خالدی نیک| تماشای سریال های مناسبتی در شب های مبارک رمضان، به عادت دیرینه بسیاری از مخاطبان جدی تلویزیون تبدیل شده است؛ مخاطبانی که سطح توقعشان از شبکه های مختلف سیما با توجه به سابقه ذهنی از کیفیت سریال های به نمایش درآمده در رمضان های گذشته، فرق می نماید؛ برای مثال، توقع و انتظاری که مخاطب تلویزیونی از سریال مناسبتی شبکه سوم سیما دارد با انتظاری که همین مخاطب از سریال شبکه دوم سیما دارد، قطعا متفاوت است.

مخاطبی که به نوعی عادت کرده سریال هایی با ریتمی نسبتا تند و قصه هایی غالبا پرکشش را ازطریق شبکه سه به تماشا بنشیند، ممکن است چنین توقعی را از سریال های رمضانی شبکه های دیگر سیما نداشته باشد. شاید به همین دلیل است که به نظر می رسد سرباز در شب های نخست پخش، نتوانست آن چنان که انتظار می رفت توقع دنبال کنندگان سریال های شبکه سوم سیما را برآورده کند؛ سریالی که بسیاری آن را فاقد قصه ای جذاب و درگیرکننده و دارای ریتمی نماید و خسته کننده قلمداد می کنند و شاید خیلی زود تصمیم گرفتند، قید تماشای آن را بزنند.

با وجود این، برای تحلیل سریال سرباز بد نیست به کارنامه سینمایی هادی مقدم دوست، فیلم نامه نویس و کارگردان اثر، نگاهی بیندازیم. کارگردانی که به عنوان نویسنده فیلم نامه، تجربیات موفقی در کنار حمید نعمت الله به دست آورده و با ساخت سربه مُهر و اپیزودی از فیلم سینمایی هیهات نشان داد که در زمینه کارگردانی نیز می تواند حرف های بسیاری برای گفتن داشته باشد.

از این رو سرباز را می توان در امتداد ساخته های قبلی مقدم دوست و میل و علاقه وافر او به نمایش ذهنیات و درونیات شخصیت های آثارش دانست. اتفاقی که در سربه مُهر در شخصیت پردازی صبا (با بازی لیلا حاتمی) رخ داده و فیلم سعی می کرد با نمایش نشانه ها و رگه هایی از ترس ها، تلاش ها و دغدغه های این شخصیت، قصه نه چندان پر پیچ وخمش را به شکل دلپذیری برای مخاطب روایت کند، در اینجا در بستر داستان سریال گسترده شده و شخصیت های متعدد آن را در میان چالش های ذهنی خویش در راستا انتخاب های سهل یا سخت زندگی، درگیر می نماید.

خط اصلی قصه در آغاز سریال روی دو شخصیت یحیی (آرش مجیدی) و یلدا (الیکا عبدالرزاقی) متمرکز شده و نحوه آشنایی، مواجهه و تعامل آن ها با یکدیگر و خانواده هایشان، حوادث هر قسمت را رقم می زند؛ حوادثی که اگرچه چندان تکان دهنده و پرتعلیق به نظر نمی رسند و قرار نیست زمینه میخکوب شدن تماشاگر را فراهم کنند.

اما اندکی تأمل و تعمق در آن ها و همراه شدن با تصمیمات درست یا غلطی که شخصیت های سریال اتخاذ می کنند، می تواند دنیایی کم وبیش واقعی و فارغ از رنگ و لعاب های جعلی را درنظر مخاطب عینیت بخشد؛ برای نمونه نگاه کنید به شخصیت یلدا که با اینکه در لحظاتی رویکردش در برخورد با یحیی و خانواده اش گستاخانه و سؤال برانگیز می نماید، ولی اندکی تلاش برای نزدیک شدن به این شخصیت و پی بردن به دغدغه های خاص او می تواند زمینه همراهی مخاطب با یلدا را فراهم کند.

مقدم دوست، اما به منظور فراهم شدن هر چه بیشتر زمینه های این همراهی، استفاده فراوان از نریشن (گفتار متن) را در دستور کار قرار داده که در جای جای سریال به مدد تصاویر آمده تا درونیات شخصیت ها را بیش ازپیش آشکار کنند. نریشن هایی با صدای خاص استاد ناصر طهماسب که گاهی آنقدر از تصاویر جلو می زنند که سایه شان به شدت بر کلیت اثر سنگینی کرده و در پاره ای لحظات، نمایش های رادیویی را در ذهن متبادر می کنند.

با این حال، شاید اگر به جای راوی، شخصیت های سریال خود در مقام روایت نریشن ها برآمده و البته این نریشن ها حجم کمتری از زمان سریال را به خود اختصاص می داد، ارتباط بهتر و کامل تری میان مخاطبان سریال با قصه و شخصیت های آن برقرار می شد.

این چنین است نمایش پیامک های ارسالی شخصیت های سریال به یکدیگر که هرچند روش تازه دیگری را برای بروز و ظهور افکار و عقاید شخصیت ها در اختیار کارگردان اثر قرار داده است، ولی موجب فاصله گذاری بیشتر میان فضای سریال با مخاطبی می شود که تمایل دارد قصه آن را به جای شنیدن و تعریف کردن، به زبان تصویر به نظاره بنشیند.

سریالی که البته هنوز به نیمه راه نیز نرسیده و برای ارزیابی دقیق تر آن باید تا زمان پخش قسمت های پایانی صبور بود و منتظر ماند.

منبع: فرادید
انتشار: 21 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: babalaser.ir شناسه مطلب: 642

به "روایت دنیای درون در سریال سرباز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روایت دنیای درون در سریال سرباز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید