خبرنگاران طعنه دیپلمات روس به درز گزارش های محرمانه آژانس درباره ایران

به گزارش مجله بابلسر، لندن- خبرنگاران- نماینده روسیه در آژانس بین المللی انرژی اتمی در واکنش به درز دوباره گزارش محرمانه این سازمان درباره تمایل ایران برای فراوری اورانیوم با غنای 20 درصد در تاسیسات فردو، به طعنه گفت: کسی که این گزارش ها را فاش می نماید فردی است که اکنون در تعطیلات (کریسمس) به سر می برد.

خبرنگاران طعنه دیپلمات روس به درز گزارش های محرمانه آژانس درباره ایران

به گزارش خبرنگاران، میخائیل اولیانوف روز آدینه در صفحه توئیتری خود نوشت: مدیرکل آژانس به اعضای شورای حکام و شورای امنیت سازمان ملل متحد درباره تمایل تهران برای شروع غنی سازی (اورانیوم) با غنای 20 درصد گزارش کرده است.

وی اضافه نمود: معمولا این گزارش های محرمانه ظرف 10 دقیقه به رسانه ها درز می نماید اما امروز 2 ساعت طول کشید. کسی که این گزارش ها را فاش می نماید فردی است که اکنون در تعطیلات (کریسمس) به سر می برد.

این دیپلمات روس پیش تر هم نسبت به افشای گزارش های محرمانه آژانس درباره ایران اعتراض کرده و آن را شرم آور خوانده است.

کاظم غریب آبادی سفیر ایران در سازمان های بین المللی مستقر در وین نیز آژانس را مسئول حفاظت از اطلاعات محرمانه پادمانی کشورها دانسته و گفته بود که این سازمان باید در این خصوص به اعضاء تضمین دهد.

او در توئیتی تصریح کرده بود: آژانس باید سازوکارهای محرمانگی خود و از جمله استفاده از سایت داخلی گاواتم به عنوان ابزاری برای مکاتبات را مورد بازنگری قرار دهد.

ساعاتی پیش خبرنگار یک نشریه آمریکایی ادعا کرد که آژانس بین المللی انرژی اتمی روز آدینه به اعضای شورای حکام اطلاع داده که ایران نامه ای را به این نهاد بین المللی ارسال و بر اساس مصوبه مجلس شورای اسلامی تمایلش را برای فراوری اورانیوم با غنای 20 درصد در تاسیسات فردو بیان کرده است.

لارنس نورمن خبرنگار ارشد نشریه وال استریت ژورنال با انتشار پیامی در صفحه توئیتری خود نوشت که قرار است بخش های مرتبط با این عملیات در پرسشنامه مربوط به تاسیسات فردو متعاقباً به روز رسانی گردد.

وی با این حال عنوان نمود که آژانس معین نکرده این پرسشنامه چه زمانی به روز رسانی می گردد و ایران از چه تاریخی عملیات غنی سازی را شروع خواهد نمود. یا اینکه میزان این غنی سازی تا 20 درصد است یا کمتر.

ایران 2 سال پس از خروج یکجانبه آمریکا از برجام و تعلل طرف های اروپایی در عمل به تعهداتشان در این توافق، گام هایی را تحت نظارت آژانس برای کاهش تعهداتش شروع کرد.

بر این اساس، ایران 15 دی ماه 1398، با صدور بیانیه ای آخرین گام کاهش تعهدات برجامی خود را بیان کرد که طبق آن، تهران دیگر هیچ محدودیتی در حوزه عملیاتی (شامل ظرفیت غنی سازی، درصد غنی سازی، میزان مواد غنی شده و تحقیق و توسعه) نخواهد داشت و از این پس، برنامه هسته ای ایران فقط بر اساس نیازهای فنی خود پیش خواهد رفت و همکاری با آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز طبق روال ادامه می یابد.

در همین حال نمایندگان مجلس شورای اسلامی هفته پیش کلیات طرح اقدام راهبردی مجلس شورای اسلامی برای لغو تحریم ها را تصویب کردند.

بر اساس این مصوبه مجلس شورای اسلامی، سازمان انرژی اتمی موظف است که در صورت عدم لغو تحریم ها ظرف مدت سه ماه عملیات نصب، تزریق گاز، غنی سازی و ذخیره سازی مواد را تا درجه غنای مناسب، با حداقل یک هزار ماشین IR-2m در بخش زیرزمینی تاسیسات شهید احمدی روشن نطنز شروع کند.

همچنین سازمان انرژی اتمی مکلف است در همین بازه زمانی، هرگونه عملیات غنی سازی و تحقیق و توسعه با ماشین های IR-6 را به تاسیسات شهید علی محمدی فردو منتقل کرده و عملیات غنی سازی را با حداقل 164 ماشین از این نوع شروع کرده و آن را تا انتهای سال 1399 به یک هزار ماشین توسعه بدهد.

جمهوری اسلامی ایران همیشه بیان کرده است در صورت بازگشت آمریکا به برجام و اجرای تعهدات برجامی از سوی دیگر طرف های این توافق بین المللی، گام های برداشته شده در جهت کاهش تعهدات برجامی از سوی تهران به سرعت برگشت پذیر خواهد بود.

منبع: ایرنا
انتشار: 19 بهمن 1399 بروزرسانی: 19 بهمن 1399 گردآورنده: babalaser.ir شناسه مطلب: 1104

به "خبرنگاران طعنه دیپلمات روس به درز گزارش های محرمانه آژانس درباره ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران طعنه دیپلمات روس به درز گزارش های محرمانه آژانس درباره ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید