چابهار و کنارک سالانه 2 بار ظرفیت پرورش میگو را دارند

به گزارش مجله بابلسر، سرپرست اداره کل شیلات سیستان و بلوچستان گفت: چابهار و کنارک با 541 کیلومتر نوار ساحلی و شناسایی 20 سایت با 42 هزار هکتار اراضی مستعد و حاصلخیز ظرفیت کشت و برداشت سالانه 2 نوبت پرورش میگو را دارند.

چابهار و کنارک سالانه 2 بار ظرفیت پرورش میگو را دارند

به گزارش خبرنگار از ، محبعلی سیستانی سرپرست اداره کل شیلات سیستان و بلوچستان گفت: هم اینک بیش از چهار هزار هکتار اراضی در گواتر و هزار و 500 هکتار در رودیک آماده واگذاری به سرمایه گذاران برای کشت میگو است و در سایر نقاط نیز در حال مطالعه و ایجاد زیرساخت ها هستیم.

او اضافه کرد: آب و هوای سواحل مکران در جنوب سیستان و بلوچستان به سبب نزدیکی به خط استوا نسبتا گرم و مرطوب و بر اثر باد های موسمی مونسون متعادل است و همین وضعیت زمینه لازم را برای آبزی پروری فراهم نموده و به نوعی می توان گفت چابهار و کنارک بهشت آبزی پروری ایران است.

سرپرست اداره کل شیلات سیستان و بلوچستان با بیان اینکه در هر هکتار پرورش میگو یک اشتغال مستقیم و 2 اشتغال غیرمستقیم ایجاد می گردد، اظهار داشت: میگو ارزش صادراتی، ارز آوری، برگشت سریع سرمایه و بازار پسندی بالایی نسبت به سایر آبزیان دارد و طول هر دوره پرورش میگو در چابهار 85 تا 120 روز است.

او گفت: چابهار و کنارک 31 درصد صید کل کشور،36 درصد صید آب های جنوب کشور، 20 درصد کل فراوری آبزیان کشور (صید و آبزی پروری)، رتبه دوم صید در اقیانوس هند بعد از اندونزی و رتبه نخست صید در غرب اقیانوس هند را داراست.

سیستانی بیان نمود: در مورد 2 دوره پرورش میگو در سال با سرمایه گذاران و بهره برداران بحث و گفتگو شده و در نهایت مقرر شد بهره برداران پیشنهادات و طرح های خود را در این خصوص به مرکز تحقیقات شیلات آب های دور چابهار ارائه نمایند تا آنالیز های لازم توسط تیم تحقیقات صورت گرفته و نهایتا تحقیقات تا آذر سالجاری نتیجه را به شیلات و کارگروه اعلام کند تا تصمیمات لازم در این خصوص گرفته گردد.

او به برگزاری نشست کارگروه فنی میگوی سیستان و بلوچستان در چابهار اشاره نمود و اضافه کرد: در این نشست مسائل حوزه پرورش میگو آنالیز و پیشنهادات برای بیمه اجباری مزارع میگو ارائه شده و موضوع پایلوت پرورش 2 دوره میگو در سال آنالیز ها و جمع بندی و الزامات بهداشتی برای پرورش سال آینده در حال اجرا است.

سرپرست اداره کل شیلات سیستان و بلوچستان درباره حمایت از فراورینمایندگان میگو گفت: با توجه به اینکه بیمه اجباری شده باید تعرفه آن در تمام کشور یکسان گردد و برای این استان نیز رعایت گردد تا سرمایه گذار ضرر نکند.

او گفت: همچنین روند پرداخت غرامت اصلاح گردد و در مورد ارزیابی خسارت نظر دامپزشکی به عنوان دستگاه متولی مباحث بهداشتی ملاک عمل قرار گیرد و هزینه و تعرفه بیمه محصولات آبزی طوری که برای پرورش دهندگان بیمه کردن جذابیت داشته باشد کاهش یابد.

سیستانی ادامه داد: در نشست های مختلف از 11 بندر صیادی و ماهیگیری سیستان و بلوچستان مسائل و مسائل آنالیز و دستورات لازم برای برطرف آن ها صادر شده و بعضی نیز احتیاج به اعتبار برای نوسازی، بهسازی ولایروبی دارند که امیدواریم مسائل آن ها مرتفع و منجر به افزایش اشتغال و فراوری گردد.

او اضافه کرد: مرکز تکثیر آبزی پرور چابهار واقع در جاده کنارک از ظرفیت های خوب برای تامین بچه میگو و ماهی است و امیدواریم هر سال شاهد افزایش فراوری، تکثیر و پرورش آبزیان باشیم.

سرپرست اداره کل شیلات سیستان و بلوچستان به ظرفیت این استان در بحث فراوری تن ماهیان اشاره نمود و گفت:چابهار و کنارک تامین نماینده 70 درصد ت ماهیان کشور هستند.

او توضیح داد: سال جاری نشست های مختلفی بین نمایندگان جامعه صیادی و نمایندگان برند های اصلی کنسروسازی کشور با موضوع شیلات در تهران برگزار و برای نخستین بار تفاهم نامه ای در مورد تثبیت قیمت تن ماهیان منعقد شده است.

سیستانی گفت: وضعیت تخلیه صید شناور های لنج حامل تن ماهیان در سالجاری خوب ارزیابی می گردد و امیدواریم سال جاری شاهد رتبه خوب صید در کشور باشیم.

او بیان نمود: هزینه های صیادی در سال های اخیر بطور قابل توجهی بالارفته و صیادان با پرداخت هزینه های گزافی به دریا می روند، ولی متاسفانه بعداز برگشت از دریا همیشه با کاهش شدید قیمت روبرو هستند که سال جاری اداره کل شیلات سیستان و بلوچستان نشست های متعددی با صیادان، عاملان و کارخانه داران بزرگ کنسرو سازی کشور برگزار نموده تا راه حل مناسبی جهت تثبیت قیمت ارائه گردد.

ع

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 9 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: babalaser.ir شناسه مطلب: 158

به "چابهار و کنارک سالانه 2 بار ظرفیت پرورش میگو را دارند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چابهار و کنارک سالانه 2 بار ظرفیت پرورش میگو را دارند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید