تصمیم گیری نهایی عرضه خودرو در بورس در هفته آینده

به گزارش مجله بابلسر، خبرنگاران : نایب رئیس کمیسیون صنایع مجلس از تصمیم گیری نهایی درباره طرح ساماندهی بازار خودرو و عرضه آن در بورس در این کمیسیون در جلسه هفته آینده اطلاع داد.

تصمیم گیری نهایی عرضه خودرو در بورس در هفته آینده

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرگزاری تسنیم؛ علی جدی نایب رئیس کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، در تشریح آخرین شرایط آنالیز طرح ساماندهی صنعت خودرو پس از ارجاع از جلسه علنی در این کمیسیون،گفت: پیش از سرکشی نمایندگان به حوزه های انتخابیه کمیسیون یک جلسه برای تعیین تکلیف و آنالیز این طرح و به ویژه تصمیم گیری درباره عرضه خودرو در بورس برگزار کرد.

وی ادامه داد: در این جلسه اعضای کمیسیون پیرامون ماده 4 طرح ساماندهی صنعت خودرو و اصلاح آن که درباره نحوه عرضه و قیمت گذاری خودرو است، گفت وگو کردند اما به جمع بندی نهایی نرسیدند که مقرر شد در این باره در جلسه بعدی یعنی پس از سرکشی نمایندگان به حوزه های انتخابیه تصمیم گیری گردد.

عضو کمیسیون صنایع مجلس توضیح داد:پس از اصلاح ماده 4، طح ساماندهی صنعت خودرو و تصویب آن در کمیسیون ، طرح برای آنالیز در جلسه علنی تقدیم هیئت رئیسه مجلس می گردد.

آنالیز گزارش کمیسیون صنایع و معادن درباره طرح ساماندهی صنعت خودرو به منظور تامین نظر شورای نگهبان در دستورکار نمایندگان در جلسه علنی روز(یکشنبه 22 فروردین) قرار داشت که در نهایت برای آنالیز بیشتر به کمیسیون صنایع ارجاع شده بود.

بر اساس اصلاحاتی که بر روی ماده 4 این طرح از سوی کمیسیون به منظور تامین نظر شورای نگهبان اجرا شده بود؛ خودروسازان مکلف بودند تا در شرایطی که بازار خودرو با عدم تعادل روبرو شده، انواع خودروی تعیین شده توسط شورای رقابت را در محدوده زمانی که این شورا تعیین می نماید صرفاً به وسیله بورس کالا در چهارچوب ضوابط تعیینی به بازار عرضه نمایند.

قالیباف رئیس مجلس در جلسه مذکور و در جریان آنالیز طرح ساماندهی بازار خودرو و عرضه آن در بورس گفت که در حال حاضر خودرو ها را به صورت قرعه کشی به فروش می رسانند و رانت هایی در این زمینه به وجود می آید. در حقیقت بند های (الف) و (ب) را به ماده 4 اضافه کردند که نحوه فروش خودرو ها به وسیله بورس انجام گردد. این موضوع در جلسه علنی مجلس مورد بحث و آنالیز قرار نگرفته و موافق و مخالفی صحبت ننموده و کمیسیون خودش این کار را انجام داده است.

رئیس مجلس توضیح داد: اگر بخواهیم در راستا مجلس دهم و همین قانون حرکت کنیم، زمان را ذخیره نموده ایم و به مبحث مهمی پرداخته ایم و اگر آن را حذف کنیم، خلاف آیین نامه نیست و حق مجلس است که چیزی به آن اضافه یا از آن کم کند، ولی موضوع ارائه خودرو در بورس بسیار مهم است و مجلس باید در آن تصمیم بگیرد؛لذا ماده 4 این طرح را به کمیسیون ارجاع می دهیم، ولی همکاران در کمیسیون آن را مانند یک قانون گذاری جدید آنالیز نمایند و همه نظر ها را بگیرند و نمایندگان هم پیشنهادشان را به کمیسیون ببرند تا بحث نابسامان خودرو سروسامان بگیرد. در نهایت رئیس مجلس این طرح را برای آنالیز بیشتر و اصلاح به کمیسیون صنایع و معادن ارجاع نموده بود.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 7 خرداد 1400 بروزرسانی: 7 خرداد 1400 گردآورنده: babalaser.ir شناسه مطلب: 1453

به "تصمیم گیری نهایی عرضه خودرو در بورس در هفته آینده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصمیم گیری نهایی عرضه خودرو در بورس در هفته آینده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید