رگولاتوری خواستار آزادسازی باند فرکانسی در اختیار صدا و سیما شد

به گزارش مجله بابلسر به نقل از رگولاتوری، نسترن محسنی خواستار آزادسازی باندهای 700 و 800 مگاهرتز توسط صداوسیما برای راه اندازی و توسعه نسل پنجم ارتباطات در کشور شد.

رگولاتوری خواستار آزادسازی باند فرکانسی در اختیار صدا و سیما شد

معاون امور رادیویی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی تأکید کرد: برای راه اندازی و توسعه 5G به عنوان بستر اصلی تحقق فناوری های نوین نظیر اینترنت اشیا (IOT)، ارائه سرویس های با قابلیت و اطمینان بالا و تأخیر بسیار پایین (URLL Communications) و همچنین در راستای تحول دیجیتال (Digitalization) در کشور، به باندهای فرکانسی 700 و 800 مگاهرتز به عنوان راهکار مطلوب در تأمین پوشش سراسری در کشور، نیازمندیم.

وی درباره ضرورت آزادسازی باندهای 700 و 800 مگاهرتز گفت: بحث باندهای 700 و 800 مگاهرتز بحث جدیدی نیست و درباره آن صحبت های زیادی شده است، منتها این بحث از دید سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات از آن جهت در این مقطع زمانی موردتوجه ویژه قرارگرفته که 5G پشت درها است.

محسنی اضافه کرد: همه مطلع اند که حتی برخی از کشورها استفاده تجاری از 5G را اخیراً شروع کرده اند و بسیاری دیگر از کشورها، حداقل پایلوت های بسیاری را در این حوزه اجرا کرده اند. بنابراین نمی خواهیم فرصتی را که یک بار در زمان توسعه ارتباطات همراه 3G و 4G می توانست از طریق در اختیار دریافت این باندها و با هزینه کمتر نصیب کشور شود، به هنگام توسعه 5G از دست دهیم.

وی ادامه داد: خاصیت و مشخصه طیف های فرکانسی بر این اصل پایدار است که با رجوع به باندهای فرکانسی پایین تر، شعاع پوشش دهی سایت های رادیویی افزایش می یابد؛ فرضاً شعاع سلولی باندهای 700 مگاهرتز در مقایسه با باند 2600 مگاهرتز، به سه برابر افزایش می یابد و به عبارتی با در اختیار داشتن این باند، بخش ICT با کاهش یک سومی سرمایه گذاری در دسترسی شبکه همراه برای پوشش یک منطقه مشخص روبرو خواهد بود.

معاون امور رادیویی رگولاتوری گفت: حال تصور کنید در نقاطی که سرمایه گذاری از سوی اپراتور فاقد توجیه اقتصادی است و از طرفی توسعه شبکه و خدمات برای همه مردم موردنظر دولت است، دسترسی به این باند، می تواند تا چه حدی پوشش دهنده دغدغه های سرمایه گذاری و به تبع آن تأمین کننده اهداف توسعه ای باشد.

وی اضافه کرد: در نقاطی که برای یک بنگاه اقتصادی توجیه کافی برای سرمایه گذاری وجود ندارد، دولت مجبور به تأمین هزینه ها است تا فرصت یکسان را برای همه اقشار جامعه در دسترسی به خدمات ایجاد کند. درحالی که با در اختیار داشتن باندهای مذکور تا حدود قابل قبولی طرح های توسعه ای از منظر اپراتور توجیه پذیر و مقرون به صرفه خواهند بود.

محسنی با بیان اینکه یکی از فناوری های اصلی که به دلیل ارزش اضافه کرده ای که عاید کشورها می کند و دنیا در این عصر به آن توجه ویژه دارد اینترنت اشیا است، گفت: IOT چیزی نیست جز تأمین ارتباط هر شی ء با شی ء دیگر در هر مکان و هر زمان. تحقق این معنا یعنی دسترسی به ارتباطات مبتنی بر فناوری های نوین ارتباطی در همه مناطق جغرافیایی و البته یکی از ابزارهای اصلی دستیابی به این نوع ارتباط دسترسی متولی مدیریت فرکانس کشور به باندهای 700 و 800 مگاهرتز است.

وی شرح داد: توسعه 5G و تحقق همه فناوری های نوین مبتنی بر 5G صرفاً از محمل و بستر باندهایی نظیر 3500 مگاهرتز و 2600 مگاهرتز که عموماً ظرفیت سازی را برای شبکه تأمین می کنند نمی گذرد و زمان آن رسیده است که سازمان صداوسیما با توقف کامل پخش های آنالوگ خود، برابر توافقنامه GE06 که توقف پخش سیگنال های پخش همگانی(رادیو- تلویزیونی) را در ژوئن سال 2015 برای پذیرندگان این توافقنامه اعلام کرده ، پایبند باشد و نتیجه این اقدام که به تخلیه بخش وسیعی از باند UHF خواهد انجامید را هرچه سریع تر ببینیم.

محسنی اضافه کرد: از 13 سال قبل تعاملات و مکاتبات متعددی با سازمان صداوسیما و البته دیگر سازمان ها و نهادهای مربوطه صورت گرفته است و اگر بگویم کتابچه ای از مکاتبات و پیگیری ها در سازمان در این رابطه درست شده شاید تعجب آور باشد ولیکن متأسفانه این گونه است و به رغم تمام آن اقدام ها تا این مقطع زمانی، این باند در اختیار متولی اصلی آن قرار نگرفته؛ اما امیدواریم در شرایط فعلی کشور، سازمان صداوسیما با رویکرد تعاملی و نگاه سیستمی، موضوع را از نگاه کشوری مورد بازبینی قرار دهد و با توجه به آنکه 5G به عنوان بستر انقلاب صنعتی چهارم مورد اقبال جوامع دنیای است، نسبت به آزادسازی بخش اعظم باند فرکانسی موسوم به 700 اقدام کند.

معاون امور رادیویی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی درباره بهترین زمان دسترسی به این باندها برای راه اندازی 5G که منجر به عقب نماندن کشور از فناوری های نوین هم بشود گفت: زمان راه اندازی و توسعه 5G سال 2020 مشخص شده است ولیکن در خبرها این روزها می شنویم که در برخی کشورها توسعه تجاری هم اینک و قبل از شروع سال جدید میلادی 2020 اتفاق افتاده است؛ بنابراین با جمیع شرایط چنانچه بتوانیم تا دو سال آینده امکان ارائه فراگیر نسل پنج ارتباطات همراه یا همان 5G را در کشور محقق کنیم یقیناً می توانیم ادعا کنیم که از فناوری آن چنان عقب نیستیم و البته رسیدن به همین هدف گذاری دوساله، نیازمند مشخص تکلیف هرچه سریع تر و حداکثر یک ساله باندهای فرکانسی موسوم به باند 700 مگاهرتز به موازات تأمین دیگر الزامات و المان های موردنیاز برای توسعه 5G است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 3 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: babalaser.ir شناسه مطلب: 212

به "رگولاتوری خواستار آزادسازی باند فرکانسی در اختیار صدا و سیما شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رگولاتوری خواستار آزادسازی باند فرکانسی در اختیار صدا و سیما شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید