چه کنیم تا دعوای زناشویی کم گردد؟

به گزارش مجله بابلسر، تهران (پانا) - همه زوج ها کم و بیش دچار اختلاف و دعوا و بحث های متفاوت می شوند. اما چگونه مدیریت کردن خشم ها و بحث ها و ناراحتی ها و گفت و گو کردن، مهم ترین و کلیدی ترین راه چاره برای به ثمر رساندن بهتر اختلافات زناشویی است.

چه کنیم تا دعوای زناشویی کم گردد؟

به گزارش عصر ایران، همه ما بلااستثنا افراد ناقصی هستیم که قبل از هر چیزی احتیاج داریم تا خودمان را کشف کنیم. در واقع هر فرد عاقلی، بعد از مدتی زندگی متوجه می گردد که ابتدا باید به خودش و خواسته هایش و کشف ابعاد مختلف شخصیتش بپردازد.

حالا تصور کنید که این انسان درگیر و سردرگم، در بستر زندگی زناشویی در کنار فرد ناقص دیگری قرار می گیرد که او هم احتیاج دارد تا کمی و کاستی های خود را به گونه ای دیگر برطرف کند. در چنین ترکیبی، به وجود آمدن بحث، اختلاف نظر و دعوا، یک امر کاملا طبیعی است.

اما چیزی که در این بحث ها باید کنترل گردد حد اعتدال و تعیین برای بحث و دعواست. شاید خنده دار باشد اما شما باید طریقه درست بحث کردن و یا حتی دعوا کردن در زندگی زناشویی را بلد باشید تا بتوانید یک زندگی مشترک پیروز را تجربه کنید.

هیچ زندگی زناشویی، امکان ندارد که بدون بحث و دعوا برقرار باشد. اما زن و شوهری را می توانیم بالغ و سالم معرفی کنیم که راه های مقابله با این مشکل و حل اختلافات را بلد باشند. در ادامه چند راه چاره ساده و کاربردی درباره کنترل اختلافات و کاهش دعوای زناشویی، عنوان می گردد.

باید مطلع باشید و متوجه شوید که این اختلافات و بحث ها، ریشه در کدام مشکل شما و همسرتان دارد. اگر دقت کنید، گاهی اوقات، مسائل خیلی کوچک باعث می شوند تا جرقه یک دعوای بزرگ در بین زن و شوهر زده گردد. پس ابتدا آنالیز کنید که اصلا چه چیزی به عنوان یک عامل کاتالیزور برای این جرقه محسوب شده و این بلوا را به پا نموده است.

مثلا خانمی در دوره pms قبل از عادت ماهانه خود واقع شده است، آقایی برای مسائل کاری خود تحت استرس و فشار بسیار زیادی است، مادر خانم و یا مادر آقا در زندگی دو طرف دخالت می نمایند و مثال های دیگری از این دست، می توانند شما را هوشیار نمایند که مثلا دعوای شما بر سر بستن محکم در حال نبوده و زمینه اساسی تری داشته. پس قبل از هر چیزی باید ریشه یابی کنید که اصلا ما برای چه دعوا می کنیم؟

قبل از آغاز دعوا هشدار دهید

هیچ کسی دوست ندارد که در زندگی اش همواره دعوا باشد. بنابراین شما هم می توانید بر اساس یک سری تجربه های قبلی، حدس بزنید که ممکن است این موضوع به دعوا ختم گردد. پس قبل از اینکه ماجرا به جاهای باریک بکشد، هشدار دهید که ادامه دادن این موضوع با این شرایط ممکن است دعوای بدی را به وجود آورد. این هشدار باعث می گردد که شما و همسرتان به خودتان بیایید و نحوه صحبت و تفکر خود را تغییر دهید تا بتوانید در یک محیط آرام تر و مطلع تر، به بحث و صحبت بپردازید.

خشم، عصبانیت و تلخی؛ ممنوع

بله! در هیچ کجای تاریخ، عصبانیت نتوانسته گره از مسئله ای باز کند. اتفاقا در بعضی مواقع باعث شده تا گره کورتر هم بگردد. پس سعی کنید تا می توانید خشم خود را کنترل کنید و یا در مواقعی که خشمگین هستید، صحبت نکنید و میدان بحث را ترک کنید.

خشم یک احساس سالم در روح و جسم ماست و این ما هستیم که تصمیم می گیریم تا در راستا درست از آن استفاده کنیم یا راستا نادرست. سعی کنید خشم تان را به بد و بیراه و کارهای هیجانی تبدیل نکنید، به جای این کار، خشمی سازنده و مفید را تجربه کنید.

همه چیز را زیر سوال نبرید

این کار خیلی اشتباه است. تو اصلا هیچ وقت...، تو همواره، تو هر بار، اینها کلمات مخربی هستند و جملاتی هم که معمولا پشت بند این کلمات استفاده می شوند، قضاوت های مطلقی هستند که کل زندگی زناشویی شما را زیر سوال می برند. یادتان باشد که بار منفی این جملات به شدت زیاد بوده و ممکن است طرف تان را سرکوب کند و یا او را نسبت به شما عصبانی تر و خشمگین تر کند. یادتان باشد که در بیشتر شرایط دعوای زناشویی، مقصر صد در صد وجود ندارد. پس از ادا کردن جملات این چنینی و توهین به همسر خود، جدا خودداری کنید.

به گذشته برنگردید

یادتان باشد که این کار فقط و فقط باعث می گردد تا دعوا بیشتر ادامه پیدا کند. بنابراین تمرکزتان را تنها بر روی مشکل پیش آمده بگذارید و از گلایه کردن های گذشته و مسائل قبلی صحبت نکنید. نبش قبر کردن مسائل، نمی تواند باعث کاهش دعوای شما گردد و تنها حالتان را بدتر می نماید. کما اینکه مسائل گذشته اگر حل شدنی بودن باید تا به الان حل می شدند و اگر حل نشدند باید از آنها عبور کرد. بیان دلخوری های گذشته، به هیچ وجه نمی تواند در حل مشکل شما، یاری نماینده باشد.

قضاوت نکنید

حتما شما هم در دعواها این جمله را شنیده اید که من منظور تو را از این جمله می دانم. نه! منظور و خواسته ها در دعوا باید علنا بیان شوند. حدس زدن و قضاوت کردن منظور طرف، فقط باعث می گردد تا به سوء تفاهم های به وجود آمده دامن زده گردد.

بنابراین سعی کنید تا جایی که می توانید جملات طرف مقابل تان را برای خودتان تکرار کنید تا دقیقا متوجه شوید که او چه چیزی را بیان نموده است. قضاوت کردن و تصور چیزی غیر از آن چه که بیان شد، فقط می تواند اوضاع را خراب تر کند و اگر در پی کاهش دعوای زناشوییی تان هستید، پیشنهاد می کنیم که این کار را کنار بگذارید.

بخشش را بلد باشید

بخشش یکی از مهم ترین ارکان زندگی زناشویی است. چرا که جمع کردن گلایه ها در دل، هیچ کاری را پیش نمی برد و بلکه روز به روز حس شما را نسبت به طرف مقابل، بدتر و منفی تر می نماید. شما باید مطلع باشید و بتوانید تشخیص دهید که حالا دیگر وقت بخشش است و ادامه دادن، نمی تواند یاریی به جریان کند. نبخشیدن شما و مقصر دانستن طرف مقابل تان تا ابد، می تواند تمام عشق شما را نسبت به همسرتان، از بین ببرد. پس تا جایی که می توانید، سعی کنید ببخشید و بگذرید.

یاد بگیرید که اشتباهات خود را قبول کنید

بخش خیلی بزرگی از کاهش دعوای زناشویی در گرو همین جمله ساده است. بله! حتی اگر شما در دعوای پیش آمده مقصر هم نباشید باز هم مرتکب خطاهایی شده اید. سعی کنید برای توهین ها و حرف ها و کارهای اشتباهی که انجام داده اید عذرخواهی کنید تا دل طرف تان نیز آرام گیرد. این کار باعث می گردد که حس مثبت و درست تری در فضای زندگی شما برقرار گردد.

با هم صحبت کنید

بیشتر اتفاقات زمانی رخ می دهد که زوجین به جای اینکه خیلی راحت بنشینند و با یکدیگر صحبت نمایند، درگیر سوء تفاهم های پیش آمده و بحث های الکی می شوند. صحبت کردن همواره می تواند بخش زیادی از مسائل را حل نماید و باعث می گردد تا طرفین در یک فضای امن تری، بتوانند به سخنان و نظرات یکدیگر گوش نمایند. بنابراین یکی از مهم ترین راه چارههای کاهش دعوای زناشویی، صحبت کردن زوجین با یکدیگر است.

عقب نشینی

گاهی وقت ها هر چقدر بحث می کنید و یا هر ترفندی را به کار می برید فایده ندارد و دعوا هر لحظه بیشتر اوج می گیرد، اینجا شما باید هنر عقب نشینی کردن را بلد باشید و بدانید که در هر شرایطی از دعوا، خودتان را کنار بکشید تا در یک شرایط نرمال تر و آرام تر، بحث را دوباره باز کنید. شاید این موضوع به نظرتان ساده بیاید اما مطلعی از زمان عقب نشینی، اصلا کار آسانی نیست و هوشیاری زیادی می طلبد. پس هوشیار باشید.

در کنار هم بمانید

گاهی اوقات صحبت کردن باعث می گردد که مسائل شما تا حدودی برطرف گردد، اما هنوز آن حس صمیمیت و خوشحالی همیشگی به خانه شما برنگشته باشد. این موضوع تا حدودی طبیعی است. پس سعی کنید دوباره با هم، قدم به قدم، صمیمیت تان را بسازید. به یکدیگر محبت کنید و با خریدن یک کادوی کوچک، پختن یک غذای خوشمزه که طرف مقابل دوست دارد، خریدن یک شاخه گل و یا اصلا گذاشتن یک فیلم که هردویتان دوستش دارید، حال و هوای فضای زندگی تان را تغییر دهید. یادتان نرود که شما حالا حالاها می خواهید در کنار هم زندگی کنید، پس پای تصمیم تان بایستید و برای رویایی که همواره داشتید کوشش کنید.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 15 بهمن 1400 بروزرسانی: 15 بهمن 1400 گردآورنده: babalaser.ir شناسه مطلب: 1766

به "چه کنیم تا دعوای زناشویی کم گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چه کنیم تا دعوای زناشویی کم گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید