کشف یکی از قدیمی ترین سلاح های ساخت انسان

به گزارش مجله بابلسر، تجزیه وتحلیل سلاحی چوبی که تصور می گردد 300 هزار سال قدمت دارد، نشان می دهد که این چوب برای پرتاب چرخشی طراحی شده بود، نه به عنوان نیزه ای برای شکار.

کشف یکی از قدیمی ترین سلاح های ساخت انسان

به گزارش زومیت، آنِمیکی میلکز از دانشگاه ریدینگ بریتانیا می گوید: به احتمال زیاد، نخستین سلاح هایی که انسان باستانی استفاده می کرد، از چوب ساخته شده بودند؛ اما ازآن جاکه بیشتر آن ها را قارچ ها یا باکتری ها تخریب نموده اند، نمونه های کمی از چنین ابزارهایی در دست داریم.

مجموعه ای از مصنوعات یافت شده در منطقه شونینگن آلمان شامل سلاح هایی است که بین 300 تا 337 هزار سال قدمت دارند. بقایایی از انسان تباران در این منطقه یافت نشده است؛ اما براساس تاریخ ها، این احتمال وجود دارد که نئاندرتال ها یا همتایان پیشین آن ها (انسان های هایدلبرگی) سازندگان این سلاح ها بوده باشند.

میلگز می گوید: این منطقه در بیشتر برهه های زمانی گذشته زیر آب بوده و همین موضوع نیز از آثار چوبی دربرابر باکتری ها و قارچ ها محافظت نموده است. اگر این چوب در سطح آب در نوسان بود، به سرعت در عرض چند سال پوسیده می شد.

سلاح چوبی باستانی که در منطقه شونینگن آلمان کشف شده است.

چوب 77 سانتی متری در سال 1994 کشف شد؛ اما میلکز و همکارانش به تازگی و با استفاده از تکنیک های تصویربرداری مدرن مانند میکروسکوپ سه بعدی، آن را مطالعه نموده اند. به گفته میلکز، میکروسکوپ سه بعدی امکان انجام کارهایی نظیر میزان گیری و تماشا مشخصات نشانه برش را دراختیار محققان قرار می دهد.

محققان در آنالیز های خود دریافتند که برخلاف دیگر سلاح های موجود در این منطقه که از تنه صنوبر ساخته شده اند، این چوب از شاخه درخت صنوبر تهیه شده است. به گفته میلکز، شاخه ها سبک تر هستند و انحنا دارند.

دو انتهای این چوب تاریخی تیز است؛ اما یک سر آن سریع تر از سر دیگر باریک می گردد که به عقیده میلکز دلیلش این بوده است که سازندگان سلاح نمی خواستند که مرکز این جِرم در وسط آن قرار داشته باشد. علائم یادشده نشان می دهند که این سلاح به جای نیزه مانند بومرنگ طراحی شده بود و انسان های نخستین ابزاری آیرودینامیک ساخته بودند.

میلکز با مطالعه سلاح های استفاده شده در جوامع مدرن شکارچی گردآورنده به این نتیجه رسیده که این چوب ممکن است به سمت حیوانات متوسطی مانند گوزن پرتاب شده باشد تا آن ها را بیهوش کند. به گفته میلکز، انسان ها سپس می توانستند از نیزه برای کشتن حیوانات استفاده نمایند.

میکلز با اشاره به پیداشدن ردپای بچه ها در این محل می گوید که چوب به میزان ای سبک است که حتی امکان دارد بچه ها حین یادگیری شکار از آن استفاده نموده باشند.

منبع: فرارو
انتشار: 1 مرداد 1402 بروزرسانی: 1 مرداد 1402 گردآورنده: babalaser.ir شناسه مطلب: 2092

به "کشف یکی از قدیمی ترین سلاح های ساخت انسان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف یکی از قدیمی ترین سلاح های ساخت انسان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید