چه کسانی باید آورده مسکن مهر پردیس را تکمیل نمایند؟

به گزارش مجله بابلسر، به گزارش خبرنگاران، افزایش قیمت مسکن مهر شهر جدید پردیس که عموما متقاضیان غیرواقعی را شامل می گردد یک بار دیگر در فضای مجازی خبرساز شد. البته موضوع جدیدی وجود ندارد اما واقعیت این است که از یکم خردادماه امسال مقرر شد بخشی از هزینه های ساخت از متقاضیان دوم و بیشتر دریافت گردد.

چه کسانی باید آورده مسکن مهر پردیس را تکمیل نمایند؟

متقاضیان دوم و بیشتر باید 16 تا 31 میلیون تومان از هزینه ساخت را بپردازند

دریافت 20 تا 25 درصد از هزینه های ساخت، اجباری شدن خرید عرصه که از اواخر سال 1398 اجرایی شده، دریافت هزینه های نگهداری و دریافت سود دوران مشارکت از سوی بانک از جمله مواردی است که صدای بخشی از متقاضیان را درآورده و البته مدیرعامل شرکت عمران پردیس می گوید دریافت بخشی از هزینه ساخت و اجباری شدن خرید عرصه مشمول سرمایه گذاران و دلالان است.

سیدمهدی راهنمایی بیان می نماید: خریداران دوم و بیشتر باید بخشی از هزینه تکمیل واحدها که حدود 16 تا 31 میلیون تومان بر اساس فاز هر واحد شهر جدید پردیس است را پرداخت نمایند. در واقع هدف این است که دلالان، بخش کمی از هزینه تکمیل واحدها را بپردازند.

وی اضافه نمود: با توجه به افزایش چندین برابری قیمت ها در بخش فراوری مسکن و در جهت تکمیل و تحویل سریع تر واحدهای مسکن مهر، همچنین با توجه به پیشرفت مناسب پروژه های مسکن مهر پردیس که عموما در مراحل تکمیل نصبیات است و پیرو مصوبات قانونی اخذ شده مقرر شد، بخش عمده ای از هزینه های اجرا شده برای تکمیل پروژه های مسکن مهر توسط دولت و بخش کمی از آن توسط خریداران (کلیه خریداران به جز نفرات اول) به عنوان آورده تکمیلی پرداخت گردد.

چه کسانی از خرید عرصه معافند؟

راهنمایی، متقاضیان اولیه، افراد تحت پوشش کمیته امداد، بهزیستی، خانواده های شهدا و جانبازان را از پرداخت مبلغ افزایش هزینه ساخت، معاف دانست و گفت: اولا متقاضیان اولیه و اصلی، اجباری به خرید عرصه ندارند. افراد تحت پوشش نهادهای حمایتی، خانواده شهدا و جانبازان هم حتی اگر متقاضیان دوم، سوم و بیشتر باشند اجباری به خرید عرصه ندارند و مشمول پرداخت بخشی از هزینه ساخت نخواهند شد. همچنین در برخی موارد، افرادی که استطاعت اقتصادی ندارند، حتی اگر تحت پوشش نهادهای حمایتی و جزو متقاضیان اولیه نباشند از پرداخت قیمت عرصه و پرداخت افزایش هزینه ساخت معاف می شوند. تشخیص عدم استطاعت این خانوارها بر عهده کمیته ای است که این موارد را آنالیز می نماید.

برخی واحدها تا دو سال خالی می ماند

درخصوص هزینه نگهداری هم مدیرعامل شرکت عمران پردیس اظهار کرد: واحدهایی که آماده می گردد بعضا تا دو سال خالی می ماند. آنالیز های ما نشان می دهد عمده این واحدها توسط دلالان خریداری شده و بنا به هر دلیل از جمله انتظار برای افزایش قیمت ها از فروش آن خودداری می نمایند. هزینه نگهداری این واحدها بر عهده پیمانکاران است که طبیعتا آن را از مالک دریافت می نمایند.

طی سه سال گذشته قیمت مسکن مهر پردیس از حدود 80 تا 100 میلیون تومان به حدود 600 میلیون تا یک میلیارد تومان رسیده و متقاضیان غیراصلی که عموما دلال و سرمایه گذار هستند سودهای خوبی به جیب زده اند. راهنمایی در این باره می گوید: سرنخ خبرسازی هایی که بعضا در فضای مجازی منتشر می گردد به دلالان می رسد.

وی تاکید نمود: طبق قانون مسکن مهر، هزینه ساخت با متقاضی است و از ابتدا هم در قرارداد قید شده که قیمت های کنونی علی الحساب است. برخی واسطه ها عمدا یا سهوا افزایش قیمت ساخت را افزایش هزینه نقل و انتقال عنوان می نمایند که این طور نیست. هزینه نقل و انتقال حدود یک میلیون تومان است.

مدیرعامل عمران پردیس در پاسخ به این سوال که علت افزایش قیمت عرصه از حدود 5 میلیون به 30 میلیون تومان چیست، اظهار کرد: قیمت عرصه هر شش ماه یک بار از سوی کارشناسان رسمی دادگستری به روزرسانی می گردد و شرکت عمران دخل و تصرفی در این خصوص ندارد.

مجلس، فروش عرصه را ملغی نکرده است

در روزهای گذشته اخباری شنیده شد مبنی بر اینکه طبق اعلام مجلس شورای اسلامی، دولت اجازه فروش عرصه مسکن مهر را ندارد. صدیف بدری، عضو کمیسیون عمران مجلس با تکذیب این خبر گفت: فروش عرصه مسکن مهر کماکان مجاز است و مسئله ای در این خصوص وجود ندارد. البته در این خصوص اجباری نیست و متقاضیان می توانند با همان شرایط اجاره 99 ساله ادامه دهند.

او اضافه نمود: منابع حاصل از فروش عرصه و اعطای سند به مالکان می تواند به تکمیل زیرساخت و خدمات سایت های مسکن مهر منجر گردد که نفع آن به ساکنان این مناطق می رسد.

بنا بر این گزارش، در سال 1391 عملیات احداث 81 هزار واحد مسکن مهر در شهر جدید پردیس واقع در 17 کیلومتری شرق تهران شروع شد که به 83 هزار واحد افزایش یافت. طبق آخرین آمار تا کنون 60 هزار واحد تحویل شده و قرار است در اسفندماه 1399 نیز 10 هزار واحد دیگر تحویل گردد.

مهدی راهنمایی، مدیرعامل شرکت عمران پردیس گفته که سایر واحدها در اوایل سال آینده و قبل از اتمام دولت تکمیل می گردد. شهر جدید پردیس دارای 12 فاز است که فاز 12 آن اخیرا کلنگ زنی شده است. فازهای یک تا چهار در شهر اصلی، فاز پنج، چهار کیلومتر، فاز هشت، هشت کیلومتر، فاز 9 پنج کیلومتر، فاز 11 شش کیلومتر از شهر اصلی فاصله دارند. پارک فناوری پردیس در فاز شش، ناحیه صنعتی خرمدشت در فاز هفت و فاز 10 این شهر در منتهی الیه شاقتصادی فاز چهار قرار گرفته اند. فاز 12 نیز در پنج کیلومتری شمال شرقی پردیس واقع شده است.

منبع: ایسنا

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 19 بهمن 1399 بروزرسانی: 19 بهمن 1399 گردآورنده: babalaser.ir شناسه مطلب: 1094

به "چه کسانی باید آورده مسکن مهر پردیس را تکمیل نمایند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چه کسانی باید آورده مسکن مهر پردیس را تکمیل نمایند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید