مصرف ویپ به تشکیل مه مغزی منجر می گردد

به گزارش مجله بابلسر، بیتوته/ پژوهشگران آمریکایی در دو آنالیز جدید دریافتند که مصرف ویپ می تواند به تشکیل مه مغزی و مسائل حافظه منجر گردد.

مصرف ویپ به تشکیل مه مغزی منجر می گردد

به گزارش ایسنا و به نقل از ساینس دیلی، دو پژوهش که در مرکز پزشکی دانشگاه روچستر (URMC) اجرا شده اند، ارتباط میان مصرف ویپ و تشکیل مه مغزی (mental fog) را نشان می دهند. یافته های پژوهش ها حاکی از این است که هم عظیمسالان و هم بچه هایی که از ویپ استفاده می نمایند، نسبت به همسالان خود که ویپ مصرف نمی نمایند، در تمرکز، یادآوری و تصمیم گیری مشکل دارند.

همچنین به نظر می رسد که اگر مصرف ویپ پیش از 14 سالگی شروع گردد، احتمال تجربه کردن مه مغزی بالاتر می رود.

مه مغزی، شکلی از اختلال عملکردی مغز است که مسائلی مانند عدم تمرکز، مسائل حافظه و یادگیری را پدید می آورد.

اگرچه پژوهش های دیگر، ارتباط میان مصرف ویپ و اختلال ذهنی را در حیوانات نشان داده اند اما پژوهشگران دانشگاه روچستر برای نخستین بار، این ارتباط را در انسان ها نشان می دهند. این گروه پژوهشی به سرپرستی دانگمی لی(Dongmei Li)، استادیار پزشکی دانشگاه روچستر، داده های مورد احتیاج را از دو پژوهش عظیم ملی به دست آوردند.

لی گفت: پژوهش های ما، شواهد بسیاری را ارائه می نمایند که نشان می دهند مصرف ویپ نمی تواند جایگزین ایمنی برای استعمال دخانیات باشد.

این پژوهش ها، پاسخ های بیش از 18 هزار دانش آموز مقاطع هدایت و دبیرستان به یک نظرسنجی را مورد آنالیز قرار دادند و در پژوهش دیگری، 886 هزار پاسخ به سیستم نظارت بر عوامل خطر رفتاری را تحلیل کردند. هر دو نظرسنجی، سوالات مشابهی را در خصوص عادت های سیگار کشیدن و مصرف ویپ و همچنین مسائل مربوط به حافظه، توجه و عملکرد ذهنی را مطرح می نمایند.

هر دو آنالیز نشان می دهند افرادی که سیگار می کشند و ویپ مصرف می نمایند، صرف نظر از سن، بیشتر محتمل است که با مشکل عملکرد ذهنی درگیر شوند. افرادی که فقط سیگار می کشند و یا فقط ویپ مصرف می نمایند، مه مغزی را با سرعت مشابه تجربه می نمایند که به صورت قابل توجهی بیشتر از افرادی است که تجربه مصرف آنها را ندارند.

آنالیز افراد جوان تر نشان داد دانش آموزانی که مصرف ویپ را زودهنگام و هشت تا 13 سالگی شروع می نمایند، بیش از افرادی که مصرف را از 14 سالگی به بالا شروع نموده اند، در تمرکز، یادآوری و تصمیم گیری مشکل دارند.

لی ادامه داد: این موضوع با توجه به افزایش اخیر مصرف ویپ در نوجوانان، بسیار نگران نماینده است و نشان می دهد که ما باید زودتر برای پیشگیری مداخله کنیم. ممکن است شروع برنامه های پیشگیری از دوره هدایت و دبیرستان، بیش از اندازه دیر باشد.

نوجوانی، دوره مهمی برای رشد مغز و به ویژه، عملکرد مغز در مرتبه بالاتر به شمار می رود. این موضوع بدین معناست که ممکن است نوجوانان نسبت به تغییرات مغزی ناشی از نیکوتین، بیشتر مستعد باشند. اگرچه سیگارهای الکترونیکی فاقد بسیاری از ترکیبات خطرناک موجود در سیگارهای تنباکو هستند اما به همان میزان و یا حتی بیشتر، نیکوتین دارند.

اگرچه این دو آنالیز، به وضوح ارتباط میان مصرف ویپ و عملکرد ذهنی را نشان می دهند اما علت آن معین نیست.

به گفته لی و گروهش، باید پژوهش های بیشتری انجام شوند تا علت و اثر مصرف ویپ بر تشکیل مه مغزی را معین نمایند.

این دو پژوهش، در مجلات Tobacco Induced Diseases و Plos One به چاپ رسید.

منبع: همگردی
انتشار: 21 بهمن 1399 بروزرسانی: 21 بهمن 1399 گردآورنده: babalaser.ir شناسه مطلب: 1224

به "مصرف ویپ به تشکیل مه مغزی منجر می گردد" امتیاز دهید

1 کاربر به "مصرف ویپ به تشکیل مه مغزی منجر می گردد" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مصرف ویپ به تشکیل مه مغزی منجر می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید