تقابل موسیقی پاپ و ایرانی در سریال ستایش 3

به گزارش مجله بابلسر، تیتراژ ابتدایی سریال ستایش 3 را خواننده ای از موسیقی ایرانی خوانده و تیتراژ پایانی اش را خواننده ای از موسیقی پاپ خوانده است.

تقابل موسیقی پاپ و ایرانی در سریال ستایش 3

به گزارش گروه فرهنگی مجله بابلسر، میان خوانندگان موسیقی پاپ بر سرِ خواندنِ تیتراژ سریال های تلویزیونی، همیشه جنگی نابرابر بوده و هست و خواهد بود. خواندنِ تیتراژِ فلان سریال معروف یعنی رهِ صد ساله را یک شبه طی کردن.

سریال ها در تلویزیون ایران از پُربیننده ترینِ برنامه ها هستند. فرقی هم نمی کند کیفیت سریال چیست و چقدر فیلمنامه ای آبکی دارد یا چقدر ساختارش پُر از ضعف است. همین که فلانی به عنوان خواننده ای تازه کار بتواند تیتراژ یک سریال را بخواند به معنی رسیدن به سکوی پرتاب است و خوانندگان تازه کار و البته شرکت های موسیقی برای معروف شدن خوانندگان شان به هر قیمتی حاضرند این اتفاق را رقم بزنند.

شاید از این روست که خواندن تیتراژ در سریال های تلویزیونی مافیایی پنهان دارد و هر کسی نمی تواند تیتراژ بخواند.

در سال های گذشته کیفیتِ پایین تیتراژ سریال های تلویزیونی اثبات می کند که انتخاب خوانندگان برای خواندن تیتراژ ها براساس توانایی و کیفیت شان نبوده است.

در این میان، اما گاه گاهی خواندنِ برخی از تیتراژ ها به خوانندگانی سپرده می شوند که از هر نظر توانایی لازم برای این کار را دارند. نمونه اش همین سریال ستایش 3 و تیتراژ ابتدایی آن است.

اثری که اشکان کمانگری خوانده و فرید سعادتمند آهنگش را ساخته است. کمانگری نه از اهالی موسیقی پاپ که از خوانندگان توانمند موسیقی ایرانی است. در کارنامه کمانگری آلبوم ها و آثار درخشانی قرار گرفته است که بررسی این آثار نشان می دهد که کمانگری تا کنون به جایگاه واقعی هنری که شایسته اش هست، نرسیده است.

کمانگری پیش تر هم با فرید سعادتمند همکاری کرده بود و قطعه ره سلامت با شعری از مولانا یکی از این همکاری هاست.

این خواننده در کارنامه هنریش آلبومی مانند باداباد را دارد که در نوع خودش اثری درخشان است. همچنین سال گذشته خبر رسید که قرار است آلبومی را بخواند که آهنگسازش محمدجواد ضرابیان است؛ هرچند تا کنون خبری از انتشار این آلبوم نشده و بسیاری از علاقه مندان منتظر شنیدنش هستند.

به هر روی پس از مدت ها شاهد هستیم که تیتراژ یکی از سریال های تلویزیون به خواننده ای جوان از اهالی موسیقی ایرانی سپرده شده است. این اتفاق باعث می شود که گوش مخاطبان این سریال کمی با آوازِ ایرانی هم آشنا شود.

برکسی پوشیده نیست که در سال های گذشته مخاطبان تلویزیون آنقدر صدا های پاپ و البته کم کیفیت شنیده اند که گوش شان به شنیدن موسیقی و آواز های با کیفیتِ بالا چندان عادت ندارد.

به هر روی شنیدن صدای اشکان کمانگری با تکنیک های آواز ایرانی، در تیتراژ ابتدای ستایش 3 می تواند اتفاقی نو در صدا و سیما تلقی شود. شاید زمان آن فرا رسیده که رسانه ملی بیشتر از گذشته به موسیقی و آواز ایرانی و اصیل توجه کند.

موسیقی پاپ فضا های بسیاری برای تبلیغ و دیده شدن دارد. سرمایه گذاران بسیاری پشت موسیقی پاپ هستند و می خواهند از این موسیقی کسب درآمد کنند؛ اما موسیقی ایرانی حامیان چندانی ندارد. اگر تلویزیون هم از این موسیقی اصیل حمایت نکند، همان اتفاقی رخ می دهد که در سال های گذشته رخ داده است؛ یعنی موسیقی پاپ در اولویت شنیداری مردم قرار می گیرد و موسیقی ایرانی و اصیل به حاشیه رانده می شود.

سریال ستایش 3 علاوه بر تیتراژ ابتدایی، تیتراژ پایانی هم دارد که با صدای شهاب مظفری اجرا شده است. شاید تهیه کنندگان سریال ستایش 3 خواسته اند تا هم موسیقی ایرانی را داشته باشند و هم موسیقی پاپ را، تا در نهایت نه سیخ بسوزد نه کباب.

البته اینگونه استفاده کردن از موسیقی ایرانی و موسیقی پاپ می تواند باعث نوعی تقابل میان این دو ژانر از موسیقی هم بشود. تقابلی که در نهایت به سردرگمی مخاطب می انجامد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 17 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: babalaser.ir شناسه مطلب: 44

به "تقابل موسیقی پاپ و ایرانی در سریال ستایش 3" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تقابل موسیقی پاپ و ایرانی در سریال ستایش 3"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید