اولین واکنش بایدن به آزمایش موشک مافوق صوت چین

به گزارش مجله بابلسر، چند روز پس از آنکه رسانه ها گزارشی را درباره آزمایش یک موشک مافوق صوت با قابلیت حمل کلاهک هسته ای به وسیله پکن منتشر کردند، رئیس جمهوری آمریکا نسبت به موشک های مافوق صوت چین ابراز نگرانی کرد.

اولین واکنش بایدن به آزمایش موشک مافوق صوت چین

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا در جریان سفر به پنسیلوانیا به خبرنگارانی که با وی سوار بر هواپیمای ریاست جمهوری بودند، گفت که نسبت به موشک های مافوق صوت چین نگران است.

تسلیحات مافوق صوت بالاتر از جو حرکت می نمایند و سرعت شان بیش از پنج برابر سرعت صوت است.

روزنامه فایننشیال تایمز اخیراً گزارش داد که چین در ماه اوت سلاحی را آزمایش نموده که در فضا پرواز نموده و پیش از آنکه با هدفی که آن را گم نموده بود، برخورد کند، یک دور به دور کره زمین چرخیده است. این در حالی است که وزارت امور خارجه چین این گزارش را رد کرد.

این آزمایش در حالی صورت گرفت که آمریکا و رقبای جهانی اش به فرایند خود برای ساخت تسلیحات مافوق صوت سرعت بخشیدند. این تسلیحات نسل بعدی تسلیحاتی هستند که فرصت واکنش و کارایی مکانیزم های دفاعی سنتی را از دشمنان می گیرند.

انگس کینگ، سناتور آمریکایی از استان مین روز دوشنبه گفته بود، تسلیحات مافوق صوت تغییر دهندگان استراتژیک بازی با پتانسیل خطرناک هستند که می توانند به طور اساسی توانایی استراتژیکی که ما آن را می شناسیم متزلزل نمایند. آمریکا نمی تواند از این تحول جا بماند یا چشم خود را بر پیشرفت رقبایش ببندد.

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید روز چهارشنبه به خبرنگاران گفت: کاخ سفید نگرانی های خود را درباره فناوری موشکی مافوق صوت چین به وسیله کانال های دیپلماتیک مطرح نموده است.

آژانس پروژه های تحقیقاتی پیشرفته دفاعی پنتاگون در ماه سپتامبر با موفقیت یک موشک مافوق صوت را که می تواند پنج برابر سریعتر از سرعت صوت حرکت کند، آزمایش کرد. این نخستین آزمایش موفقیت آمیز سلاح هایی در کلاس تسلیحات مافوق صوت از سال 2013 میلادی محسوب می گردد.

کمپانی هایی همانند لاکهید مارتین و ریتیون در تلاشند تا توانایی تسلیحات مافوق صوت آمریکا را توسعه دهند.

سناتور کینگ گفت، تسلیحات مافوق صوت به طور بالقوه تسلیحات کابوس هستند. پیامدهای چنین تسلیحاتی تحت اختیار چین یا روسیه می تواند فاجعه آمیز باشد.

،ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 7 آذر 1400 بروزرسانی: 7 آذر 1400 گردآورنده: babalaser.ir شناسه مطلب: 1695

به "اولین واکنش بایدن به آزمایش موشک مافوق صوت چین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اولین واکنش بایدن به آزمایش موشک مافوق صوت چین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید