ماسکی که برای واقعیت مجازی رایحه تولید می کند!

به گزارش مجله بابلسر، به گزارش خبرنگاران به نقل از نیواطلس، تا به امروز تلاش های متعددی برای تولید بوهای واقعی در محیط واقعیت مجازی انجام شده که بسیاری از آنها شامل دستگاه های پوشیدنی عجیب و خسته کننده است. به همین علت محققان چینی یک سیستم جدیدتر ابداع کرده اند که روی پوست زیر بینی کاربر قرار می گیرد.

ماسکی که برای واقعیت مجازی رایحه تولید می کند!

نسخه اصلی تنظیمات این آزمایش شامل دو دستگاه کوچک است که با عنوان تولید کننده بو مشهور هستند. هر دو دستگاه ها روی یک ماده زیرین انعطاف پذیر و سبک قرار می گیرند که به طور موقت روی پوست کاربر و بالای لب او می چسبد.

هر تولید کننده بو حاوی موم های پارافینی معطر و مختلفی همراه یک محرک گرمایی است. هنگامیکه محرک به طور بی سیم از طریق سیستم واقعیت مجازی مرتبط فعال می گردد، یک یا هر دو تولیدکننده بو گرم می گردد و در نتیجه موم اندکی آب می گردد. به همین دلیل رایحه آن پخش می گردد. هنگامیکه محرک خاموش گردد، موم سرد می گردد و به حالت جامد برمی گردد که در آن شرایط بوی اندکی تولید می کند.

در نسخه پیچیده تر سیستم در کل 9 تولیدکننده بو که هرکدام رایحه مختلفی داشتند در یک ماسک صورت انعطاف پذیر به کار رفتند. با کمک چنین ترفندی می توان صدها ترکیب و در نتیجه طیف مختلفی از رایحه ها را ساخت.

محققان تا به امروز 30 بوی مختلف از جمله رزماری، آناناس، پن کیک و غیره را ابداع کرده اند. در آزمایش ها 11 داوطلب به طور دقیق بوهای تولیدی از طریق سیستم را با میانه نرخ موفقیت 93 درصد شناسایی کردند.

یاو شینگ از دانشگاه هنگ کنگ و مولف ارشد پژوهش در این باره می گوید: این سیستم نو جایگزینی برای کاربران است تا بتوانند بو را در محیط مجازی شناسایی کنند. واکنش سریع به آزادسازی بوها، تراکم یکپارچه سازی تولید کننده بوی زیاد و 2 طرح گجت پوشیدنی نشان دهنده پتانسیل این سیستم برای کاربردهای مختلف از حوزه سرگرمی و آموزش گرفته تا خدمات درمانی و رابط ماشین و انسان است.

این تحقیق اخیراً در ژورنال نیچر کامونیکیشنز منتشر شده است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 20 خرداد 1402 بروزرسانی: 20 خرداد 1402 گردآورنده: babalaser.ir شناسه مطلب: 2075

به "ماسکی که برای واقعیت مجازی رایحه تولید می کند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماسکی که برای واقعیت مجازی رایحه تولید می کند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید