آیا زیاده روی در مصرف آب پرتقال برای سلامتی مضر است؟

به گزارش مجله بابلسر، آیا تا به حال، به این فکر کرده اید که مصرف مکرر آب پرتقال می تواند، به طرز نامساعدی بر سلامت تان تأثیر گذارد؟ مصرف بیش از حد آب میوه به معنای ویتامین C بیش از حد در بدن خواهد بود. این مقاله را خوانده تا

آیا زیاده روی در مصرف آب پرتقال برای سلامتی مضر است؟

مترجم: رزیتا ملکی زاده

منبع:راسخون

آیا تا به حال، به این فکر کرده اید که مصرف مکرر آب پرتقال می تواند، به طرز نامساعدی بر سلامت تان تأثیر گذارد؟ مصرف بیش از حد آب میوه به معنای ویتامین C بیش از حد در بدن خواهد بود. این مقاله را خوانده تا اطلاع یابید که چه میزان آب پرتقال به نام میزان بیش از حد در نظر گرفته شده و عوارض جانبی آن چه می باشد.

طبیعت آب پرتقال اسیدی بودن آن است، بنابراین ضروری است که پس از نوشیدن این آب میوه، دهان خود را به خوبی با آب بشویید. نوشیدن بیش از حد این آب میوه می تواند منجر به اوردوز یا فزونی ویتامین C گردد. علاوه بر آن، مصرف ناخواسته قند، شیرین کننده ها و سایر افزودنی ها و مواد نگهدارنده می تواند منجر به بروز مسائل خاصی در سلامت گردد. در این بخش فهرستی از عوارض جانبی دیده شده پس از مصرف بیش از حد ویتامین C را در اختیارتان قرار می دهیم.

عوارض جانبی ناشی از مصرف بیش از حد آب پرتقال

گرچه پرتقال از شاخص گلیسمی پایینی برخوردار است، اما زیاده روی در مصرف آب آن می تواند سطح قند خون شما را به طور قابل توجهی بالا برد و می تواند منجر به بروز عارضه ای جدی تحت نام هایپرگلیسمی یا پرقند خونی گردد. کسانی که در آنها دیابت و یا پیش دیابت تشخیص داده شده است، بایستی این آب میوه را در حد اعتدال مصرف کنند. غفلت و یا نادیده گرفتن علائم سطوح بالای قند خون می تواند سلامت اندامهای مهمی مانند قلب، کلیه ، چشم، پوست، دندان و لثه را از بین ببرد. هایپرگلیسمی همچنین می تواند به آسیب عروق خونی، اعصاب، استخوان ها و مفاصل منجر گردد.

عوارض جانبی خفیف

سوء هاضمه، اسهال

سوزش معده

زخمهای دهان

ناراحتی معده

تهوع، استفراغ، سرگیجه

برافروختگی چهره، خارش پوست

افزایش سطح استرس

درد یا گرفتگی عضلات شکم

گرفتگی عضلات پا

ادرار با بوی قوی

سردرد، تب

نفخ، گاز

عوارض جانبی شدید

بیش از 6000 میلی گرم ویتامین C در روز ممکن است منجر به بروز عوارض جانبی ذیل گردد:

بی خوابی

کمر درد شدید

کمبود مس

عفونت یرقان یا زردی

کاهش ویتامین B12

پوسیدگی دندان

افزایش نیاز به اکسیژن، که منجر به فشار اضافی بر روی قلب می گردد

ویتامین C مسئول افزایش جذب آهن بوده، از اینرو خطر ابتلا به مسمومیت با آهن افزایش می یابد.

به دلیل وجود ویتامین Cامکان افزایش جذب کلسیم وجود داشته اما کلسیم مازاد می تواند منجر به تشکیل سنگ کلیه گردد.

رسیدگی و اداره ویتامین مازاد برای بدن مشکل بوده و بنابراین، ممکن است بر روی دستگاه گوارش فشار وارد شده و مسائل مختلفی را برای سلامت بوجود آورد. وجود بیش از حد نیاز ویتامین C حتی می تواند عنصر سرطان زا تحت نام کروم شش ظرفیتی را فعال سازد. زنان باردار هم بایستی مراقب مصرف ویتامین C خود باشند.

مصرف بیش از حد ویتامین C در دوران بارداری

زنان باردار بایستی از انواع آب میوه در حد اعتدال مصرف کنند. بایستی از زیاده روی در مصرف آب پرتقال خودداری کرد، هرچند دارای فیبری است که زنان باردار به آن نیاز دارند. زنان باردار بیشتر در معرض پوسیدگی دندان قرار داشته و اسیدهای قوی موجود در این آب میوه می توانند دندانهای آنها را خراب کنند. این آب میوه، هنگامی که در مقادیر زیاد مصرف گردد، می تواند همانطور که در بالا اشاره شد منجر به سوزش سر دل و یا ناراحتی دستگاه گوارش گردد.

حقایق تغذیه ای آب پرتقال

این آب میوه سرشار از مواد معدنی مفیدی مانند پتاسیم و مهمیم بوده و میزان چربی آن پایین است. علاوه بر آن حاوی هیچ گونه کلسترولی نمی باشد. می تواند به شما در رفع خستگی کمک نماید به این دلیل که سطوح انرژی را در شما افزایش می دهد. حقایق تغذیه ای آب پرتقال به ما نشان می دهد که این آب میوه سرشار از مواد معدنی و آنتی اکسیدان ویتامین C است که می تواند سیستم ایمنی شما را بهبود بخشیده و می تواند رشد سلولهای پوست و سلولهای خون را تسهیل سازد. اجازه دهید به میزان مورد نیاز و کافی از ویتامین C جهت حفظ سلامت نگاهی بیاندازیم.

میزان توصیه شده آب پرتقال

بدن شما هر دوازده ساعت ویتامین C را دفع می کند. از اینرو، مصرف میزان کافی از ویتامین C به طور روزانه ضروری است. به منظور برخورداری از فوائد آنتی اکسیدانی ویتامین C بسکمک از افراد بیش از حد از این ویتامین (خصوصاً از طریق قرص) مصرف می کنند. یک فنجان آب پرتقال یخ زده و غلیظ و عصاره گیری شده (می تواند با 3 حجم آب رقیق گردد) حاوی حدوداً 97 میلی گرم ویتامین C است. در این بخش اطلاعاتی از میزان ویتامین C مصرفی توصیه شده را در اختیارتان قرار می دهیم.

بچه ها (13-9 سال) ـ 50-25 میلی گرم در روز

پسران نوجوان ـ 75 میلی گرم در روز

دختران نوجوان ـ 65 میلی گرم در روز

زنان ـ 75 میلی گرم در روز

مردان ـ 90 میلی گرم در روز

افراد سیگاری، زنان باردار و یا شیرده ـ 135-100 میلی گرم در روز

سطوح مصرفی بالای قابل تحمل برای مردان و زنان بزرگسال ـ 2000 میلی گرم در روز

گزارشات تحقیقاتی اجرا شده

مصرف بیش از حد این آب میوه می تواند حتی بر روی ژن های شما اثر گذارد. مطالعات اجرا شده نشان می دهند که 500 میلی گرم ویتامین C در روز می تواند منجر به افزایش گونه های اکسیداتیو، اکسو آدنین 8 (8-oxoadenine) و اکسو گوانین 8 (8-oxoguanine) در لنفوسیت های خون فرد شده، و به سلولهای سفید خونی به شدت آسیب رساند. سلولهای سفید خون از شما در برابر عفونتها محافظت می کنند. این مطالعه ثابت می کند که به منظور محافظت سلولی 200-100 میلی گرم ویتامین C در روز کافی خواهد بود. مصرف 500 میلی گرم ویتامین C و یا بیشتر می تواند برای بدن مضر باشد. مطالعات بیشتری برای اثبات این حقیقت نیاز است، اما تا آن زمان فرد می تواند از نوشیدن آب پرتقال در مقادیر بالا خودداری کند.

شما بایستی برچسب پاکتهای آب میوه را به دقت خوانده و میزان مواد بکار رفته در آنها را مورد بررسی قرار دهید. مواد مغذی ممکن است در هر نشان تجاری یا بِرَند متفاوت باشد. هنگامی که از آب میوه خانگی استفاده می کنید، بایستی در خصوص مواد تشکیل دهنده و مواد مغذی بدست آمده از طریق این آب میوه اطمینان یابید. بایستی آب پرتقال طبیعی و تازه را به انواعی که حاوی مواد نگهدارنده و شیرین کننده های افزوده هستند، ترجیح دهید. به طور کلی، عوارض جانبی ناشی از ویتامین C هنگامی مشاهده می گردد که از مکملهای ویتامین C بیش از حد مصرف کنید. هر نوع ویتامینی که در حد افراط مصرف گردد معمولاً منجر به مسمومیت می گردد. رژیم غذایی شما بایستی همیشه آنقدر متعادل باشد که بدن تان تمام مواد مغذی مورد نیاز خود را و در مقادیر کافی دریافت نماید.

سلب مسئولیت: اطلاعات ارائه شده در این مقاله صرفاً جنبه آموزشی داشته و نبایستی به منظور جایگزین توصیه های پزشک متخصص در نظر گرفته گردد.

منبع: راسخون
انتشار: 30 مهر 1400 بروزرسانی: 30 مهر 1400 گردآورنده: babalaser.ir شناسه مطلب: 1656

به "آیا زیاده روی در مصرف آب پرتقال برای سلامتی مضر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا زیاده روی در مصرف آب پرتقال برای سلامتی مضر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید