8 نشانه ای بیش از حد، از بدن خود کار می کشید

به گزارش مجله بابلسر، زیاد کار کشیدن از بدن تنها به کار کردن مستمر با ساعات کاری زیاد محدود نمی گردد؛ بلکه زیاد ورزش کردن هم مشکل ساز است. موضوع اینجاست که بیش از توان بدن خود فعالیت می کنیم و این اصلا به معنای ورزیده شدن نیست. در واقع این نوع سبک زندگی، فرسایش محض است. در ادامه، شما را با 8 نشانه ای آشنا می نماید که اگر در خود مشاهده کردید، باید به فکر کم کردن فعالیت های فیزیکی باشید.

8 نشانه ای بیش از حد، از بدن خود کار می کشید

1. پایین آمدن کیفیت عملکرد

گاهی اوقات حتی بیشتر از بیش کار می کنیم؛ اما نتیجه به خوبی گذشته از آب در نمی آید. مهم نیست چند ساعت در روز اضافه تر کار کنیم. خودمان متوجه می شویم خسته شدیم و دیگر انگیزه و انرژی قبل را برای انجام دادن کارها نداریم. سطح ترشح هورمون ها در بدن ما تغییر می نماید و عملکرد مغز ما نیز دچار اختلال می گردد. به همین خاطر کمتر می توانیم تمرکز کنیم.

2. خستگی خاتمه ناپذیر

خستگی هایی که نه با خوابیدن های شبانه رفع می شوند و نه با تعطیلات آخر هفته. معمولا اثر کار کردن و ورزش کردن مثبت، به این شکل است که انرژی بیشتری برای به جای مانده روز به شما می دهد؛ اما وقتی بیش از حد از خودتان کار می کشید نه تنها خبری از انرژی بیشتر نیست؛ بلکه فقط از لحاظ جسمی و ذهنی، خسته و خسته تر می شوید.

3. احساساتی شدن

کمبود بعضی از ویتامین ها مستقیما با شکنندگی احساسات ما رابطه دارد که در این صورت استرس، اضطراب، خشم و غم خیلی بیشتر از حالت عادی بر ما اثر می گذارد. برای مثال ممکن است برای مسایل خیلی پیش و پا افتاده به گریه بیافتیم و عمیقا احساس ناراحتی کنیم.

4. گرفتگی عضلات

گرفتگی عضله می تواند به دلیل پیچ خوردگی یا کشیدگی آن باشد؛ اما در صورتی که به دلیل کمبود ویتامین های بدن، که بر اثر ازدیاد فعالیت های روزانه می سوزند، عضلات بدن به طور مکرر دچار گرفتگی شدید می شوند.

5. درد مفاصل

درد مفاصل شامل گردن، بندهای انگشت، زانو، کمر، موچ ها و غیره می گردد. البته که دردها مفاصل دلایل بسیاری می تواند داشته باشد. در واقع وقتی زیاد کار می کنید، مفصل هایی که بیشتر درگیر هستند آسیب دیده و درد طاقت فرسایی به سراغتان می آید. برترین راه استراحت مطلق یا تغییر دادن عادات غلط است.

6. کاهش قدرت سیستم ایمنی بدن

کاهش قدرت سیستم ایمنی بدن به صورت مریض بودن های دایمی مانند سرماخوردگی و مسائل پوستی مانند اگزما بروز پیدا می نماید. کمبود ویتامین های سی، آ، ای و گروه ویتامین های بی، باعث کاهش قدرت این سیستم مهم در بدن ما می گردد. توجه کنید گروه ویتامین های حل در چربی را با مشورت پزشک مصرف کنید.

7. پایین بودن کیفیت خواب

برهم خوردن نظم ساعت و کیفیت خواب یکی دیگر از مواردی است که بر اثر بالا رفتن هورمون ها آدرنالین و کورتیزول به وجود می آید. همین اثر را استرس هم بر خواب های ما می گذارد. بسته به نوع فعالیتی که بیش از حد انجام می دهید (کار کردن یا ورزش کردن) شدت این اختلال در خواب متفاوت می گردد.

در این باره بخوانید:

7 راز که با آن خواب خوب را تجربه خواهید کرد

8 موردی که نباید اجازه دهید در راه آب ظرف شویی برود

8. بی اشتهایی

از دست دادن اشتها نیز از نشانه های بیش از حد کار کردن است. کار کردن در حالت معمول باید ما را گرسنه کند؛ ولی در حالت غیر عادی، دیگر میلی به غذا ندارید که به دلیل کاهش سطح هورمون گرلین در بدن است.

منبع: د هلثی

منبع: ایرنا زندگی
انتشار: 10 آذر 1400 بروزرسانی: 10 آذر 1400 گردآورنده: babalaser.ir شناسه مطلب: 1697

به "8 نشانه ای بیش از حد، از بدن خود کار می کشید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "8 نشانه ای بیش از حد، از بدن خود کار می کشید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید