ورود سالی 20 هزار تن ذرات معلق به ریه تهرانی ها، نادیده دریافت پژوهش ها درباره آلودگی هوا

به گزارش مجله بابلسر، رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به انتقاد تلویحی از بی توجهی به نتایج پژوهش های مرتبط با آلودگی هوا پرداخت و گفت: هر ساله 20 هزار تن ذرات معلق در ریه تهرانی ها وارد می شود .

ورود سالی 20 هزار تن ذرات معلق به ریه تهرانی ها، نادیده دریافت پژوهش ها درباره آلودگی هوا

به گزارش مجله بابلسر، دکتر علیرضا زالی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی صبح امروز (دوشنبه، 2 دی) در بیستمین جشنواره پژوهشی ابوریحان با تاکید بر اهمیت مسئله محوری و توجه به مسائل جامعه در حوزه پژوهش، مطرح نمود: به عنوان نمونه در حال حاضر ما با حجم زیادی از پژوهش ها در حوزه آلودگی هوا و آلاینده ها روبرو هستیم ولی متاسفانه از نتایج این پژوهش ها در کشور استفاده نمی شود. به عنوان نمونه تنها مسئله ای که اجرا می شود تعطیلی مدارس است که بر اساس نتایج تحقیقات تنها 20 درصد در کاهش آلودگی هوا تاثیرگذار است.

وی با بیان اینکه باید بررسی شود که مشکل کار کجاست؟، مطرح نمود: آیا مشکل کار در کیفیت و کمیت پژوهش ها یا اصالت تحقیقات ماست؟ پاسخ این سوال خیر است. مشکل اصلی فقدان نظام مدیریتی جامع و هوشمندانه در کشور است که طی آن خروجی پژوهش ها در نظام مدیریتی کشور بکار گرفته نمی شود.

زالی با بیان اینکه این مسائل درد و نگرانی محققان امروز ماست، شرح داد: امروز ما در هوایی تنفس می کنیم که دارای سطح فزاینده و غیر قابل باور منوکسید کربن است و ذرات معلق 10PM هوا به حد اعلا رسیده، به گونه ای که هر ساله 20 هزار تن ذرات معلق در ریه تهرانی ها وارد می شود که 12 هزار تن مربوط به خودروهای سبک سواری و 2000 تن مربوط به موتورسوارهاست.

زالی با طرح این سوال که آیا این مسائل راهکاری ندارد اظهار کرد: در طول سال بیش از پنج میلیون و 300 هزار تن مواد آلاینده توکسین وارد هوای کشور می شود و کمتر از 25 روز هوای پاک داریم و 255 روز در کلانشهرها دچار وارونگی هستیم. آیا این مسائل راهکاری ندارد؟!

وی با تاکید بر اینکه تعطیلی مدارس راهکار نیست، مطرح نمود: تعطیلی مدارس کمتر از 20 درصد در کاهش آلودگی تاثیرگذار است و 90 تا 95 درصد آلودگی هوا به خاطر آلاینده ها و متحرک هاست.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به راهکارهای اصلی رفع آلودگی هوا به مسائلی همچون خودروهای اسقاطی و مشکل کیفیت بنزین اشاره کرد و گفت: در برخی از مناطق تهران بنزن 200 برابر حد مجاز وارد هوا می شود که نشان دهنده مسئله ای بسیار جدی است.

وی با بیان اینکه بروز بیماری های ریوی یک جنبه این مسائل است، مطرح نمود: یک سر دیگر این طیف، مسائل و بیماری های مزمن دیگری است که نسل آینده ما را تحت تاثیر قرار می دهد.

زالی با بیان اینکه شیرخواران، نوجوانان و جوانان بالاترین قربانیان آلودگی هوا هستند، گفت: آلودگی هوا در سطح عملکرد تحصیلی دانش آموزان و همچنین ایجاد آلزایمر در بزرگسالان تاثیرگذار است. به گونه ای که بر اساس مطالعه اجرا شده افرادی که با خیابان های پر تردد فاصله 50 متری داشته اند در مقایسه با 250 متری ها بیش از 12 برابر احتمال ابتلا به اختلالات شناختی را دارند.

وی با بیان اینکه در مجموعه کشور باید به این سمت حرکت کنیم که در پژوهش ها راهکار های جدی و کاربردی ارائه شود، مطرح نمود: در غیر اینصورت نتایج پژوهشی در فضای آکادمیک محبوس شده و به مرحله اجرا نمی رسد و پژوهش ها به کاربست و راهکار تبدیل نمی شود.

زالی با اشاره به فعالیت های پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی مطرح نمود: حرکت به سمت مباحث نوین علمی و دانشگاه نسل سوم استراتژی امروز دانشگاه است و ضرورت امروز ما، تبدیل مفهوم پژوهش به یک جریان عملیاتی است.

زالی در ادامه با بیان اینکه دانشگاه نسل سوم در شرایط سخت و متلاطم مالی زایش پیدا می کند، گفت: دانشجویان و اساتید پایه و محور دانشگاه نسل سوم را تشکیل می دهند. همچنین دانشجوی نسل سوم باید با نگاه نقادانه و مساله محور و در راستا بین رشته ای ها و با توجه به علوم انسانی و علوم پایه حرکت کند.

وی با تاکید بر اینکه آهنگ فعالیت ها باید با دانشگاه نسل سوم هماهنگی داشته باشد، گفت: در بحث رتبه بندی ها نیز افق دید و ترازها باید از حوزه های داخلی به بخش بین الملل تغییر پیدا کند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به اقدامات مثبت اجرا شده در حوزه فناوری، شرح داد: در این راستا دریچه های مثبتی باز شده، در سال 2019 برای اولین بار مرکز دیده بانی نوآوری جهانی ایران را در بخش سلامت به رسمیت شناخته که دستاورد بزرگی است.

زالی با تاکید بر اینکه باید به سمت ایجاد همگرایی عملیاتی بین زیست بوم فناوری، نیروی انسانی و تولید علم حرکت کنیم، اظهار کرد: البته در عرصه های جهانی جایگاه خوبی داریم ، در نانو رتبه 4 و بیومتریال رتبه 9 متعلق به ایران است.

وی تقویت شرکت های دانش بنیان را یک راه میانبر برای پیشرفت دانست و گفت: در حال حاضر 4 هزار شرکت دانش بنیان در کشور داریم که از این تعداد 1100 شرکت در حوزه سلامت فعالیت می کنند که گردش مالی و اشتغال آفرینی بالایی دارند.

وی با بیان اینکه کشور در آستانه جهش در حوزه فناوری قرار گرفته است، به بیانیه گام دوم انقلاب اشاره کرد و گفت: در این بیانیه نیز به علم و فناوری و جوانان توجه ویژه ای شده که باید در این زمینه برنامه ریزی مبسوط داشته باشیم.

زالی با اشاره به اینکه مراکز توسعه بالینی دانشگاه باید نقش کاتالیزورداشته باشند، شرح داد: به عبارت دیگر پژوهشگران باید در کنار اساتید بالینی جهت ارتقای فناوری و مساله محوری فعالیت کنند.

وی مهمترین مساله پیشران حرکت های علمی در دانشگاه را اعضای هیات علمی دانست و گفت: در این راستا باید کرامت و حقوق اعضای هیات علمی پاس داشته و فضایی انبساطی، اشتیاقی و مبتنی بر احترام و کرامت در دانشگاه ایجاد و احیا شود.

زالی با تاکید بر اینکه هیات علمی باید بر اساس خروجی ارزیابی شود، گفت: خطرناکترین مبحث در محیط های علمی، بحث دلزدگی است که باید با برنامه ریزی مناسب در حوزه های آموزشی و پژوهشی دانشگاه، فضای نوینی برای ارتقا و تقویت کرامت اعضای هیات علمی و حذف بروکراسی های دست و پاگیر ایجاد شود.

وی با درخواست از وزارت بهداشت جهت تسهیل فرایند توسعه مراکز رشد دانشگاه، گفت: به عنوان نمونه در زمینه دارو هنوز سه درصد داروها را وارد می کنیم که بار مالی ناشی از آن از 97 درصد تولیدات داخلی دارو، بیشتر است.

زالی در سرانجام کارآفرینی و خلق ثروت در دانشگاه را راهکار خروج از وضعت بحرانی دانست و گفت: به عنوان نمونه دانشگاه هاروارد با ایجاد دانشکده کارآفرینی 1.4 تریلیون دلار ثروت و دانشگاه MIT 900 هزار شغل ایجاد کردند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 21 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: babalaser.ir شناسه مطلب: 263

به "ورود سالی 20 هزار تن ذرات معلق به ریه تهرانی ها، نادیده دریافت پژوهش ها درباره آلودگی هوا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ورود سالی 20 هزار تن ذرات معلق به ریه تهرانی ها، نادیده دریافت پژوهش ها درباره آلودگی هوا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید