محققان دانشگاه آزاد شاهرود طرح جدیدی برای جلوگیری از پیشروی سرطان دارند

به گزارش مجله بابلسر، رئیس مرکز تحقیقات نانوذرات زیستی در پزشکی دانشگاه آزاد شاهرود گفت: محققان شاهرودی طرح جدیدی برای جلوگیری از پیشروی سرطان ارائه داده اند که مهم ترین دستاورد این تحقیق، تأیید توانایی اتصال نانوذرات زیستی به دارو های شیمی درمانی بوده است.

محققان دانشگاه آزاد شاهرود طرح جدیدی برای جلوگیری از پیشروی سرطان دارند

از وبسایت دولت جمهوری اسلامی ایران دیدن نمایید.

بهروز یحیایی، استادیار و عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد شاهرود و رئیس مرکز تحقیقات نانوذرات زیستی در پزشکی این واحد در مصاحبه با خبرنگار دانشگاه مجله بابلسر، درباره مرکز تحقیقات نانوذرات بیولوژیک این دانشگاه و طرحی که با هدف اتصال بعضی دارو های رایج مورداستفاده در شیمی درمانی به نانوذرات طلای زیستی برای کاهش سمیت دارو ها در بدن و نیز کاهش میزان مصرف آن ها ارائه دادند، گفت: مهم ترین دستاورد این تحقیق، تأیید توانایی اتصال نانوذرات زیستی به دارو های شیمی درمانی، بدون استفاده از هرگونه اتصال دهنده جانبی بوده است. این مسئله باعث شده است که نانوذرات در یک مرحله به بعضی از دارو های مورد آزمون متصل شوند. عدم استفاده از اتصال دهنده های شیمیایی سبب کاهش مراحل آزمون، افزایش سرعت فراوری فرآورده، کاهش استفاده از مواد شیمیایی در جریان اتصال و سمیت نانودارو به عنوان یک دارورسان و در نهایت کاهش هزینه های بیماران شده است.

یحیایی در ادامه با اشاره به مزایای این طرح گفت: فراوری نانوذرات زیستی توسط میکروارگانیسم ها قابل انجام است و این فراوری نسبت به نمونه های مشابه فراوریی توسط روش های غیرزیستی مقرون به صرفه تر و دارای سمیت کمتری است. علاوه بر این فراوری آن ها در سطح صنعتی نیز آسان تر است. در این فرآیند، یون های فلزی در مجاورت شیرابه کشت سلول های میکروبی قرار گرفته و آنزیم ها و سایر مواد احیاکننده موجود در شیرابه کشت میکروب ها سبب احیا یون های سمی فلزی به فرم نانوذرات غیرسمی آن فلز می شوند. با اتصال نانوذرات به داروها، می توان اثربخشی آن ها را افزایش و نیز میزان مورداستفاده از دارو را در بدن کاهش داد.

رئیس مرکز تحقیقات نانوذرات زیستی در پزشکی واحد شاهرود در ادامه گفت: طرح حاضر قابلیت تجاری شدن را دارد، اما فعلاً در سطح آزمایشگاهی و در حال آنالیز و آزمایش های تکمیلی واقع شده است. برای تکمیل آن باید ابتدا مطالعات درون تنی در حیوان آزمایشگاهی و سپس در بدن انسان های داوطلب انجام گردد. علاوه بر این در کوشش هستیم که بتوانیم نانو دارو ها را هدفمند کنیم و با متصل نمودن آن ها به لیگاند های منحصر برای سطح سلول های سرطانی، کاهش میزان مصرف و نیز کاهش بیشتر اثرات سمیت دارو های شیمی درمانی را ببینیم.

وی گفت: به طور خاص این پژوهش با هدف کاربردی سازی در داخل کشور و برای آسان کردن، هدفمندسازی دارورسانی و تسریع امور درمانی و کاهش هزینه ها است. فعلاً در 3 مرکز تحقیقاتی در کشور های جمهوری چک، آلمان و فرانسه برای انجام آزمایش های تکمیلی و آنالیز های نهایی، رایزنی شده است و طرح های ارائه شده در دست آنالیز است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 18 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 21 مهر 1399 گردآورنده: babalaser.ir شناسه مطلب: 506

به "محققان دانشگاه آزاد شاهرود طرح جدیدی برای جلوگیری از پیشروی سرطان دارند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محققان دانشگاه آزاد شاهرود طرح جدیدی برای جلوگیری از پیشروی سرطان دارند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید