برگی نو در ماجرای اختلاف صداوسیما و ارشاد

به گزارش مجله بابلسر، در شرایطی که به نظر می رسید اختلاف نظر میان صداوسیما و وزارت ارشاد در حوزه شبکه نمایش خانگی به جدی ترین حالت ممکن رسیده باشد، وزیر ارشاد از تواقفی خبر می دهد که همه را غافلگیر نموده است.

برگی نو در ماجرای اختلاف صداوسیما و ارشاد

به گزارش ایسنا، این روز ها یکی از مسائلی که در حوزه رسانه سر و صدایی به پا نموده و هر از چند گاهی با انتشار اخباری به آن دامن زده می گردد، اختلاف میان دو نهاد مهم فرهنگی کشور در حوزه پروژه های شبکه نمایش خانگی است؛ مناقشه ای که اگرچه به نظر می رسید روز به روز حادتر گردد، اما حالا با اظهارات اخیر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، گویی تغییر راستا می دهد.

ما نسبت به این موضوع با سازمان صداوسیما موضع واحدی داریم که ان شاءالله به زودی ابلاغ خواهد شد و ما آن را اجرایی خواهیم کرد.

جمله بالا از سوی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در جمع خبرنگاران و همزمان با مراسم بزرگداشت روز خبرنگار درباره آخرین شرایط پروژه های شبکه نمایش خانگی بیان شد. جمله ای که حالا از موضعی واحد و اجرایی شدن اساسنامه ای مشترک میان ارشاد و صداوسیما حکایت دارد.

اما اینکه این توافق و رسیدن به آیین نامه مورد توافق دو نهاد فرهنگی، این بار چقدر اجرایی گردد، با توجه به گره خوردن شرایط چند پروژه شبکه نمایش خانگی که پول هنگفتی صرف آن ها شده است، چندان هم دور از فکر به نظر نمی رسد.

هرچند اظهاراتی از این دست که بوی آشتی و توافق می داد، پیشتر هم از سوی روسای دو سازمان ـ پیمان جبلی و محمد مهدی اسماعیلی ـ هر کدام به صورت جداگانه مطرح شده بود، اما در عمل می دیدیم که جنگ بر سر پروژه ها و مجوز های فراوری و پخش در رده های میانی به وضوح ادامه دارد.

برای مثال محمدمهدی اسماعیلی شهریور ماه یک سال قبل، در این زمینه اظهار نموده بود، ان شاء الله به زودی در سازمان صداوسیما و ارگان های دیگر جلساتی داریم برای اینکه این مسئله را معین تکلیف کنیم و از این موضع اختلافی خارجش کنیم. او بعلاوه گفته بود، این بحث را بنا داریم در مصاحبه های سازنده ای مطرح کنیم نمی خواهیم در فضای رسانه ای نکته ای در این باره بگوییم.

یا پیمان جبلی درباره نتیجه مذاکره با وزارت ارشاد برای نظارت بر نمایش خانگی و اینکه کنترلِ این فضا کماکان در دستِ صداوسیما و ساترا خواهد بود یا خیر، در دی ماه 1400 گفته بود: ما پیش نویسی تهیه نموده ایم و خدمت وزیر ارشاد ارائه دادیم. این پیش نویس با موافقت کلی هر دو طرف روبرو شده و ما برای این پیشنهاد مشترک، کار های نهایی را انجام می دهیم و امیدواریم ظرف روز ها و هفته های آینده آماده گردد و به راهکاری مشترک منتهی گردد..

اما به رغم این اظهارات که از هر کدام چند ماه و چه بسا یک سال می گذرد و با وجود اینکه بعضی مسوولان فرهنگی اختلاف صداوسیما و ارشاد را در این مورد بخصوص جزئی می دانند، اما همچنان اختلاف ها بر سر مجرای اصلی مجوز های فراوری و پخش به قوت خود باقی است و حالا دامنه آن به دعوا میان ساترا (سازمان تنظیم مقررات رسانه های صوت و تصویر فراگیر) و پلتفرم های پخش نماینده فیلم و سریال هم کشیده شده است.

در این میان علی رغم اینکه اظهارات مسئولان ساترا، حکایت از خالی بودن محل اختلاف نظر با پلتفرم های شبکه نمایش خانگی دارد، اما سوالاتی که بعضی پتلفرم ها از جمله فیلیمو در هفته های اخیر مطرح نموده اند، چیز دیگری را نشان می دهد.

به همین دلیل قائم مقام ساترا پیش تر با اشاره به این نکته که صدا و سیما پلتفرم ها را رقیب خود نمی داند، چنین اظهار نموده بود: ممکن است در بعضی از رویکرد ها و سیاست ها تغییراتی ایجاد شده باشد که طبیعی است. این تغییرات، در راستای تحول و بهتر شدن نظارت و تعامل بهتر است. به همین دلیل ما با تمام پلتفرم هایی که از ما مجوز دارند، تعامل خوبی داریم و به صورت مستمر جلساتی با آن ها برگزار می کنیم.

او بعلاوه گفته بود: توجه داشته باشید تعداد پلتفرم ها زیاد است؛ بنابراین ممکن است بعضی از پلتفرم ها با تعدادی بسیار محدود در منظومه ای که فعالیت می نمایند، بخشی از فعالیت خود را در چارچوب نظارتی ساترا قرار ندهند. این اتفاق نوعی تخلف از مقررات و سیاست های کلی است.

این اظهارات را که کنار بگذاریم، اما جای مطرح کردن انتقادی از فیلیمو باز می گردد که در واکنش به اظهارات رییس ساترا درباره شرایط پلتفرم های شبکه نمایش خانگی مطرح شده بود.

یکی از سوالاتی که این پلتفرم تحت عنوان انتقاد مطرح نموده بود، از این قرار است: آیا منطقی است که ساختاری منقبض، کند و ایستا، خود قوانین و اقلیم حکمرانی اش را تعریف کند، خود اجرا کند و خود هنگام مناقشه و اختلاف، مرجع رسیدگی به تخلفات باشد؟ بخش خصوصی چگونه می تواند با چنین تنظیم گر ذینفعی رابطه منطقی و حرفه ای داشته باشد؟

بر اساس این گزارش، با کنار رفتن اختلافات میان صداوسیما و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بر اساس آنچه بار دیگر وزیر ارشاد مطرح نموده است، باید دید که اختلافات میان ساترا و پلتفرم های شبکه نمایش خانگی این بار چه سرنوشتی را انتظار می کشد؟ ضمن اینکه یادآوری این نکته ضروری به نظر می رسد که در حال حاضر هم فراوریات نو شبکه نمایش خانگی مانند طرح های سریالی نرگس آبیار، داریوش ربیعی و محمد قاضی از سوی ساترا مجوز فراوری گرفتند.

منبع: فرارو
انتشار: 25 مرداد 1401 بروزرسانی: 25 مرداد 1401 گردآورنده: babalaser.ir شناسه مطلب: 1940

به "برگی نو در ماجرای اختلاف صداوسیما و ارشاد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برگی نو در ماجرای اختلاف صداوسیما و ارشاد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید