نامگذاری جد هشت پاها به نام بایدن

به گزارش مجله بابلسر، دانشمندان فسیل قدیمی ترین جد هشت پاها را یافتند و آن را به افتخار رییس جمهور آمریکا، بایدن نامگذاری کردند.

نامگذاری جد هشت پاها به نام بایدن

به گزارش خبرنگاران و به نقل از فیز، فسیلی متعلق به حدود 330 میلیون سال قبل در مونتانا(Montana) کشف شده است که متعلق به هشت پاها است و محققان به این نتیجه رسیده اند که این موجود باستانی میلیون ها سال قبل تر از آنچه تصور می شد زندگی می کرده اند، این بدان معناست که هشت پاها متعلق به زمانی پیش از عصر دایناسورها هستند.

این فسیل 12 سانتی متری، 10 پا دارد که هر کدام از آنها دو ردیف مکنده دارند. احتمالا این گونه ها در خلیج های کم عمق و گرمسیری اقیانوس ها زندگی می کرده اند.

مایک وکیونه(Mike Vecchione)، جانورشناس موزه ملی تاریخ طبیعی اسمیتسونیان(Smithsonian) که در این مطالعه شرکت نداشته است می گوید: یافتن فسیل از بافت های نرم اتفاق بسیار نادری است مگر در چندین مکان خاص. این یافته ها بسیار هیجان انگیز هستند و زمان حیات این اجداد را بسیار قبل تر از آنچه تصور می کردیم نشان می دهند.

این گونه در سازند سنگ آهک Bear Gulch مونتانا کشف شد و در سال 1988 به موزه موزه سلطنتی انتاریو در کانادا اهدا شد. سازند(Formation) به مجموع لایه هایی گفته می شود که دارای ترکیب سنگ شناسی معین بوده و در سطح نسبتاً وسیعی توسعه و امتداد یافته اند و حد فاصل آن با لایه های زیرین و بالایی کاملاً معین است.

کریستوفر والن(Christopher Whalen)، دیرینه شناس موزه تاریخ طبیعی آمریکا و یکی از نویسندگان این مطالعه که روز سه شنبه در مجله Nature Communications منتشر شد نوشته است: برای دهه ها این فسیل در کمد به جای مانده بود و توجهی به آن نمی شد در حالی که دانشمندان به مطالعه کوسه ها و سایر یافته های آن منطقه می پرداختند. اما پس از مدتی دیرینه شناسان متوجه 10 پای کوچک در سنگ آهک شدند. این فسیل ها که به خوبی حفظ شده بودند نشانه هایی از کیسه جوهر نیز نشان می دادند که احتمالا برای آزاد کردن جوهری تیره رنگ برای فرار از شکارچی مورد استفاده قرار می گرفته است. کاری که هشت پاهای نو نیز انجام می دهند.

به نظر می رسد این گونه که یک vampyropod است جد هشت پاهای نو و ماهی های مرکب جهنمی(vampire squid) باشد. پیش از این قدیمی ترین گونه شناخته شده از این دست، متعلق به 240 میلیون سال قبل تشخیص داده شده بود.

دانشمندان این فسیل را به افتخار جو بایدن رئیس جمهور آمریکا، Syllipsimopodi bideni نامیده اند. دانشمندان می گویند که در نظر داشتند با این کار اولویت های علمی و تحقیقاتی رئیس جمهور را مورد تحسین قرار دهند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 15 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 15 اردیبهشت 1401 گردآورنده: babalaser.ir شناسه مطلب: 1851

به "نامگذاری جد هشت پاها به نام بایدن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نامگذاری جد هشت پاها به نام بایدن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید