وقتی جمعیت انسان های دنیا فقط 1300 نفر بود

به گزارش مجله بابلسر، دیجیاتو نوشت: مطالعه ای تازه نشان داده است که گونه انسان حدود 1 میلیون سال پیش تقریباً منقرض شده بود. محققان دریافته اند که انسان ها در یک دوره بیش از 100 هزار ساله تقریباً با جمعیتی در حدود 1300 نفر به حیات خود ادامه داده بودند.

وقتی جمعیت انسان های دنیا فقط 1300 نفر بود

آنالیز ژنوم بیش از 3000 فرد زنده از 10 جامعه آفریقایی و 40 جامعه غیرآفریقایی به دانشمندان نشان داد که جمعیت انسان ها در حدود یک میلیون سال قبل تقریباً به مدت 117 هزار سال در حدود 1280 نفر بوده است. آن ها باور دارند که شرایط سخت و سخت اقلیمی باعث شده بود بشریت در آستانه انقراض قرار بگیرد.

پروفسور جورجیو مانزی، متخصص انسان شناسی دانشگاه ساپینزای رم و محقق ارشد این مطالعه می گوید: عددی که از مطالعه ما به دست آمده، مطابق با اعدادی است که امروزه برای گونه های در معرض انقراض درنظر گرفته می گردد.

بااین حال، مانزی و همکارانش می گویند همین فشار انقراضی بر گونه انسان، احتمالاً باعث ظهور گونه نو Homo heidelbergensis یا انسان هایدلبرگی شده است. بعضی باور دارند که این گونه همان جد مشترک انسان امروزی با نئاندرتال ها و دنیسوواهاست. Homo Sapiens یا انسان خردمند احتمالاً حدود 300 هزار سال پیش ظهور نموده است.

مانزی می گوید: خوش شانس بودیم [که زنده ماندیم]، اما با توجه به زیست شناسی فرگشتی، می دانیم که ظهور گونه های نو می تواند در جمعیت های کوچک و ایزوله رخ دهد.

کاهش چشمگیر تعداد انسان ها ظاهراً هم زمان با تغییرات قابل توجه در اقلیم زمین اتفاق افتاده بود. این تغییرات اقلیمی یخبندان های طولانی، کاهش دمای سطح آب ها و خشکسالی احتمالی در آفریقا و اوراسیا را به همراه داشت. پژوهشگران مدعی اند که در همین بازه زمانی تقریباً 100 هزار ساله، شاهد فقدان نسبی فسیل گونه بشر نیز بوده ایم.

مانزی شرح می دهد: می دانیم که حدوداً بین 900 تا 600 هزار سال پیش، فسیل های موجود در آفریقا، اگر نگوییم تقریباً ناپدید، ولی بسیار کمیاب شدند، درحالی که قبل تر و بعدتر از این بازه زمانی شاهد فسیل های بسیار بیشتری هستیم. همین مسئله درباره اوراسیا هم قابل بیان است؛ برای مثال، در اروپا در حدود 800 هزار سال پیش گونه ای موسوم به انسان پیشگام (Homo antecessor) را داشتیم و بعد تا حدود 200 هزار سال هیچ اثر دیگری دیده نمی گردد.

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 14 شهریور 1402 بروزرسانی: 14 شهریور 1402 گردآورنده: babalaser.ir شناسه مطلب: 2108

به "وقتی جمعیت انسان های دنیا فقط 1300 نفر بود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وقتی جمعیت انسان های دنیا فقط 1300 نفر بود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید