یادداشت حداد عادل در آستانه اول اردیبهشت ماه و بزرگداشت سعدی

به گزارش مجله بابلسر، بسیاری از کشورهای دنیا مؤسسات رسمی آموزش و گسترش زبان خود را به نام مشهورترین چهره ادبی خود، موسوم نموده اند. ما نیز در ایران از 10 سال پیش بنیادی را که عهده دار گسترش زبان فارسی در خارج از ایران است، بنیاد سعدی نامیدیم.

یادداشت حداد عادل در آستانه اول اردیبهشت ماه و بزرگداشت سعدی

به گزارش گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری مجله بابلسرغلامعلی حدادعادل رئیس بنیاد سعدی طی یادداشتی با بیان اینکه اوّل اردیبهشت در کشور ما و در میان فارسی زبانان سرزمین های دیگر روز سعدی نامیده شده است و این روز و ماه را سعدی در مصرعی به صورت اوّل اردیبهشت ماه جلالی آورده است، اظهار کرد: سعدی بی گمان معروف ترین شاعر ایرانی در جهان است. کافی است به تعداد ترجمه هایی که به زبان های مختلف جهان از آثار سعدی، به ویژه گلستان و بوستان، انجام شده و به قدمت و تنوّع این ترجمه ها توجه کنیم تا صحّت این ادعا بر ما ثابت گردد.

شادروان دکتر جواد حدیدی، استاد ادبیات تطبیقی دانشگاه فردوسی مشهد و عضو پیوسته فرهنگستان زبان و ادب فارسی در کتاب معتبر خود، از سعدی تا آراگون گفته است که تنها در پاریس چهار خیابان به نام سعدی وجود دارد و وی علت این امر را شرح داده است.

وی در مورد تألیف گلستان سعدی گفت: سعدی آموزگار جاودانه زبان فارسی است. از سال 656 هجری قمری که سال تألیف گلستان است، عموم کسانی که در داخل و خارج از ایران خواسته اند فارسی بیاموزند گلستان خوانده اند و سرِ سفره سعدی نشسته اند.

حداد عادل همچنین اعلام کرد: گلستان برای فارسی آموزان، مانند شیر مادر برای نوزادان، ضروری و مفید محسوب می شده است. بزرگی و عظمت سعدی تنها به علت قریحهٔ شاعری و فصاحت و بلاغت او نیست، بلکه به سبب هوشمندی و درایتی نیز هست که در تألیف گلستان به ظهور رسیده است. سعدی در تألیف این کتاب آنچنان استادی و هنرمندی به خرج داده که آن را برای همه سلیقه ها و سن ّو سال ها مطلوب و محبوب ساخته است.

رئیس بنیاد سعدی اضافه نمود: گلستان سعدی فقط یک کتاب ادبی نیست، بلکه یک کتاب آموزشیِ بسیار پیروز و جذّاب است. معلمان زبان و ادبیات فارسی اگر بخواهند نوجوانان و جوانان را به صورت ریشه دار و بنیادی آموزش دهند، نباید از گلستان غافل شوند. گلستان پشتوانهٔ ابدی و سرمایهٔ جاودانی زبان و ادبیات فارسی است.

حداد عادل در انتها سخنانش گفت: کار ما در بنیاد سعدی، اگرچه سعدی پژوهی نیست، اما افتخار ما این است که زبان فارسی را در جهان به نام سعدی معرفی می کنیم و آموزش می دهیم. روز سعدی فرصت خوبی است تا همشهریان و هموطنان و هم زبانان سعدی و همه فارسی دانان جهان کام خود را با شعر و نثر او شیرین نمایند و به یاد او زمزمه نمایند که:

من آن مرغ سخن دانم که در خاکم رود صورت

هنوز آواز می آید که سعدی در گلستانم

4127

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 12 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: babalaser.ir شناسه مطلب: 622

به "یادداشت حداد عادل در آستانه اول اردیبهشت ماه و بزرگداشت سعدی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یادداشت حداد عادل در آستانه اول اردیبهشت ماه و بزرگداشت سعدی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید