علت ریزش مو در مردان جوان چیست؟

به گزارش مجله بابلسر، علت ریزش مو در مردان جوان نسبت به افراد دیگر متفاوت است اما عموما مجموعه ای از دلایل محیطی، رفتاری و ژنتیکی باعث ایجاد ریزش مو در مردان جوان می گردد. از جمله این دلایل می توان به نیکوتین، عادات غذایی ناسالم، استرس، مصرف لبنیات، هورمون ها و... اشاره نمود. البته نوعی کچلی به نام طاسی منطقه ای نیز در افراد بوجود می آید که عموما موقتی است.

علت ریزش مو در مردان جوان چیست؟

خبرنگاران | سرویس سلامت - آیا از ریزش چشمگیر موهای خود دچار استرس شده اید؟ زمانی که صحبت از ریزش مو در مردان به میان می آید، بسیاری به یاد افراد مسن می افتند. شاید تعجب کنید اگر بدانید ریزش مو در مردان جوان می تواند بیش از آنچیزی باشد که فکرش را می کنید. ریزش مو در هر سنی استرس ایجاد می نماید حالا فکرش را بکنید اگر این اتفاق در 20 سالگی بیفتد چه می گردد! در این مقاله به علت ریزش مو در مردان جوان خواهیم پرداخت.

علت های اصلی ریزش مو در مردان جوان

الگوی طاسی مردان، معمول ترین علت ریزش مو در مردان جوان است. اگرچه این الگو تا سن 30 یا 40 سالگی تأثیر آنچنانی ندارد، اما ممکن است طاسی زودرس نیز سراغ مردان جوان و حتی نوجوانان بیاید. ریزش مو در مردان معمولا به دلیل افزایش هورمون دی هیدروتستوسترون به وجود می آید. این هورمون که یکی از مشتقات تستوسترون است، از رسیدن مواد غذایی لازم به فولیکول های مو جلوگیری می نماید که نتیجه آن نازک شدن مو ها و ریختن آنان است.

مهمترین نشانه ریزش مو در مردان مواردی مانند دیدن موهای فراوان روی بالشت، حمام و ... و نیز ایجاد حالت V مانند در قسمت جلوی سر است. به هر حال نازک شدن موها در مردان اولین نشانه هشدار دهنده طاسی در مردان است و به همین دلیل باید از انجام اشتباهاتی که باعث نازک شدن مو می شوند پرهیز کرد. محصولات اثبات شده پزشکی مانند ماینوکسیدیل و فیناستراید به آقایان مبتلا به ریزش مو توصیه می گردد. این داروها به منظور جلوگیری از رسیدن دی هیدروتستوسترون به فولیکول موی مردان طراحی شده است و می تواند موجب افزایش رشد موهای آنان گردد.

یکی از تئوری هایی که برای علت ریزش مو مردان جوان مطرح می گردد، تأثیر اهمیت زیاد به ظاهر موها در دنیای مدرن امروزی است که در آن زندگی می کنیم. اگرچه نمی توان گفت که نسل های قبلی به ظاهر موهایشان اهمیت نمی داده اند اما کمی جستجو در اینترنت می تواند نشان دهد که سن ریزش مو در مردان جوان نسبت به گذشته کاهش یافته است.

نیکوتین و ریزش مو

بسیاری از مسائل مرتبط به سلامتی با سیگار کشیدن رابطه مستقیم دارند و این موضوع را تقریبا همه افراد می دانند و به آن واقفند. علاوه بر این که سیگار می تواند احتمال ابتلا به ناراحتی های قلبی و سرطان را افزایش دهد، تحقیقات نشان می دهد این عادت می تواند موجب پیری و طاسی زودرس گردد. در واقع شما با سیگار کشیدن مقدار بسیار زیادی از مواد شیمیایی مضر را به بدنتان وارد می کنید که باعث می گردد فولیکول موهای شما گرسنه مواد غذایی ضروری خود شوند که نتیجه آن ریزش مو است. در نتیجه نیکوتین یکی از چندین علت ریزش مو در مردان جوان است.

همچنین مواد سرطان زای موجود در تنباکو باعث کاهش سرعت رشد موها شده که نتیجه آن افزایش احتمال ابتلا به ریزش موقت مو است. به علاوه، سیگار کشیدن می تواند فرایند پیری را تسریع کند که نتیجه آن افزایش احتمال ایجاد چین و چروک و ضعیف شدن پوست بدن شما و نیز ریزش احتمالی موی شماست.

استرس و ریزش مو

استرس یکی از کاتالیزگرهای ریزش مو در مردان و زنان جوان است و به همین دلیل باید افراد به تکنیک های برطرف استرس آشنا باشند. متأسفانه مردان در سنین جوانی بسیار در معرض استرس هستند. با افزایش فشارهای تحصیلی و شغلی در جوامع امروزی، پیدا کردن دلیل ریزش موها در افراد جوان سخت نیست.

اگرچه استرس همواره به طور اساسی علت ریزش مو در مردان جوان نیست اما می تواند احتمال ریزش موی متوالی در آقایان را با تسریع این فرایند افزایش دهد. در نتیجه، حفظ یک عادت غذایی سالم و حفظ سلامت ذهنی برای مبارزه با علائم پیری مانند نازک شدن مو در مردان بسیار مهم و حیاتی است.

لبنیات و ریزش مو

نظریات و ایده های گوناگونی مطرح شده است که ارتباط بین لبنیات مانند پنیر، کره و ... را با افزایش اگزماهایی که موجب ریزش مو می شوند را نشان می دهد. اگرچه پرهیز از لبنیات می تواند شرایط پوستی شما را بهبود ببخشد اما شواهد زیادی وجود ندارد که اثبات کند دوری از لبنیات می تواند از ریزش موهای شما جلوگیری کند.

عادات غذایی

یکی از دلایل احتمالی ریزش مو، عادات غذایی ناسالم است. رژیم غذایی ضعیف می تواند در ریزش مو تأثیرگذار باشد. نشستن دور یک میز با دوستان و خوردن پیتزاهای عظیم برای داشتن یک شب مفرح می تواند جذاب باشد اما شاید بهتر باشد که در انتخاب غذاهای خود تجدید نظر کنید.

طاسی منطقه ای

اگر شما یک روز صبح از خواب بیدار شدید و متوجه یک یا چند ناحیه گرد یا بیضی شکل از پوست صاف و بدون مو روی سرتان شدید یعنی مسئله ای به نام طاسی منطقه ای گریبان گیر شما شده است. این حالت در زمانی به وجود می آید که سیستم ایمنی شما فولیکول موهایتان را مورد حمله قرار دهد. پزشکان هنوز نتوانسته اند دلیل این حمله را شناسایی نمایند و به بیماران راهی برای درمان آن ارائه دهند اما اگر مشاهده کردید که چنین مسئله ای بر روی پوست سر شما ایجاد شده است، حتما با یک پزشک مشورت کنید. خوشبختانه این بیماری، عموما موقتی است و پزشک شما می تواند داروهایی را تجویز کند که تأثیر آن بر روی رشد مجدد موهایتان را به حداقل برساند.

عفونت قارچی

یکی از مسائل دیگری که می تواند ریزش مو را در مردان جوان در پی داشته باشد، عفونت قارچی پوست سر شماست. این مشکل شاید در نگاه اول بسیار جدی به نظر برسد اما این فقط یک عفونت قارچی است که می تواند به یاری درمان مناسب، بهبود یابد. نگران نباشید قارچی روی سر شما و یا روی تارهای موی شما برای ایجاد کچلی وجود ندارد.

هورمون ها

مسائل هورمونی مانند بیماری های مرتبط با تیروئید و یا لوپوس نیز می توانند باعث ایجاد ریزش مو شوند. صرف نظر از این بیماری ها شما در صورتی که شاهد ریزش مو بودید باید با پزشکتان مشورت کنید. این ریزش مو می تواند دلیل خاصی نداشته و موضوع خاصی نباشد اما این امکان نیز وجود دارد که نشانه ای از یک بیماری دیگر باشد. به قول معروف، پیشگیری بهتر از درمان است!

علت ریزش مو در مردان جوان از نگاهی دیگر

اگر شما از آن دسته پسرانی هستید که مادرانشان به خاطر ظاهر آنان به آن ها افتخار می نماید، به این موضوع دقیق تر فکر کنید چرا که علت ریزش موی شما در همین موضوع نهفته باشد! اگر شما از مواد شیمیایی مانند رنگ ها برای موهایتان بهره می گیرید و یا درمان خاصی بر روی موهایتان انجام می دهید ممکن است شاهد ریزش مو باشید. اگر شما از آن دسته افرادی باشدی که از حالت مستحکم موها مانند استایل رده ای استقبال کنید ممکن است شاهد ریزش موی خود باشید. سعی کنید از سشوار، اتوی مو، رنگ ها و استایل های جذاب طی یک مدت زمانی دوری کنید و ببینید که آیا تغییری در ریزش موی شما ایجاد شده است یا خیر.

عادات غذایی شما همانگونه که در قسمت بالا نیز به آن اشاره شد، به طور جدی می تواند جنبه های دیگر بدن شما را غیر از وزنتان تحت تأثیر قرار دهد. عموما مردان جوان به خاطر علاقه به فست فودها و برگرها به داشتن عادات غذایی نا مطلوب مشهورند. این غذاها، از مواد مغذی و یا فیبرهای خوراکی تشکیل نشده اند و ممکن است باعث ریزش مو شوند.

چنین مسائلی برای کسانی که گیاه خوارند و یا ورزشکارند نیز می تواند به وجود بیاید. گاهی اوقات زمانی که شما به یک نوع خاص از غذاها پایبند باشید، ممکن است پروتئین های مهم موجود در غذاهای دیگر را نتوانید جذب بدنتان کنید و به همین دلیل بدن شما از پروتئین موهایتان برای جبران آن بهره می گیرد.

همچنین داروهایی که مصرف می کنید می تواند از جوانبی که حتی فکرش را هم نمی کنید روی بدن شما تأثیر بگذارد. داروهای ساده مانند داروهای درمان آکنه که حاوی ایزوترتینوین هستند می توانند در نازک شدن و یا ریزش مو تأثیر داشته باشند. همچنین داروهای لیتیوم که برای اختلال دوقطبی تجویز می گردد نیز می تواند در ریزش مو موثر واقع گردد.

آیا علت ریزش مو در مردان جوان را می دانید؟ نظر شما چیست و چگونه به درمان این مشکل پرداختید؟ تجربیات خود را در انتهای همین صفحه در قسمت ارسال نظر با مخاطبان خبرنگاران درمیان بگذارید.

برگرفته از: theidleman و hairlossable

منبع: setare.com
انتشار: 29 اسفند 1399 بروزرسانی: 29 اسفند 1399 گردآورنده: babalaser.ir شناسه مطلب: 1325

به "علت ریزش مو در مردان جوان چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علت ریزش مو در مردان جوان چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید