آشنایی با خواص تربچه های قرمز رنگ سبزی خوردن

به گزارش مجله بابلسر، تربچه یکی از صیفی جات کم چرب و بدون کلسترول است که مصرف آن برای کاهش وزن، تقویت چشم و هضم غذا بسیار مناسب می باشد.در ادامه با ما همراه باشید.

آشنایی با خواص تربچه های قرمز رنگ سبزی خوردن
تربچه، یکی از صیفی جات بدون چربی و کلسترول است. فیبر یکی از مهمترین ممواد موجود در تربچه است. بعلاوه تربچه دارای ویتامین c , k , B6 ، نیاسین و فولات است. برگ های این گیاه 6 برابر بیشتر از ریشه آن داری ویتامین C است. این برگها برای درمان زردی مفید هستند. علاه بر این ، تربچه حاوی کلسیم، پتاسیم ، مس، اسید فولیک و آنتوسیانین (Anthocyanin) نوعی آنتی اکسیدان قوی است. مصرف مداوم تربچه ، باعث حرکت آسان روده می گردد ، در نتیجه منجر به بهبود تدریجی اشتها می گردد.

تربچه از خانواده شب بو ها است که دارای ریشه های خوراکی می باشد. دوره کشت ، مقدار و رنگ متفاوتی در تربچه ها وجود دارد و اختلاف آنها را بر همین اساس می توان مشخص کرد. عطر و طعم موجود در تربچه خیلی غنی و متمایز از دیگر سبزیجات مشابه است. در این مطلب با خواص و فواید تربچه بیشتر آشنا می شویم.

تربچه از نظر طب سنتیتربچه گیاهی ادرارآور است که موجب دفع سموم بدن می گردد. این خاصیت ضد سمومی و ضدسرطانی برای درمان سرطان های مختلف مانند کلیه، روده، معده و ... موثر است.

تربچه با دارا بودن ویتامین c، فسفر، روی و ویتامین B کمپلکس، برای پوست مفید است.

تربچه خاصیت ضدعفونی نمایندگی دارد که موجب برطرف اختلالات پوستی مانند خشکی، ترک و جوش های قرمز می گردد. این گیاه که غنی از فیبر، آب و حاوی اندازه پایین کربوهیدرات قابل هضم است، بنابراین در کاهش وزن موثر است.

تربچه علاوه بر مقابله با تب ، برطرف اختلالات ادراری مانند التهاب و آلودگی قارچی ، سوخت و ساز بدن را تنظیم می نماید و گردش خون در بدن را بهبود می بخشد.

مواد مغذی در تربچهحدود 100 گرم تربچه دارای مقادیر کم چربی اشباع شده و کلسترول است. 90درصد آن آب است و علاوه بر آن حاوی طیف گسترده ای از ویتامین ها و مواد معدنی ضروری مانند پتاسیم ، ویتامین C ، فولات، فیبر، منگنز، مس، منیزیم، کلسیم، ویتامین B6، ریبوفلاوین و سدیم است.

خواص آب تربچهاگر آب تربچه را به طور عادی مصرف نمائید ، از خواص آن برای پاک نمایندگی و نرم سازی بدن بخصوص در مخاط های بینی،سلول ها،مجاری معده،کیسه صفرا،کبد،روده ها،کلیه و ریه ها ، بعلاوه برای معالجه روماتیسم بهره مند می شوید.

آب تربچه طعم تندی دارد به همین علت بهتر است با آب سایر میوه جات و سبزی ها ترکیب کرد. برای آب گیری ، باید تربچه های قرمز تازه و جوانه های سبز همراه با برگ انتخاب گردد.

علاوه بر خواصی که ذکر شد ، آب تربجه موجب روشن شدن رنگ چهره ، افزایش نیرو ، برطرف گرفتگی کبد ، از بین بردن سنگ صفرا و کلیه، آلرژیها و خارشها ، کهیر ، یرقان و سرفه های خشک می گردد.

مصرف روزانه دو تا سه بار، آب تربچه (یک قاشق مرباخوری) همراه یک قاشق مرباخوری عسل، برای برطرف بیماری هایی مانند سرفه معمولی، سیاه سرفه، گلودرد و ناراحتی ریوی بسیار مفید است.

خواص تخم تربچهدر گذشته هنگام مسمومیت غذایی مقداری تخم ترب را همراه با سکنجبین به بیمار می دادند که موجب پاکی معده و درمان مسمومیت می شد. خوردن تخم تربچه، ترشح شیر مادر را زیاد می نماید. تخم تربچه اشتها آور است. تخم ترب بعلاوه اشتهاآور و ضد یبوست است.1

خطر ابتلا به سرطان را کاهش دهدتربچه متعلق به خانواده سبزیجات خراطین است. این سبزیجات حاوی ترکیباتی هستند که هنگام ترکیب با آب به ایزوتیوسیاناتها تجزیه می شوند. این ایزوتیوسیاناتها ممکن است به مبارزه با اشکال مختلف سرطان یاری کند.

بعلاوه یافت شد که تربچه در صورت بروز سرطان پستان اثرات شیمی درمانی را نشان می دهد. این می تواند به طور مستقیم رشد سلول های سرطانی را مهار کند و باعث مرگ سلول های سرطانی گردد. از این رو ، می تواند یک ماده ضد توموری مفید باشد و در درمان و پیشگیری از سرطان نقش داشته باشد.

اختلالات ادراریتربچه از لحاظ طبی ادرارآور است به این معنی که باعث افزایش فراوری ادرار می گردد. آب تربچه بعلاوه به کاهش التهاب یاری می نماید و ممکن است احساس سوزش هنگام ادرار را تسکین دهد. بعلاوه ممکن است عفونت در کلیه ها و دستگاه ادراری را مهار کند ، بنابراین به درمان شرایط مختلف ادراری که به وسیله سموم اضافی در سیستم تشدید می شوند ، یاری می نماید.

اختلالات تنفسی را تسکین می دهدتربچه ضد احتقان است، به این معنی که احتقان سیستم تنفسی از جمله سوزش بینی، گلو، بادگیر و ریه ها را کاهش می دهد که می تواند از سرماخوردگی، عفونت ها، آلرژی ها و دلایل دیگر ناشی گردد. آنها یک ماده ضد عفونی نماینده عالی هستند و سرشار از ویتامین ها هستند که بیشتر از سیستم تنفسی محافظت می نماید.

دیابت را مدیریت می نمایداز مدت ها قبل شناخته شده که تربچه دارای شاخص قند خون پایین است، به این معنی که خوردن یک تربچه به اندازه قابل توجهی روی قند خون تأثیر نمی گذارد . بعلاوه ، یک مطالعه in vivo که در ژورنال Nutrition در سال 2017 منتشر شده است ، گفت که نوشیدن آب ریشه تربچه تأثیر مثبتی بر سطح قند خون دیابتی ها دارد.

مراقبت از پوستویتامین C ، روی و بعضی از اعضای خانواده ویتامین B موجود در تربچه برای پوست مفید هستند . محتوای بالای آب موجود در تربچه بعلاوه به حفظ سطح رطوبت سالم و هیدراتاسیون پوست یاری می نماید. تربچه خام خرد شده پاک نماینده خوبی است و به عنوان ماسک صورت مؤثر عمل می نماید. به علت خاصیت ضد عفونی نماینده آن ، تربچه به پاکسازی اختلالات پوستی مانند خشکی پوست ، بثورات و ترک نیز یاری می نماید. به علت وجود نیاسین بعلاوه به جلوگیری از بیماری پوسته پوستی یاری می نماید.

تب را کاهش می دهدتربچه به کاهش دمای بدن و تسکین التهاب از تب یاری می نماید. روش خوب مصرف نوشیدن آب تربچه مخلوط شده با نمک سیاه است و از آنجا که آنها به عنوان ضد عفونی نماینده خوبی عمل می نمایند ، تربچه بعلاوه با عفونت هایی که می تواند باعث تب گردد مبارزه می نماید.

از کلیه ها محافظت می نمایدتصور می گردد که تربچه به عنوان یک ادرارآور، پاک نماینده و ضد عفونی نماینده عمل می نماید و می تواند در تسکین علائم بیماری های کلیوی یاری کند. آنها از نظر پتاسیم و فسفر کم هستند و ممکن است یک انتخاب عالی برای بیماران مبتلا به همودیالیز باشد.

درمان گلودردتربچه دارای طعم بسیار تند است ، که برای جلوگیری از بیماری نیز مفید است، زیرا مخاط اضافی موجود در گلو را از بین می برد ، که به آرام کردن گلو درد و تسکین احتقان با تمیز کردن سینوس ها یاری می نماید .2

خون را پاکسازی و بدن را سم زدایی می نمایدتربچه برای تمیز کردن بدن از سموم و دیگر مواد زائد سلولی مفید است. فیبر موجود در تربچه با چسبیدن به سموم و مواد زائد، می تواند به فرایند سم زدایی بدن یاری کند.

زردی را درمان می نمایدزردی که به عنوان یرغان نیز شناخته می گردد، یک اختلال پوستی است که در اثر آن رنگ پوست به زرد تبدیل می گردد. زردی معمولا علامتی است که در اثر چندین بیماری کبدی مانند هپاتیت ایجاد می گردد. تربچه می تواند با کاهش آسیب به گلبول های قرمز خون که در افراد مبتلا به زردی رخ می دهد، به سم زدایی خون یاری کند. به این ترتیب اعتقاد بر این است که تربچه یکی از برترین درمان های طبیعی برای از بین بردن زردی است.

فرایند هضم را بهبود می دهدتربچه حاوی کربوهیدرات غیر قابل هضم و همین طور فیبر است که می تواند عملکرد گوارشی را بهبود دهد. فیبر حرکت روده را نرمال نگه می دارد و به راحتی از دستگاه گوارش عبور می نماید. این ماده بعلاوه توانایی جذب مواد مغذی را بهبود می بخشد.

از یبوست جلوگیری می نمایدآب تربچه می تواند با تسکین سیستم گوارش و دفع، یبوست را درمان کند.

از آلرژی جلوگیری می نمایداز آن جایی که تربچه دارای بسیاری از فاکتورهای فیتوکمیکال و مواد شفابخش است، می توانید آن را برای درمان (و جلوگیری از) علائم و نشانه های آلرژی مانند آسم یا سایر آلرژی های پوستی بهره ببرید. تربچه می تواند عضلات دستگاه تنفسی را آرام کند و آسم را تسکین دهد. در حالی که مواد دیگر موجود در تربچه می توانند هیستامین موجود در خون را که پروتئین هستند و سبب بروز علائم آلرژی می شوند، از بین ببرند.

فشار خون را کاهش می دهدتربچه منبع عالی پتاسیم است. پتاسیم ماده ای معدنی است که در عملکرد بسیاری از ارگان ها و سیستم ها نقش دارد. این ماده معدنی با عروق خونی تعامل دارد و سبب اتساع عروق یا فراخ شدن رگ های خونی و در نتیجه افزایش جریان خون می گردد. این خاصیت تربچه سبب می گردد که به عنوان یک میان وعده خوب برای کسانی که از فشار خون بالا رنج می برند، محسوب گردد.

از سرماخوردگی و تب جلوگیری می نمایدتربچه تا حدی می تواند دمای بدن را در طول تب پایین بیاورد. این ریشه خوراکی بعلاوه التهاباتی را که در بدن رخ می دهد، از بین می برد. معمولا تب یکی از علائم التهاب یا عفونتی است که در بدن اتفاق می افتد. تربچه حاوی ویتامین C است که می تواند از شما در برابر سرماخوردگی و عفونت ویروس آنفولانزا محافظت کند.

از کبد محافظت می نمایدتربچه یک غذای عالی برای محافظت از کبد است. این ماده خوراکی می تواند به کبد یاری کند که صفرا، بیلیروبین و سایر آنزیم ها را در داخل بدن تنظیم کند. بعلاوه می تواند اندازه بیلی روبین را در جریان خون کاهش دهد. مصرف تربچه به طور منظم می تواند اثرات مفید زیادی را برای کبد داشته باشد و از بروز آسیب و زخم جلوگیری کند.

سینوس را پاکسازی می نمایدتربچه طعم تندی دارد که برای جلوگیری از بروز سینوزیت بسیار مفید است. این ریشه خوراکی بعلاوه می تواند باعث کاهش مخاط بیش از حد در سینوس گردد و آن را پاکسازی کند.3

پی نوشت:

1.www.namnak.com

2.www.limootop.com

3.www.bazdeh.org

منبع: راسخون
انتشار: 22 تیر 1401 بروزرسانی: 22 تیر 1401 گردآورنده: babalaser.ir شناسه مطلب: 1909

به "آشنایی با خواص تربچه های قرمز رنگ سبزی خوردن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با خواص تربچه های قرمز رنگ سبزی خوردن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید