دست به دعا می شویم دام هایمان را بخرند، ارز 4200 تومانی به نام دامدار به کام سودجویان!

به گزارش مجله بابلسر، یک دامدار با گلایه از اینکه نهاده های دولتی به مقدار کافی و در زمان مناسب به دست دامداران نمی رسد و دامداران تحت فشار بسیاری هستند، گفت: مصوبه خرید حمایتی و صادرات دام زنده که اخیرا اعلام شده هیچ به نفع دامدار نیست. از آقای وزیر انتظار داریم که بر اساس قیمت تمام شده دام، مصوبه ها را ابلاغ کند. چرا که هزینه های دامداران چند برابر شده و قیمت دام در این چند سال بخاطر سیاست های دستوری سرکوب شده است.

دست به دعا می شویم دام هایمان را بخرند، ارز 4200 تومانی به نام دامدار به کام سودجویان!

روح الله کریمی در گفت وگو با خبرنگاران، با بیان اینکه یکی از مسائل اصلی دامداران ارز 4200 تومانی است، گفت: می گویند به نهاده های دامی ارز 4200 تومانی تخصیص داده شده، ولی این ارز کجاست؟ چرا به نام دامداران تمام می شود ولی به دست آنها نمی رسد و به جیب یک عده افراد سودجود می رود؟

وی ادامه داد: برای ما دامداران حذف ارز 4200 تومانی اتفاق خوبی است به شرط اینکه صادرات دام به صورت گسترده انجام و بازار بر اساس عرضه و تقاضا تعیین شود. بعلاوه تصدی گری دولت در این صنعت نیز کم شود. در این صورت تکلیف دامدار روشن می شود و از آن طرف دولت می تواند به مصرف کننده برای خرید گوشت و لبنیات در قالب کارت اعتباری یارانه دهد و این یارانه مستقیم دست مصرف کننده برسد.

این دامدار افزود: سهمیه نهاده های دولتی نصف شده و دیر به دستمان می رسد. به دامدار روستایی، سنتی، پرواربند و گوسفنددار اصلا سهمیه ای تعلق نمی گیرد. هر گوسفند برای پروار شدن در ماه به حداقل20 کیلو کنسانتره احتیاج دارد. سهمیه دولتی به عدد 6 کیلو برای هر گوسفند و برای گاوداران سنتی و روستایی 60 کیلو در ماه می رسد. تازه این 6 کیلو هم اخیرا نصف شده است.

وی توضیح داد: همین سهمیه های اندک دولتی هم گران شده است. دو ماه پیش کنسانتره دولتی را کیلویی 3400 تومان می خریدیم ولی حالا قیمت آن به 4100 تومان رسیده است. در استان های شرقی نرخ نهاده ها بالاتر است. منِ دامدار چگونه باید این افزایش هزینه ها را در کنار سایر هزینه های دیگر تحمل کنم؟

کریمی مشکل دیگر دامداران را صادرات دام زنده دانست و گفت: سال 1397 دامدار دامش را به بازرگان می داد و آنها دام را صادر می کردند و طرف حساب تعیین بود. ولی با مصوبه اخیر وزارت جهادکشاورزی و شرایطی که در آن گفته شده هیچ تاجری حاضر نیست دام صادر کند و صادرات قطره چکانی شده است. از طرفی منِ دامدار باید هر کیلو گوسفند نر را با قیمت 62 هزار تومان به اتحادیه مربوطه بفروشم. آنها نیز با قیمت 116 هزار تومان به دست بازرگان برسانند. این فاصله برای دامدار چه سودی دارد؟ چرا دامدار نباید مستقیم با تاجر در ارتباط باشد؟

وی در ادامه گفت: چندمیلیون دام مازاد در کشور داریم و چون دام زیاد است و صادر نمی شود وقتی برای فروش دام هایمان به بازار می رویم دست به دعا می شویم که کسی پیدا شود و این دام ها را از ما بخرد.

این فعال در بخش دامداری با بیان اینکه پروار کردن یک بره کیلویی 95 هزار تومان هزینه دارد، گفت: قیمت خرید حمایتی دام زنده کیلویی 62 هزار تومان تعیین شده، چرا دامدار باید در فروش هر کیلو گوسفند پروار شده اش حدود 30 هزار تومان ضرر کند؟ البته به ما اعلام کردند که از این 62 هزار تومان 20 درصد به صورت نهاده به دامدار باز می شود. که این موضوع مورد مخالفت دامداران بسیاری است. اما با وجود گذشت هفته ها از مصوبه خرید حمایتی و صادرات دام زنده هنوز نه صادراتی اجرا شده و نه خرید حمایتی از دست دامدار شده و همچنان دامدار سردرگم است.

کریمی در سرانجام گفت: دامداران در فشار بسیار زیادی هستند. مصوبه خرید حمایتی و صادرات دام زنده که اخیرا اعلام شده هیچ به نفع دامدار نیست. از آقای وزیر انتظار داریم که بر اساس قیمت تمام شده دام، مصوبه ها را ابلاغ کند. چرا که هزینه های دامداری ها چند برابر شده و قیمت دام در این چند سال بخاطر سیاست های دستوری سرکوب شده است. خواهش داریم مسئولان حرف های دیروزشان در مجلس و امروزشان با دامداران یکی باشد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 30 آذر 1400 بروزرسانی: 30 آذر 1400 گردآورنده: babalaser.ir شناسه مطلب: 1718

به "دست به دعا می شویم دام هایمان را بخرند، ارز 4200 تومانی به نام دامدار به کام سودجویان!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دست به دعا می شویم دام هایمان را بخرند، ارز 4200 تومانی به نام دامدار به کام سودجویان!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید