خبرنگاران هنرآفرینی با زباله های رهاشده در اورست

به گزارش مجله بابلسر، تهران- خبرنگاران- در یک ابتکار زیست محیطی جدید، زباله های جمع آوری شده از قله اورست به آثار هنری تبدیل خواهد شد.

خبرنگاران هنرآفرینی با زباله های رهاشده در اورست

به گزارش گروه فرهنگی خبرنگاران از خبرگزاری رویترز، قرار است از زباله های جمع آوری شده از قله اورست آثاری هنری خلق شده و در نگارخانه ای در همان نزدیکی به نمایش گذاشته گردد. هدف از این کار تاکید بر اهمیت و لزوم جلوگیری از تبدیل بلندترین قله دنیا به یک زباله دانی است.

بطری های اکسیژن استفاده شده، چادرهای پاره، نردبان های کوهنوردی شکسته و قوطی و پلاستیک های مصرف شده سالهاست بلای جان کوه اورست و محیط پیرامونش شده است؛ این زباله ها یا در محیط رها شده و یا در گودال های روباز سوزانده می شوند، اشتباهی زیست محیطی که آلودگی آب و خاک را به همراه دارد.

تامی گوستافسون (Tommy Gustafsson) مدیر پروژه و بنیان گذار پایگاه اطلاع رسانی و مرکز بازیافت ساگارماتا نکست از کلید خوردن یک طرح جدید خبر می دهد که طی آن هنرمندان بومی و خارجی از زباله های جمع آوری شده از اورست آثار هنری خلق خواهند کرد و به مردم محلی آموزش داده می گردد که چگونه زباله را به گنج تبدیل نمایند.

گوستافسون می گوید: می خواهیم نشان دهیم که چگونه می توان پسماند جامد را به آثار هنری ارزشمند تبدیل و از این راه کارآفرینی و درآمدزایی کرد. امیدواریم بتوان دیدگاه مردم درباره زباله را تغییر داده و مدیریت کنیم.

محصولات و آثار هنری نهایی به منظور آگاهی افزایی زیست محیطی به نمایش گذاشته شده یا به عنوان سوغاتی به فروش می رسند و درآمد حاصل صرف حفاظت از منطقه خواهد شد.

با توجه به آن که به دلیل محدودیت های کرونایی سال جاری تعداد جهانگردانی که به اورست می آیند نسبت به سالهای گذشته کمتر خواهد بود، این گالری در فاز آزمایشی بهار سال جاری برای مردم محلی افتتاح می گردد.

به گفته فینجو شرپا (Phinjo Sherpa) از دست اندرکاران این طرح ابتکاری که من را برگردان (carry me back) نام دارد، طی اجرای این طرح در راستا برگشت به هر جهانگرد و راهنما یک کیسه یک کیلوگرمی حاوی زباله داده می گردد تا آن را با خود به فرودگاه لوکلای نپال برده تا زباله های جمع آوری شده از آنجا با هواپیما به شهر کاتماندو منتقل شوند.

در سال 2019، بیش از 60 هزار کوهنورد و راهنما از بلندترین قله دنیا بازدید کردند. از همین رو، شرپا می گوید با یاری دریافت از جهانگردان می توان حجم بالایی از زباله های اورست را جمع آوری کرد.

کوه اورست با 8 هزار و 848 متر ارتفاع، مرتفعترین کوه و بلندترین نقطه کره زمین که در رشته کوه های هیمالیا در مرز میان منطقه ساگارماتای نپال و تبت در چین واقع شده است.

منبع: ایرنا
انتشار: 7 اسفند 1399 بروزرسانی: 7 اسفند 1399 گردآورنده: babalaser.ir شناسه مطلب: 1279

به "خبرنگاران هنرآفرینی با زباله های رهاشده در اورست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران هنرآفرینی با زباله های رهاشده در اورست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید