خوردنی های مفید در آلودگی هوا کدامند؟

به گزارش مجله بابلسر، متخصص تغذیه با بیان اینکه نوشیدن آب بهترین اقدام برای مقابله با آلودگی هواست، گفت: مصرف میوه های انار، پرتقال، سیب، لیموشیرین، لیموترش و دوغ کم نمک نیز بسیار مؤثر است.

خوردنی های مفید در آلودگی هوا کدامند؟

به گزارش، آلودگی هوا به عنوان یکی از معضلات سال های اخیر بوده و روز به روز تبعات منفی آن بیشتر تعیین می گردد و سلامتی مردم نیز در نقطه اول آسیب آن قرار گرفته است.

در این میان مصرف بعضی مواد غذایی عامل مؤثری در جلوگیری از آسیب های مخرب آن به سلامتی است.

سید ضیاءالدین مظهری، متخصص تغذیه و استاد دانشگاه، درباره مهمترین مواد غذایی مؤثر در کاهش آسیب های ناشی از آلودگی هوا، گفت: مهمترین ماده در درجه اول در چنین شرایطی مصرف آب است؛ در حالی که ما نوشابه ها و شربت ها را جایگزین آب نموده ایم و این خیانت بزرگی به سلامتی است.

وی با بیان اینکه دو سوم وزن بدن را آب تشکیل می دهد، افزود: استفاده از سبزیجات و میوه جاتی که حاوی ترکیبات آنتی اکسیدانی یا ضد رادیکال های آزاد هستند که می توانند ریزگرد ها و سموم وارده به بدن را خنثی نمایند، بسیار مؤثر است.

مظهری افزود: استفاده از ماست های سنتی که دارای پروبیوتیک هستند و دوغ های خانگی که با نمک کم از ماست های کم چرب تهیه شده باشند نیز بسیار مؤثر است.

این متخصص تغذیه توضیح داد: گنجاندن سنت های موجود در تغذیه؛ مانند استفاده از سبزیجات خام و پخته بسیار مفید بوده و می توانند به خنثی سازی آلودگی های هوا یاری کند.

وی با بیان اینکه شلغم عامل تقویت نماینده سیستم ایمنی بدن است، بیان داشت: استفاده از این ماده غذایی و میوه های انار، پرتقال، سیب، لیموشیرین و لیموترش، نیز می تواند سیستم دفاعی بدن را در مقابل آلاینده های هوا تقویت نمایند.

مظهری با تاکید بر اینکه مهمترین موضوعی که در آلودگی هوا باید به آن توجه کرد پرهیز از شب بیداری و روز خوابی است، گفت: در روز هایی که تراکم آلودگی بسیار زیاد است باید بچه ها، سالمندان و بیماران قلبی -عروقی از حضور در چنین هوایی خودداری نمایند.

منبع: فارس

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 24 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: babalaser.ir شناسه مطلب: 189

به "خوردنی های مفید در آلودگی هوا کدامند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خوردنی های مفید در آلودگی هوا کدامند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید