عربستان: مقادیر زیادی اورانیوم داریم، دنبال توسعه برنامه اتمی هستیم

به گزارش مجله بابلسر، عبدالعزیر بن سلمان وزیر انرژی عربستان سعودی چهارشنبه (دیروز) در کنفرانسی در خصوص معدن که در ریاض برگزار شد، به ذخایر اورانیوم در این کشور اشاره کرد.

عربستان: مقادیر زیادی اورانیوم داریم، دنبال توسعه برنامه اتمی هستیم

به گزارش فارس به نقل از روسیا الیوم، وی گفت: دنبال توسعه برنامه اتمی خود هستیم و درباره این موضوع واقعا صریح خواهم بود. ما مقادیر زیادی اورانیوم داریم و باید از آن بهره برداری کنیم. از شرکاء جهت بهره برداری از این ذخایر و توسعه آن با بالاترین درجه شفافیت کمک خواهیم گرفت و برای استفاده کامل از آن به جنبه تجاری خواهیم رسید.

در تیرماه سال جاری (1400) کاظم غریب آبادی سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان های بین المللی در وین و همچنین آژانس بین المللی انرژی اتمی امروز (پنجشنبه) در توئیتی در پاسخ به اظهارات واهی نماینده عربستان سعودی در وین در مورد پیشرفت اخیر هسته ای ایران، نوشت: در مورد پادشاهی عربستان سعودی، آژانس بین المللی انرژی اتمی از حداقل اختیارت لازم برای راستی آزمایی نیز برخوردار نیست.

وی افزود: هرگونه قصور در اجرای پادمان ها، به این پادشاهی اجازه می دهد تا برخی فعالیت های خاص اتمی خود را با دور نگهداشتن آن ها از بازرسی های آژانس، پنهان کند.

غریب آبادی دو سال پیش نیز برنامه اتمی عربستان سعودی را بسیار غیرشفاف خواند و گفت که بقای رژیم سعودی با تداوم جنگ و تنش گره خورده است.

سفیر و نماینده دائم ایران در بخشی دیگر از توضیحات خود، با اشاره به اینکه عربستان سعودی به عنوان کشوری با برنامه اتمی کاملا غیر شفاف، شاید بتواند سکوت را در قبال شرایط کنونی خود بخرد، اما نمی تواند آن را برای همیشه مخفی کند، با ابراز نگرانی گفت: پادشاهی سعودی یک عضو معاهده ان. پی. تی بوده و دارای موافقتنامه جامع پادمان دوجانبه لازم الاجراء با آژانس است. اما متاسفانه این کشور همچنین کماکان پروتکل به اصطلاح مقادیر کم را اجرا کرده که آن را از تعهد به پذیرش بازرسان آژانس استثناء می کند.

منبع: فرارو
انتشار: 3 فروردین 1401 بروزرسانی: 3 فروردین 1401 گردآورنده: babalaser.ir شناسه مطلب: 1817

به "عربستان: مقادیر زیادی اورانیوم داریم، دنبال توسعه برنامه اتمی هستیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عربستان: مقادیر زیادی اورانیوم داریم، دنبال توسعه برنامه اتمی هستیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید