چه طور ماهی گمشده در آکواریوم مان را پیدا کنیم؟

به گزارش مجله بابلسر، همه افرادی که آکواریوم دارند می دانند که حداقل یک بار در روز جای یکی از ماهی ها در آکواریوم خالی است. سرانجام خوش این داستان این است که ماهی مذکور در جایی قایم شده!

چه طور ماهی گمشده در آکواریوم مان را پیدا کنیم؟

گاهی ماهی برای مدت کوتاهی در جایی قایم می گردد و خدا رو شکر بعد از چند دقیقه پیدا می گردد! گاهی هم ماهی مان هرگز پیدا نمی گردد و در برخی مواقع حتی جسد او هم گم می گردد. چرا ماهی ها گم می شوند؟ و چه طور می گردد که یک ماهی به کلی ناپدید می گردد؟

مهم است که به محض گم شدن ماهی تان سعی کنید او را پیدا کنید و بفهمید آیا مسئله ای دارد یا خیر. اگر این ماهی را همواره گم می کنید، مسئله مهم تر است و حتما احتیاج به آنالیز دارد.

ماهی قایم شده

برخی ماهی ها در فضایی باز احساس راحتی و امنیت نمی نمایند. پس آنها بیشتر وقت ها قایم می شوند و جاهایی را برای مخفی شدن در آکواریوم پیدا می نمایند که شما حتی نمی دانستید این مکان ها وجود دارند. آنها خودشان را در زیر سنگ ها گیر می اندازند، پشت تزئینات آکواریوم می فرایند، در بین گیاهان مخفی می شوند و حتی خود را در زیر سنگ های کف آکواریوم دفن می نمایند! پس قبل از اینکه تصور کنید ماهی به کلی ناپدید شده است، به خوبی زیر و روی همه تزئینات و وسایلی که در آکواریوم دارید را بگشت.

ممکن است از جایی که ماهی تان در آن قایم شده تعجب کنید و از خود بپرسید چرا تا این مقدار قایم شدن را دوست دارد و چرا این کار را انجام می دهد؟ ماهی ها به دلایل مختلفی مخفی می شوند، ممکن است از محیط اطراف و یا دیگر ماهی ها می ترسند و یا اینکه فقط خیلی اجتماعی نیستند.

ماهی جهنده

یکی دیگر از دلایلی که ماهی تان را پیدا نمی کنید این است که ماهی از درون آکواریوم بیرون پریده است! حتی اگر آکواریوم تان کاور دارد. اگر حتی یک نقطه باز در آکواریوم وجود داشته باشد، ممکن است ماهی از همان ناحیه به بیرون پریده باشد. متاسفانه در این صورت ماهی شما مرده است. مگر اینکه واقعا سریع متوجه این قضیه شوید و او را نجات دهید.

هر وقت که متوجه غیبت یکی از ماهی هاتان شدید، به سرعت اطراف آکواریوم را بگشت تا اگر به بیرون پریده است بتوانید در حداقل زمان او را نجات دهید. پشت آکواریوم و میزی که بر روی آن سوار است (اگر بر میزی سوار است) را بگشت. ممکن است ماهی تان در فاصله زیادی از آکواریوم روی زمین افتاده باشد. این به آن دلیل است که در جستجوی آب به این طرف و آن طرف پریده است.

برخی ماهی ها می توانند مدت زیادی در بیرون از آب زنده بمانند پس اگر آنها را به موقع پیدا کنید می توانید نجات شان دهید.

ماهی بیمار

ماهی هایی که بیمار و یا استرسی می شوند، اغلب سعی می نمایند مخفی شوند.

پیدا کردن به موقع این ماهی ها خیلی مهم است چرا که در این صورت زودتر مشکل ماهی تان را می فهمید و او را در مان می کنید. گاهی این ماهی ها بسیار ضعیف می شنود و با مکش به طرف فیلتر آکواریوم می فرایند و در آنجا گیر می نمایند. پس زمانی که در پی ماهی تان می گشت، آنجا را هم نگاه کنید.

پیدا کردن ماهی های مریض به خاطر جلوگیری از پخش شدن بیماری در آکواریوم بسیار مهم است. به علاوه ممکن است ماهی های دیگر این ماهی مریض را بخورند و به این صورت آنها هم بیمار شوند.

ماهی مرده

تعیین است که ماهی های مرده شنا نمی نمایند! زمانی که ماهی میمیرد، بقیه ماهی ها بر سر جنازه دوست مرده شان بزمی بر پا می نمایند. این طبیعت آنها است. آنها فقط می خواهند غذای تازه داشته باشند.

اگر ماهی تان را پیدا نمی کنید ممکن است بدن او خورده شده باشد. این معمولا دلیل ناپدید شدن رازآلود ماهی هایی است که دیگر پیدا نمی شوند! اگر خوش شانس باشید دلیل مرگ ماهی تان بیماری مسری نیست و نمی تواند به بقیه ماهی ها هم سرایت کند. البته بهتر است هر زمان که ماهی تان گم شد و دیگر پیدا نشد، آب آکواریوم را برای وجود بیماری ها امتحان کنید.

گم شدن های سریالی

اگر یک ماهی گم شد و دیگر پیدا نشد، قضیه خیلی جدی نیست، اما اگر یکی از ماهی ها گم شد، چند روز بعد ماهی دیگر و این فرایند ادامه داشت، مسئله ای وجود دارد.

گم شدن پی در پی ماهی ها می تواند در نتیجه فاکتورهای زیادی به وجود آید. یکی از آنها شرایط آب است. از دیگر دلایل این اتفاق می توان به بیماری ها و یا وجود یک ماهی قلدر در آکواریوم که دیگر ماهی ها را می خورد اشاره نمود. البته ممکن است ماهی هاتان همه پیر باشند و این دلیل ناپدید شدن آنها باشد.

منبع: فوت و فن / thespruce.com
انتشار: 18 مرداد 1401 بروزرسانی: 18 مرداد 1401 گردآورنده: babalaser.ir شناسه مطلب: 1934

به "چه طور ماهی گمشده در آکواریوم مان را پیدا کنیم؟" امتیاز دهید

2 کاربر به "چه طور ماهی گمشده در آکواریوم مان را پیدا کنیم؟" امتیاز داده اند | 4 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چه طور ماهی گمشده در آکواریوم مان را پیدا کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید