کشف بقایای یک قایق باستانی متعلق به امپراتوری روم در صربستان

به گزارش مجله بابلسر، ایسنا/ براساس آخرین خبرهای واصله، کشف بقایای یک قایق باستانی متعلق به امپراتوری روم در صربستان صورت گرفت.

کشف بقایای یک قایق باستانی متعلق به امپراتوری روم در صربستان

کارگران معدن زغال سنگ در صربستان بقایای یک قایق چوبی بزرگ را کشف کردند که احتمالاً به وسیله رومی ها برای تأمین مایحتاج یک شهر مجاور و مقر نظامی واقع در مرز این امپراتوری استفاده میشد.

باستان شناسان هنوز منتظر نتایج تاریخ گذاری رادیوکربن اجرا شده روی الوارهای این قایق هستند، اما گمان می نمایند قدمت این قایق احتمالا به قرن سوم یا چهارم میلادی باز می گردد.

کارشناسان معتقدند: این قایق باستانی در امتداد رودخانه های کوچک بین رودخانه دانوب و شهر رومی ویمیناسیوم (Viminacium) که در اوایل قرن اول پس از میلاد تأسیس شد، آذوقه حمل میکرد.

بقایای این قایق باستانی اواخر جولای در سطح معدن زغال سنگ درمنو واقع در شرق بلگراد کشف شد.

بقایای چوب این قایق در لایه ای از گل و لای در حدود هشت متری زیر سطح زمین دفن شده بود. در معدن لایه سطحی خاک با یاری یک دستگاه مکانیکی حفر می گردد و در جریان همین روند، بقایای این قایق تاریخی کشف می گردد.

کارگرانی که این قایق را کشف کردند، به مسئولان باستان شناسی شهر اطلاع رسانی کردند.

مواد طبیعی همانند چوب معمولا با قرار گرفتن در معرض هوا تجزیه می شوند، اما تخته های چوبی این قایق و ماسه های بالای آنها هنگام کشف مرطوب بود، بنابراین به نظر می رسد رطوبت به حفظ این قایق باستانی یاری نموده است.

زمانی که لاشه قایق از دل خاک بیرون کشیده شد، تابش نور آفتاب خطر بزرگی برای حفاظت از این اثر تاریخی بود و ممکن بود چوبها را خیلی زود خشک کند، بنابراین باستان شناسان حین کاوش، بقایای این قایق را به آب آغشته می کردند.

این قایق در ابتدا در ابعادی معادل 20 متر طول و 3.5 متر عرض ساخته شده بود.

این قایق نخستین قایق باستانی نیست که در این اطراف کشف شده است. در سال 2020 نیز بقایای قایق مشابهی در این منطقه کشف شد.

ویمیناسیوم یک سکونتگاه رومی و در عین حال یک دژ نظامی بود. این مکان یک قطب تجاری مهم در تمدن رومی محسوب میشد. باستان شناسان تخمین می زنند که ویمیناسیوم حدود 45 هزار نفر جمعیت داشت، که در این صورت این شهر را یکی از بزرگترین سکونتگاه های بالکان در آن مقطع از تاریخ میتوان در نظر گرفت.

این شهر و دژ آن در سال 411 میلادی به وسیله هونها نابود شد. هونها همان مردمی بودند که به فرمانروایی رومی ها در بخش بزرگی از اروپا انتها دادند. ویمیناسیوم در اوایل قرن ششم میلادی به وسیله ژوستینین یکم امپراتور بیزانس بازسازی شد، اما این بار در سال 582 میلادی به وسیله آوارها ویران شد.

ویرانه های ویمیناسیوم که در قرن نوزدهم میلادی کشف شد، امروزه یکی از مهمترین محوطه های رومی صربستان به شمار می رود. البته کارشناسان تخمین می زنند که فقط بخش کوچکی از این شهر کشف شده است.

باستان شناسان با کاوش در این مکان تا به امروز ده ها هزار اثر تاریخی از جنس طلا و نقره و چندین مقبره پرنقش و نگار، کارگاه های باستانی، کاخ، خیابان، میدان، دژ، گرمابه های رومی و یک تماشاخانه 12 هزار نفری را کشف نموده اند.

منبع: همگردی
انتشار: 15 مرداد 1402 بروزرسانی: 15 مرداد 1402 گردآورنده: babalaser.ir شناسه مطلب: 2097

به "کشف بقایای یک قایق باستانی متعلق به امپراتوری روم در صربستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف بقایای یک قایق باستانی متعلق به امپراتوری روم در صربستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید