مکمل ویتامین دی احتمال بروز سرطان پیشرفته را کاهش می دهد

به گزارش مجله بابلسر، مطالعات اپیدمیولوژیک(همه گیرشناسی) نشان داده است که افرادی که در نزدیکی خط استوا زندگی می نمایند و بیشتر در معرض نور خورشید هستند و ویتامین دی بیشتری دریافت می نمایند آمار مرگ و میر پایین تری در اثر ابتلا به سرطان دارند.

مکمل ویتامین دی احتمال بروز سرطان پیشرفته را کاهش می دهد

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، سالهاست محققان در تلاشند تا ارتباط میان ویتامین دی و سرطان را کشف نمایند. مطالعات اپیدمیولوژیک(همه گیرشناسی) نشان داده است که افرادی که در نزدیکی خط استوا زندگی می نمایند و بیشتر در معرض نور خورشید هستند و ویتامین دی بیشتری دریافت می نمایند آمار مرگ و میر پایین تری در اثر ابتلا به سرطان دارند. در آنالیز سلول های سرطانی در آزمایشگاه و همچنین موش های آزمایشگاهی دیده شد که ویتامین دی باعث کاهش سرعت پیشرفت بیماری می گردد. اما نتایج آزمایشات بالینی تصادفی بر روی انسان ها نتایج واضح و روشنی نداشته است.

بر طبق تحقیقاتی به نام(VITAL) که بر روی ویتامین دی و امگا 3 انجام شد و در سال 2018 به انتها رسید تعیین شد که ویتامین دی میزان ابتلا به سرطان را کاهش نمی دهد اما باعث کاهش مرگ و میر ناشی از آن می گردد. اکنون آنالیز دیگری توسط گروهی تحت راهنمایی محققان بیمارستان زنان بریگهام(Brigham and Womens) در جریان است. این تحقیقات بر روی اثر مصرف مکمل های ویتامین دی بر کشندگی سرطان تمرکز دارد.

در مقاله ای که در مجله انجمن پزشکی آمریکا(JAMA) منتشر شد این گروه تحقیقاتی گزارش دادند که ویتامین دی 17 درصد باعث کاهش خطر سرطان پیشرفته می گردد. هنگامی که محققان تنها افرادی که شاخص توده بدنی(BMI) آنها طبیعی بود را مورد آنالیز قرار دادند کاهش 38 درصدی خطر را مشاهده کردند که نشان می دهد میزان وزن بدن می تواند بر روی رابطه ویتامین دی و کاهش خطر سرطان پیشرفته تاثیر بگذارد.

پائولت چندلر(Paulette Chandler) نویسنده این مقاله، پزشک عمومی و متخصص اپیدمیولوژیک در بخش پزشکی پیشگیری بیمارستان بریگهام در صحبت با این مجله می گوید: این یافته ها نشان می دهد که ویتامین دی می تواند خطر ابتلا به نوع پیشرفته سرطان را کاهش دهد. ویتامین دی مکملی در دسترس و ارزان است که برای دهه ها مورد مطالعه و استفاده قرار گرفته است. یافته های ما کاهش چشمگیر خطر ابتلا به سرطان پیشرفته در افرادی با وزن مناسب را نشان داده است. این یافته ها اطلاعات جدیدی در خصوص ارتباط این ویتامین و سرطان به ما می دهد.

تحقیقات (VITAL) مطالعه ای دقیق به همراه دارونما بود که بیش از پنج سال به طول انجامید. جمعیت مورد تحقیق در این مطالعه شامل مردان 50 سال به بالا و زنان 55 ساله و بالاتر بود که هنگام شروع این مطالعه مبتلا به سرطان نبودند. جمعیت مورد مطالعه از نظر قومی نژادی متنوع بودند. این آزمایش برای آنالیز اثرات ویتامین دی و امگا3 به طور مستقل از هم و همچنین در کنار هم انجام شد. شرکت نمایندگان به چهار گروه تقسیم شدند: ویتامین دی و امگا3، ویتامین دی و دارونمای امگا3، دارونمای ویتامین دی و امگا3، دارونمای هردو ویتامین دی و امگا3.

هدف نهایی آنالیز مسائل قلبی و عروقی و کاهش سرطان بود. در این آزمایش اختلاف آماری در میزان بروز سرطان مشاهده نشد اما محققان کاهش مرگ و میر در اثر سرطان را مشاهده کردند.

درتحقیقات ثانویه چندلر و همکارانش با ارزیابی میزان سرطان پیشرفته(کشنده) در میان شرکت نمایندگانی که مکمل های ویتامین دی مصرف می کردند و آن دسته ای که نمی کردند، کاهش احتمالی مرگ ناشی از سرطان را آنالیز کردند. آنها همچنین اثرات شاخص توده بدنی BMI بر این موضوع را آنالیز کردند.

در میان بیش از 25 هزار شرکت نماینده در این آزمایش 1617 نفر طی پنج سال مبتلا به سرطان پیشرفته شدند. این سرطان ها شامل ترکیبی گسترده از انواع آن مانند سرطان پستان، پروستات، روده عظیم، ریه و موارد دیگر بود. از میان 13 هزار شرکت نماینده ای که ویتامین دی دریافت نموده بودند، 226 نفر دچار سرطان پیشرفته شدند. این در حالی است که از گروهی که دارونما دریافت کردند 274 نفر مبتلا شدند. از میان 7843 نفری که شاخص توده بدنی مناسب داشتند یعنی BMI کمتر از 25 تنها 58 نفر از کسانی که ویتامین دی دریافت نموده بودند دچار سرطان پیشرفته شدند در مقابل گروهی که دارونما دریافت نموده بودند 96 مبتلا داشت.

در حالی که یافته های این گروه تحقیقاتی ممکن است اتفاقی باشد شواهد قبلی وجود دارد که نشان می دهد شاخص توده بدنی می تواند بر روی عملکرد ویتامین دی اثر بگذارد. چاقی و التهاب می تواند باعث کاهش اثرگذاری ویتامین دی گردد. احتمالا با کاهش حساسیت گیرنده های ویتامین دی

علاوه بر این آزمایش های مختلف بر روی ویتامین دی و دیابت نوع دوم نشان داده که ویتامین دی برای افراد با وزن طبیعی مزایای بیشتری دارد در حالی که مزیت چندانی برای افراد چاق ندارد.

کمبود ویتامین D در میان بیماران سرطانی شایع است، در یک مطالعه میزان کمبود ویتامین D در بیماران سرطانی تا 72 درصد گزارش شده است. همچنین شواهدی وجود دارد که مقادیر بالاتر چربی بدن با افزایش خطر ابتلا به چندین سرطان مرتبط است.

چندلر می گوید: یافته های ما به همراه نتایج مطالعات پیشین از ضرورت ارزیابی مداوم مکمل های ویتامین دی برای جلوگیری از سرطان پیشرفته پشتیبانی می نماید و ارتباط این ویتامین و سرطان از نظر زیست شناختی قابل قبول است. مطالعات بیشتر بر روی مبتلایان به سرطان برای آنالیز نقش BMI لازم است.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 20 بهمن 1399 بروزرسانی: 20 بهمن 1399 گردآورنده: babalaser.ir شناسه مطلب: 1186

به "مکمل ویتامین دی احتمال بروز سرطان پیشرفته را کاهش می دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مکمل ویتامین دی احتمال بروز سرطان پیشرفته را کاهش می دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید