حرکت مصدوم تصادفی ممنوع!

به گزارش مجله بابلسر، مهم ترین اقدام شما وقتی با یک مصدوم نیمه بیهوش روبرو می شوید آنالیز مهم ترین علامت حیاتی او یعنی نفس کشیدن است.اگر او نفس می کشد و نبض دارد برای اطمینان از بازماندن راه تنفسی و پرهیز از خطر قطع تنفس و مخاطرات بیهوشی قرار گذاشتیم او را در شرایط ریکاوری قرار بدهیم (به

حرکت مصدوم تصادفی ممنوع!

حرکت مصدوم تصادفی ممنوع!

نویسنده:الهه رضائیان

در تصادف شدید مصدوم را حرکت ندهید

مهم ترین اقدام شما وقتی با یک مصدوم نیمه بیهوش روبرو می شوید آنالیز مهم ترین علامت حیاتی او یعنی نفس کشیدن است.

اگر او نفس می کشد و نبض دارد برای اطمینان از بازماندن راه تنفسی و پرهیز از خطر قطع تنفس و مخاطرات بیهوشی قرار گذاشتیم او را در شرایط ریکاوری قرار بدهیم (به یاد دارید اول کنار او زانو می زنید و دستی را که طرف شماست با بدنش 90 درجه نموده و دست دیگر که دور از شماست را به روی سینه آورده کف دست را زیر صورت قرار می دادید. سپس پای دور از شما را با همان شیوه که گفتیم خم نموده و به سمت خودتان می آوردید.) غرض از یادآوری این نکته مهم اهمیت آن است که اگر مصدوم تنها چند لحظه از تنفس محروم گردد آسیب شدیدی به مغز او وارد می گردد.

برای اطمینان از نفس کشیدن فرد حادثه دیده به محض روبروه با او حرکت سینه یا شکمش را ببینید، یا گوش خود را نزدیک دهان و بینی اش کنید تا صدای تنفس او یا برخورد نفس به صورتتان را حس کنید. سپس وقتی مطمئن شدید به راحتی نفس می کشد ولی بیهوش است در پی سایر آسیب های وارده باشید. اگر می بینید آسیبی در ستون فقرات ندارد و مشکوک نیستید او را در شرایط ریکاوری قرار دهید.

هرگز سعی نکنید یک مصدوم را از محل حادثه انتقال دهید مگر اینکه خطر مرگ برای او وجود داشته باشد. برای مثال در ساختمانی که آتش گرفته یا احتمال ریزش دارد، در محلی که پر از دود و گازهای سمی است مانند گاراژ و ماشین او در حال آتش گرفتن است و فرصتی ندارید اما در خصوص انتقال مصدومان قوانین زیادی داریم که یاد خواهیم گرفت. در آخر هرگز فراموش نکنیم از حرکت دادن مصدومی که تصادف شدید نموده است، خودداری کنیم. شاید با این کار شدت آسیب ها را بدتر کنیم.

منبع:http://salamat.com

منبع: راسخون
انتشار: 19 تیر 1401 بروزرسانی: 19 تیر 1401 گردآورنده: babalaser.ir شناسه مطلب: 1906

به "حرکت مصدوم تصادفی ممنوع!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حرکت مصدوم تصادفی ممنوع!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید