راهنمای بازدید از آبشار لاتون

به گزارش مجله بابلسر، آبشار لاتون مرتفع ترین آبشار ایران است که در استان سرسبز گیلان و در دل جنگل های انبوه قرار گرفته است. آب این رود از کوه های اسپیناس سرچشمه می گیرد و در نهایت نیز به دریای خزر می ریزد. آبشار لاتون یکی از زیباترین نقاط کشور برای طبیعت گردان است.

راهنمای بازدید از آبشار لاتون
عنوان مرتفع ترین آبشار ایران کلمه ای مجذوب کننده است که هر عاشق طبیعتی را به خود جذب می کند. اصلاً مگر امکان دارد که جز طبیعت گردان باشی و بلندترین آبشار ایران را از نزدیک ملاقات نکرده باشی. آبشاری که در دل سرسبز ترین استان کشور یعنی گیلان قرار گرفته است و پدید آمدن آن در این منطقه اصلاً چیز عجیبی نیست.

آبشار لاتون در دل جنگل های شمال، در استان گیلان و در فاصله 15 کیلومتری شهرستان آستارا واقع شده است. این آبشار زیبا حدود 105 متر ارتفاع دارد و به همین دلیل عنوان بلندترین آبشار کشور را به خود اختصاص داده است. البته عرض آبریز آن کم است اما این امر باعث نشده تا از زیبایی این آبشار فوق العاده کاسته شود. در نزدیکی آبشار لاتون نیز چند آبشار کوچک دیگر با عرض بیشتر اما ارتفاع کمتری وجود دارد که موجب زیبایی هرچه بیشتر این منطقه طبیعی شده است. این آبشار زیبا از رودهای تشکیل شده از کوه های اسپیناس سرچشمه می گیرد و در آخر جهت خود نیز از طریق رودها به دریای خزر می ریزد. در اوایل بهار و حتی قبل از شروع شدن گرمای هوا بهترین زمان سفر به این آبشار زیبا و دل انگیز است تا همزمان از هوایی مطبوع و قابل تحمل منطقه نیز نهایت استفاده را ببرید.

برای رفتن به آبشار لاتون خود را به آستارا برسانید سپس به شهر لندویل بروید از آنجا از طریق یک جاده مناسب می توانید به روستای کوته کومه برسید و اینجا دیگر خط آخر ماشین سواری شماست. خود را برای راهپیمایی 4 ساعته در دل جنگل آماده کنید این جهت 6 کیلومتری بسیار نا هموار است و باید تجهیزات کاملا مناسبی با خودتان داشته باشید.

سختی جهت در کنار مناظری که از کنار آن عبور می کنید چیز خاصی نیست، فکر کنید که در کوهستانی جنگلی سرشار از بوی خوش درختان قدم بر می دارید، صدای پرندگان محیط جنگل را پر کرده است و خش خش چوب ها و گیاهانی که زیر پایی تان خورد می شوند به همراه یک نسیم خنک چه دنیای عجیب و فانتزی را برای شما خواهد ساخت، چیزی که تا کنون آن را تجربه نکرده اید. در این جنگل که حدود 9 ماه از سال را کاملا سر سبز است شاید با گونه های جانوری مانند گراز، خرس، جوجه تیغی، اسب، گرگ و .... برخورد کنید.

از کنار رودخانه ها گذر می کنید و آرام آرام جهتی را بالا می روید. وقتی نزدیک تر شدید و فاصله شما کمتر از یک کیلومتر شد به ضلع شرقی کوه اسپیناس چشم بدوزید حتما آثار آبشار آرام آرام برایتان پملاقات می شود و صدای آن را خواهید شنید و تا اینکه به خود آبشار برسید.

تهران - کرج -قزوین - رشت - آستارا

منبع: سایت ستاره

منبع: راسخون
انتشار: 9 اسفند 1400 بروزرسانی: 9 اسفند 1400 گردآورنده: babalaser.ir شناسه مطلب: 1793

به "راهنمای بازدید از آبشار لاتون" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهنمای بازدید از آبشار لاتون"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید