راهی بی هزینه برای مدیریت قند خون ، ورزشی مقرون به صرفه که برای مبتلایان به دیابت مفید است

به گزارش مجله بابلسر، داده های مطالعه جدیدی نشان می دهد بیماران مبتلا به دیابت نوع یک برای مدیریت اندازه قند خون خود باید پس از هر نیم ساعت نشستن، سه دقیقه راه بروند.

راهی بی هزینه برای مدیریت قند خون ، ورزشی مقرون به صرفه که برای مبتلایان به دیابت مفید است

به گزارش خبرنگاران، به گفته متخصصان دانشگاه ساندرلند، ایجاد وقفه در نشستن با دوره های کوتاه فعالیت، می تواند خطر عوارض مرتبط با بیماری قند مانند حمله قلبی و سکته را کاهش دهد.

به گزارش تلگراف، نتایج این مطالعه - که هنوز داوری علمی نشده است- در کنفرانس حرفه ای دیابت بریتانیا 2023 ارایه شد و در برگیرنده مقالات 32 شرکت کننده بود که طی یک دوره دو هفته ای ارزیابی شدند.

به گفته دکتر متیو کمپبل - متخصص ارشد پزشکی قلب وعروق و سوخت وساز دانشگاه ساندرلند - این نتایج، نخستین شواهدی است مبنی بر اینکه ایجاد وقفه در دوره های طولانی نشستن با فعالیت های سبک، می تواند دوره زمانی ماندن قند خون را در محدوده مطلوب افزایش دهد. نکته مهم این است که به نظر نمی رسد این راهبرد، خطر کاهش احتمالی و خطرناک گلوکز خون را که معمولا با انواع سنتی تر فعالیت بدنی و ورزش رخ می دهد، افزایش دهد.

به گزارش تلگراف، حدود 400 هزار نفر در انگلیس به دیابت نوع یک دچارند. ابتلا به این بیماری زمانی رخ می دهد که دستگاه ایمنی بدن به یاخته های تولیدکننده انسولین لوزالمعده حمله کند و به افزایش مقدار قند خون منجر گردد.

برای انجام این مطالعه، شرکت کنندگان دو بار به مدت هفت ساعت نشستند. یک بار هفت ساعت کامل نشسته بودند ولی بار دیگر هر 30 دقیقه نشستن، با وقفه های سه دقیقه ای پیاده روی آرام همراه بود. مقدار قند خون شرکت کنندگان طی این دو نشست آنالیز شد. وعده های صبحانه و ناهار همه شرکت کنندگان مشابه هم بود و متخصصان از آن ها خواستند در طول دوره مطالعه رژیم غذایی، مقدار فعالیت و دزهای انسولین هماهنگ و یکسانی داشته باشند.

بنا به گزارش تلگراف از نتایج این آزمایش، وقفه های منظم پیاده روی در دوره های نشستن، به کاهش میانگین قند خون (6.9 میلی مول در لیتر) در طول 48 ساعت، در قیاس با نشستن بدون وقفه (8.2 میلی مول در لیتر) منجر شد. به گفته متخصصان، این امر زمانی را که مقدار قند خون بدن در محدوده مطلوب قرار داشت، 14 درصد افزایش داد و باعث افت خطرناک قند خون نشد.

دکتر الیزابت رابرتسون - مدیر مرکز تحقیقات دیابت انگلیس که پشتیبان مالی این مطالعه بود - گفت: ایجاد وقفه در نشستن با فعالیت های کوتاه مدت، راهی بی هزینه برای مدیریت قند خون در مبتلایان به دیابت نوع یک است و احتمالا خطرات عوارض بعدی آن را کاهش می دهد. مشتاقانه در انتظار تحقیقات بیشتر برای درک مزایای بلندمدت این رویکرد هستیم.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 10 اردیبهشت 1402 بروزرسانی: 10 اردیبهشت 1402 گردآورنده: babalaser.ir شناسه مطلب: 2056

به "راهی بی هزینه برای مدیریت قند خون ، ورزشی مقرون به صرفه که برای مبتلایان به دیابت مفید است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهی بی هزینه برای مدیریت قند خون ، ورزشی مقرون به صرفه که برای مبتلایان به دیابت مفید است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید