طراحی ویلای کوچک: باغ گیاه شناسی مشهد

به گزارش مجله بابلسر، باغ گیاه شناسی در شهر مشهد

شهر زیبای مشهد، در کنار تمام پیشرفت ها و مدرنیزه شدن، همچنان سعی دارد سنت ها و زیبایی های طبیعی اش را حفظ کند. این شهر مذهبی، بدون شک جاذبه های دیدنی زیادی دارد. در این مطلب قصد داریم شما را با یکی از این جاذبه ها، یعنی باغ گیاه شناسی مشهد آشنا کنیم. این باغ یکی از کامل ترین باغ های گیاه شناسی است که کاربرد زیبایی و تحقیقاتی گسترده ای دارد. با خبرنگاران همراه باشید.

طراحی ویلای کوچک: باغ گیاه شناسی مشهد

جهت دریافت خدمات طراحی ویلای کوچک با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان با سالهای تجربه طراحی معماری و ساخت و مشارکت در پروژه های ساختمانی ویلا و باغ کوچک و بزرگ بهترین انتخاب جهت مشاوره و اجرا میباشد.

باغ گیاه شناسی مشهد در خردادماه سال 1392 و در دوره نو گیاه شناسی تاسیس شد که در این دوره در شهر های یزد، همدان، کاشان و تبریز و شیراز نیز دارای باغ گیاه شناسی شدند. در این باغ 25 هکتاری، کلکسیونی از هنر معماری، معماری منظر و علم گیاه شناسی به نمایش گذاشته شده است. ساخت این باغ دیدنی یک سال و نیم به طول انجامید و در این مدت 450 نفر در ساخت آن مشارکت داشتند.

این باغ در مجموع 11 کلکسیون دارد که شامل کلکسیون باغ صخره ای و آبشار، کلکسیون گیاهان دارویی و معطر، سیستماتیک و آربراتوم، جشنواره تخصصی گل های داوودی، بانک بذر و ژنوم گیاهی، باغ رز، آموزشی و نمایشی، ایران و توران، آسیای میانه، باغ میوه های بومی ایران، سوزنی برگان و گلخانه و نهالستان می گردد.

یک و نیم هکتار از این باغ، به کلکسیون گیاهان دارویی معطر اختصاص دارد. در این کلکسیون، 180 گونه گیاه دارویی معطر و 400 نمونه ژنتیکی نگه داشته می گردد. این کلکسیون علاوه بر ارزشی که از نظر زیست محیطی و زیبایی دارد، مرجع بسیار خوبی برای تحقیق دانشجویان رشته های علوم پزشکی، کشاورزی و گیاه درمانی است. کاربرد دیگر این کلکسیون، جمع آوری ژرم پلاسم گونه های دارویی و آنالیز زمینه های کشت و فراوری انبوه آن ها است.

یکی از دیدنی ترین کلکسیون های این باغ، باغ رز است. در این باغ 120 نوع رز از 30 گونه مختلف نگه داری می شوند که چشم انداز ای بسیار دیدنی دارد. در کلکسیون باغ صخره ای، انواع گل های فصلی و صخره ای نگه داری و پرورش داده می شوند. قسمتی از این باغ به باغ میوه اختصاص داده شده است. در باغ میوه 140 درخت میوه و 30 گونه درخت دیگر نگهداری می گردد. علاوه بر آن کلکسیونی با عنوان گلخانه فراوریی وجود دارد که در آن بیش از 40 گونه گیاهی نگه داری و پرورش داده می گردد.

یکی از معروف ترین بخش های این باغ، جشنواره گل های داوودی است که در پاییز هر سال برگزار می گردد. این جشنواره در فضایی یک هکتاری طراحی شده و بیش از 700 نمونه گل های داوودی را نگه داشته و پرورش می دهد. گل های داوودی علاوه بر زیبایی و تنوعشان که باعث شده یکی از مهم ترین گیاهان زینتی به شمار بیایند، خواص دارویی هم دارند. این گیاه برای درمان سرماخوردگی، افزایش تمرکز و تقویت بینایی کاربرد دارد. بیش از 200 گونه مختلف داوودی در جهان خصوصا در کشور چین وجود دارد که از آن برای درست کردن نوعی چای سنتی استفاده می نمایند.

برای دسترسی به این باغ باید به آدرس مشهد، بلوار جمهوری، حد فاصل چهار راه مقدم و پل غدیر، باغ گیاه شناسی مشهد بروید.

منبع: الی گشت
انتشار: 18 فروردین 1401 بروزرسانی: 18 فروردین 1401 گردآورنده: babalaser.ir شناسه مطلب: 1822

به "طراحی ویلای کوچک: باغ گیاه شناسی مشهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طراحی ویلای کوچک: باغ گیاه شناسی مشهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید