کرونا با همایش ها و نمایشگاه های فناورانه چه کرد؟

به گزارش مجله بابلسر، هر چند که در گذشته برگزاری رویدادها، همایش ها و سمینارها به صورت برخط و آنلاین امری محال به نظر می رسید ولی شیوع کرونا تغییر رویه ای را در برگزاری چنین رویدادهایی ایجاد کرد که نه تنها امکان حضور همه مدعوین از داخل و خارج کشور در آن را میسر کرد، بلکه می تواند رویه قابل قبول برای پسا کرونا در برگزاری سمینارها باشد.

کرونا با همایش ها و نمایشگاه های فناورانه چه کرد؟

به گزارش خبرنگاران، همایش های علمی در صورت برگزاری صحیح بخش مهمی از فرایند فراوری، نشر و مدیریت دانش هستند؛ چرا که در این گردهمایی ها محققان آخرین اطلاعات و یافته های جدید خود را عرضه می نمایند، زمینه برقراری ارتباط مستقیم و رو در روی پژوهشگران و محققان و علم آموزان فراهم می گردد و ایده های نو خلق خواهد شد. اما این فرایند وقتی بی هدف و برنامه باشد نه تنها حاصلی نخواهد داشت، بلکه موجب هدر رفت اعتبارات خواهد شد.

ویروس کرونا در کنار همه گرفتاری های زیادی که ایجاد کرد، خیلی از جنبه های زندگی ما را متحول کرد؛ فراوری داخل دستگاه ها و تجهیزات استراتژیک بهداشتی و سلامتی، فراوری واکسن، فراوری دارو، فراوری تجهیزات و محلول های ضد عفونی نماینده نمونه ای از تحولات اساسی کشور است که با شیوع این ویروس به مسؤولان گوشزد کرد که گاهی توجه به توانمندی های سرمایه های انسانی کشور می تواند منفعت بالایی داشته باشد.

یکی دیگر از زمینه هایی که تحولات اساسی را شاهدیم، در نحوه برگزاری رویدادها، همایش ها، کنفرانس ها و جشنواره ها در حوزه های علمی و فناوری است به گونه ای که بزرگترین رویداد فناورانه کشور یعنی نمایشگاه فناورانه هفته پژوهش و فناوری به صورت آنلاین برگزار گردید و برگزاری نمایشگاهی مانند جشنواره نانو لغو شد.

برگزاری آنلاین رویدادها این تجربه را به همراه داشت که علاوه بر آنکه کلیه مهمانان مدعو در آن حضور یافتند، امکان تعامل با محققان خارج از کشور را نیز فراهم کرد که این رویه حتی می تواند در پسا کرونا ادامه یابد تا اثرگذاری رویدادهای مختلف بیشتر گردد.

رویدادهایی که برگزاری آنها متحول شد

نمایشگاه و جشنواره فناوری نانو

فناوری نانو یکی از مهمترین فناوری های قرن بیست و یکم محسوب می گردد و انقلابی در تمامی جوانب زندگی بشر ایجاد نموده است؛ به طوری که جامعه جهانی در پی گسترش این فناوری در ابعاد مختلف است. ایران نیز همگام با جامعه جهانی از سال 2001 در جهت بهره برداری از قابلیت های فناوری نانو اقدام به تشکیل ستاد ویژه توسعه فناوری نانو نموده است.

این ستاد علاوه بر کوشش در ترویج فناوری نانو در سطح عموم مردم، دانش آموزان، متخصصان و فناوران، اقداماتی در جهت توسعه این فناوری در جامعه علمی اجرایی کرد و برگزاری جشنواره های فناوری زمینه ای را برای ترویج این فناوری و رسوخ فناوری در صنایع و همچنین زندگی روزمره مردم فراهم کرد.

شناخت پتانسیل های تحقیقاتی و صنعتی، تقویت همکاری بین صنعت و دانشگاه، نفوذ فناوری های توسعه یافته نانو در صنایع موجود، زمینه سازی برای حضور شرکت های نانو در بازارهای بین المللی، ارتقای دانش عمومی در حوزه فناوری نانو و تقدیر از برترین محصولات فناوری نانو از جمله اهداف این نمایشگاه به شمار می رود.

این جشنواره تا به امروز 12 دوره آن برگزار گردیده است، ولی برگزاری سیزدهمین دوره آن به دلیل عدم کاهش شیوع بیماری کرونا و شمار مبتلایان، لغو شد.

ستاد نانو در این زمینه بیان کرد که متعاقب عادی شدن شرایط در صورت امکان تاریخ برگزاری نمایشگاه به طور رسمی اعلام می گردد.

لغو نمایشگاه دستاوردهای 40 ساله جهاددانشگاهی

نمایشگاه دستاوردهای 40 سال فعالیت جهاددانشگاهی که قرار بود در هفته منتهی به 16 مردادماه سال 99 و به مناسبت چهلمین سالگرد تشکیل این نهاد در تهران برپا گردد، به دلیل شیوع ویروس کرونا لغو شد. هم چنین مراسم بزرگداشت سالگرد تشکیل جهاددانشگاهی و تقدیر از جهادگران نمونه نیز به صورت ارتباط تصویری اینترنتی برگزار گردید.

برگزاری مجازی بزرگترین نمایشگاه فناورانه

نمایشگاه دستاوردهای فناورانه پارک های علم و فناوری، پژوهشگاه ها و دانشگاه ها رویدادی است که هر ساله در هفته پژوهش و فناوری برگزار می گردد، به گونه ای که بیش از دو دهه از برگزاری هفته پژوهش و فناوری در کشورمان می گذرد و سال گذشته این نمایشگاه شمع 21 سالگی خود را در حالی خاموش کرد که به دلیل شیوع ویروس کرونا به صورت مجازی برگزار گردید.

برگزاری اینترنتی بزرگترین آزمون استخدامی بخش خصوصی

به منظور جانمایی و تامین سرمایه انسانی کارآمد شرکت های پیروز صنعتی، تجاری، فناوری و دانش بنیان از بخش خصوصی، انتخاب افراد شایسته و تطبیق شرایط تقاضانمایندگان شغلی با شرایط احراز مشاغل برای انتخاب بهترین داوطلب جهت تصدی شغل مربوط و همچنین ایجاد شرایط مناسب شغلی برای داوطلبان، برگزاری آزمون استخدامی شرکت های دانش بنیان طرح ریزی و سیاستگذاری شد.

این آزمون در 9 حوزه شغلی بازاریابی و فروش، سلامت، فناوری اطلاعات، فنی و اجرایی، کارشناسی و ارائه خدمات، مالی، اداری و حقوقی، مدیریتی، مهندسی و هنر، رسانه و آموزش اقدام به جایابی متخصصان در شرکت های دانش بنیان می نماید.

این آزمون در چهارمین دوره برگزاری خود به دلیل شیوع کرونا به صورت کاملا مجازی و آنلاین برگزار گردید.

شیوه نوین برگزاری اینوتکس 2021

ایتوتکس، رویدادی مهم و نقش آفرین برای دیدار اجزای زیست بوم فناوری و نوآوری و محلی برای گردهمایی کلیه اجزای اکوسیستم نوآوری و فناوری کشور است که طی آن متخصصان و کارشناسان، کارآفرینان، سرمایه گذاران، مخترعان و سیاست گذاران با یکدیگر دیدار خواهند کرد.

تا کنون 9 دوره از نمایشگاه بین المللی نوآوری و فناوری برگزار گردیده است که در آن بیش از 1850 شرکت و استارت آپ و نیز بازدید بیش از 60 هزار نفر مخاطبان و انعقاد 140 تفاهم نامه انجام شده است.

اینوتکس 2021 با شیوه ای جدید و نوآورانه، به صورت ترکیبی از بخش های حضوری و مجازی در فضایی باز واقع در ناحیه نوآوری پردیس برگزار گردید.

نمایشگاه نوآوری و فناوری ربع رشیدی

نمایشگاه نوآوری و فناوری ربع رشیدی با عنوان رینوتکس (RINOTEX) در راستای بهبود فضای کسب و کار دانش بنیان و با رویکرد توسعه و تجاری سازی فناوری برگزار می گردد.

اولین دوره برگزاری نمایشگاه و جشنواره نوآوری و فناوری ربع رشیدی به سال 1384 تحت عنوان نمایشگاه فناوری های پیشرفته ایران Hi-tech و با حضور 159 طرح فناورانه و دومین دوره آن با عنوان نمایشگاه فناوری نو و پیشرفته ایران پس از یک وقفه 9 ساله در سال 1393 با حضور تقریبی حدود 600 طرح فناورانه برگزار گردید.

پنجمین نمایشگاه (1396) در جهت برندسازی در سطح ملی و بین المللی با تغییر نام به نمایشگاه نوآوری و فناوری ربع رشیدی - رینوتکس (RINOTEX2017) و با رویکرد دریافت هزینه جهت افزایش کیفیت برگزاری نمایشگاه شکل گرفت، در این دوره 26 رویداد همزمان با مشارکت ذی نفعان حوزه های مختلف برگزار گردید، در این دوره دبیرخانه نمایشگاه پیروز به جلب توجه مسؤولین دولتی و بخش خصوصی جهت مشارکت بیشتر در برگزاری این نمایشگاه شد، به گونه ای که جوایز 3 نفر برتر از 15 نفر برگزیده جشنواره توسط یکی از کارآفرینان استان آذربایجان شرق تقبل و پرداخت شد.

هشتمین نمایشگاه رینوتکس بدلیل شرایط ویژه کرونایی، به شکل مجازی در چهار بخش ایده های فناورانه، توسعه و تجاری سازی فناوری، فروش محصولات فناورانه و دانش بنیان و نیازمندی های فناورانه برگزار گردید.

دو جشنواره علمی که با ادغام با یکدیگر به صورت مجازی برگزار گردید

جشنواره خوارزمی در دو بخش دانش آموزی و بین المللی نام یک رویداد علمی است که توسط سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران برگزار می گردد. نام این جشنواره از نام محمد بن موسی خوارزمی دانشمند مشهور ایرانی گرفته شده است. این جشنواره از سال 1366 به صورت بین المللی شروع به کار کرد و سپس در سال 1368 با هدف جلب مشارکت دانش آموزان، بخش دانش آموزی نیز به آن اضافه شد.

جشنواره دانش آموزی خوارزمی هر ساله در هفته پژوهش و فناوری و بخش بین المللی آن همزمان با دهه فجر برگزار می گردد؛ ولی سی و چهارمین جشنواره بین المللی خوارزمی و بیست و دومین جشنواره جوان خوارزمی به دلیل شیوع کرونا با یکدیگر ادغام و در یک روز در هفته پژوهش و فناوری برگزار گردید.

مسابقه دانش آموزی نور

این مسابقه هر ساله به عنوان یکی از رویدادهای بنیاد علم و فناوری مصطفی (ص) در حوزه دانش آموزی با هدف امیدبخشی، هویت سازی و ترویج علم در میان نوجوانان جهان اسلام و مشارکت مراکز آموزشی و علمی برگزار می گردد.

در چهارمین دوره از مسابقه دانش آموزی نور، گرامیداشت پروفسور عمر یاغی؛ برگزیده جایزه مصطفی (ص) با توجه به شیوع ویروس کرونا و عدم حضور دانش آموزان در مدارس خود، علاوه بر تمدید آن تا انتها مردادماه 99، شرایط ویژه ای برای این دوره از مسابقه دانش آموزی نور در نظر گرفته شد.

پس از اتمام ارسال آثار، در چهارمین دوره مسابقه دانش آموزی نور، 2 هزار و 499 دانش آموز در قالب یک هزار و 123 گروه شرکت کردند که تعداد 730 فیلم ارسال کردند. شرکت نمایندگان این دوره از مسابقه دانش آموزی نور از 6 کشور جهان از جمله مراکش، الجزایر، مالزی، هند، افغانستان و ایران بودند.

در دوره های قبلی، مراسم اختتامیه این رویداد دانش آموزی با حضور دانش آموزان در تهران برگزار می شد؛ اما به خاطر شیوع ویروس کرونا و پیشگیری از انتشار این ویروس و رعایت پروتکل های بهداشتی، مراسم اختتامیه مسابقه دانش آموزی نور برگزار نشد.

جشنواره شیخ بهایی

جشنواره ملی فن آفرینی شیخ بهایی به عنوان اولین و برترین رویداد فناوری و فن آفرینانه کشور کوشش می نماید تا با حمایت و تشویق شرکت های دانش بنیان در راستای حل مسائل و چالش های اساسی کشور گام بردارد. شناسایی و معرفی واحدهای فناور و فن آفرینان پیروز به سرمایه گذاران به عنوان یکی از اهداف اصلی جشنواره، گامی بلند جهت توسعه فناوری و شکوفایی اقتصاد ملی با حمایت از ایده های دانش بنیان و توان نخبگان کشورمان ایران است.

پانزدهمین دوره جشنواره ملی فن آفرینی شیخ بهایی به مدت دو روز به شیوه مجازی در اصفهان برگزار گردید و در نهایت در آیین اختتامیه این جشنواره برترین فن آفرینان، طراحان کسب و کار و سرمایه گذاران انتخاب، معرفی و تجلیل شدند.

جشنواره فارابی

جشنواره بین المللی فارابی توسط وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به صورت سالانه برگزار می گردد و طی آن به آنالیز آثار حوزه علوم انسانی در دو سطح جوان (زیر 35 سال) و بزرگسال می پردازد.

در یازدهمین دوره جشنواره بین المللی فارابی به دلیل رعایت پروتکل های بهداشتی به صورت مجازی از 35 محقق حوزه علوم انسانی داخلی و خارجی تقدیر شد.

رویداد دوشنبه های استارت آپی صندوق نوآوری و شکوفایی

دوشنبه های استارت آپی رویدادی برای جذب سرمایه های بخش خصوصی در توسعه فناوری شرکت های دانش بنیان، فناور و تیم های استارت آپی است.

تا به امروز 117 استارت آپ طرح های خود را در حضور سرمایه گذاران ارائه کردند، ضمن آنکه 340 میلیارد تومان سرمایه از سوی استارت آپ ها درخواست شد و حدود 31 میلیارد تومان برای استارت آپ ها سرمایه جذب شده است که البته میزان جذب سرمایه بیشتر از این میزان است؛ چرا که بعضی از سرمایه گذاران مایل به اعلام سرمایه گذاری نیستند.

کلیه رویدادهای دوشنبه های استارت آپی در سال گذشته به صورت آنلاین برگزار گردید.

فن بازار سلامت

فرآیند توسعه مالی دانش محور، نیازمند زیرساخت هایی برای تجاری سازی یافته های پژوهشی و تسهیل مبادلات و انتقال صحیح فناوری است و یکی از ابزارهایی که برای تسهیل فعالیت های توسعه فناوری، شفاف سازی و تقویت بازار فناوری در جهان مورد استفاده قرار می گیرند، فن بازارها هستند.

فن بازار به معنای بازار فناوری و در حقیقت بازاری برای عرضه و فروش فناوری است؛ از این رو یک فن بازار دارای نقش های مهمی همچون بهره برداری از فناوری و پتنت های استفاده نشده، مبادله فناوری و نقش واسطه گری بین عرضه نمایندگان و متقاضیان، ارائه ارتباط های مرتبط با فناوری همچون شیوه های تجارت و تجاری سازی فناوری ها و بازاریابی برای آن ها و خدمات پشتیبانی همچون جستجوی عرضه نماینده و متقاضی فناوری و خدمات مالی است.

فن بازار ملی سلامت به طور اختصاصی به مشاوره و اطلاع رسانی صحیح در حوزه های فناوری سلامت می پردازد و در نقش یک استراتژی نوین در زمینه توسعه و انتقال فناوری زیستی در کشور فعالیت می نماید و در این راستا دانشگاه علوم پزشکی تهران از سال 1394 به منظور توسعه و ترویج فرهنگ فناوری و حمایت از طرح های فناورانه روز 18 آبان مصادف با روز جهانی علم در خدمت صلح و توسعه را با نام روز فناوری سلامت نام گذاری نموده است. بر همین اساس دبیرخانه دائمی فن بازار ملی سلامت در دانشگاه علوم پزشکی تهران تشکیل شد که در راستای حمایت از فراوری دانش بنیان داخلی با گگرددن هرچه بیشتر درهای بازار سازمان های دولتی و عمومی به روی فروش این نوع از محصولات برنامه ریزی نموده است.

ولی ششمین همایش و فن بازار ملی سلامت به دلیل حاکم شدن شرایط ناشی از شیوع ویروس COVID-19 به صورت مجازی برگزار گردید.

هفته آگاهی از مغز

هفته های آگاهی از مغز رویدادی است که از سوی ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی برای ترویج و ارتقای دانش علوم شناختی، گسترش آگاهی و شناخت نسبت به ساختار مغز برگزار می گردد و طی یک هفته برنامه هایی در راستای ارتقای بهداشت و توانمندسازی مغز و راه های جلوگیری از کاهش توانایی مغز برگزار می گردد.

ششمین هفته آگاهی از مغز سال جاری با شعار مغزت را بشناس در حالی از روز 9 اسفندماه سال گذشته شروع به کار کرد که با توجه به شرایط پاندمی کووید 19، بصورت آنلاین برگزار گردید.

جشنواره و المپیاد نانوی دانش آموزی

المپیاد دانش آموزی علوم و فناوری نانو فعالیتی است که ابتکار برگزاری آن با این عنوان متعلق به کشور ماست. به این معنا که در کشورهای دیگر مسابقات دانش آموزی با معین یک طرح معین و یا اردوهای یک هفته ای آموزش فعالیت های آزمایشگاهی برگزار می گردد، اما ترکیب مناسبی از رقابت همزمان در حیطه تئوری و عملی که همه مباحث اصلی مطرح در علوم و فناوری نانو را در برگیرد، تا به حال در هیچ کشوری اجرا نشده است.

تا به امروز 10 دوره المپیاد دانش آموزی نانو در مراحل مختلف به صورت برگزاری آزمون تئوری در سطح کشور و برگزاری یک اردوی علمی-عملی برای برگزیدگان مراحل تئوری برگزار گردیده است و برگزیدگان نهایی با توجه به آزمون های مرحله عملی معرفی شده اند.

دوره یازدهم این المپیاد در سه دوره شامل دو مرحله کتبی و یک مرحله عملی برگزار خواهد شد.

آزمون مرحله اول یازدهمین المپیاد دانش آموزی علوم و فناوری نانو در شهریورماه سال گذشته به صورت آنلاین برگزار گردید. آزمون مرحله دوم به صورت حضوری و با حضور 341 دانش آموز برگزیده مرحله اول در 19 حوزه به صورت هم زمان و در 17 استان کشور برگزار گردید و 30 نفر برتر به مرحله انتهای رسیدند.

مرحله انتهای با توجه به شرایط و برای محافظت از سلامت داوطلبان و جلوگیری از تجمع دانش آموزان، به صورت مجازی-حضوری در چهار شهر برگزار گردید.

جشنواره دانش آموزی علوم و فناوری نانو نیز در سال گذشته به صورت زنده از صفحه اینستاگرام باشگاه نانو پخش و از طرح های برتر جشنواره در بخش های مختلف به صورت مجازی تقدیر شد.

لغو برگزاری جشنواره گیاهان دارویی

جشنواره و نمایشگاه ملی گیاهان دارویی و داروهای گیاهی و فرآورده های طبیعی هر دوسال به همت ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برگزار می گردد. این رویداد به نوبه خود بزرگترین گردهمایی تمام فعالان این حوزه اعم از فناوران، فراوری نمایندگان، محققان و صادرنمایندگان به حساب می آید.

به رغم انجام اقدامات اولیه و برنامه ریزی های انجام شده برای برگزاری این رویداد از 8 تا 10 مهرماه سال گذشته، ولی به دلیل شیوع ویروس کووید 19، پنجمین دوره این رویداد برگزار نشد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 24 فروردین 1400 بروزرسانی: 24 فروردین 1400 گردآورنده: babalaser.ir شناسه مطلب: 1376

به "کرونا با همایش ها و نمایشگاه های فناورانه چه کرد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرونا با همایش ها و نمایشگاه های فناورانه چه کرد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید