خبرنگاران دیده بانی ملخ صحرایی در سطح 4میلیون و 700 هزار هکتار از مراتع انجام شد

به گزارش مجله بابلسر، زاهدان- خبرنگاران- مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان گفت: کار دیده بانی ملخ صحرایی از اوایل آبان سال گذشته تا به امروز در سطح چهار میلیون و 700هزار هکتار از مراتع این استان اجرا شده است.

خبرنگاران دیده بانی ملخ صحرایی در سطح 4میلیون و 700 هزار هکتار از مراتع انجام شد

غلامحسین تیموری روز یکشنبه در گفت وگو با خبرنگار خبرنگاران از آماده باش سازمان جهادکشاورزی برای مقابله با هجوم احتمالی ملخ صحرایی به سیستان و بلوچستان خبر داد و اظهارداشت: بر اساس هشدارهای فائو و کارشناسان سازمان حفظ نباتات کشور مبنی بر افزایش جمعیت بی سابقه ملخ در کشور عربستان و احتمال ورود آفت در هنگام مهاجرت از اماکن زمستانه به اماکن تابستانه (هند و پاکستان) به مرزهای جنوبی استان بسیار محتمل است.

وی با بیان اینکه تا به امروز ملخ صحرایی در سیستان و بلوچستان مشاهده نشده است، تاکید کرد: 56 تیم دیده بانی این سازمان با هوشیاری کامل در حال رصد ملخ صحرایی به استان را در دستور کار قرار داده اند تا در صورت مشاهده آفت همانند سنوات قبل در اسرع وقت نسبت به مبارزه اقدام کنند.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان اظهارداشت: با توجه به کاهش چشمگیر نزولات آسمانی و کم شدن سبزینه، مراتع، مزارع و باغات بشدت در معرض خطر است.

وی از همه مردم، کشاورزان، دامداران و دریانوردان خواست به محض مشاهده دسته های ملخ، مراتب را سریعا به مراکز جهاد کشاورزی دهستان، مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان ها و سازمان جهاد کشاورزی استان اطلاع دهند.

به گزارش خبرنگاران ملخ های صحرایی در راستا حرکت شان تمام گیاهان زراعی، باغی و حتی علف های هرز را می خورند، این نوع ملخ قدرت پرواز بسیار زیادی دارد بطوریکه در یک شبانه روز می تواند تا 150 کیلومتر پرواز کند.

ملخ صحرایی می تواند از کشوری به کشور دیگر و از استانی به استان دیگر مهاجرت کند.

این نوع از ملخ ها در راستا عبور خود با تغذیه از سبزینه های مختلف جنگل ها، باغ های میوه، علوفه، غلات، صیفی و مراتع را از بین می برند و با توجه به قدرت تخریبی بالایی که دارند باعث قحطی در منطقه مورد هجوم هم می شوند.

منبع: ایرنا
انتشار: 23 تیر 1400 بروزرسانی: 23 تیر 1400 گردآورنده: babalaser.ir شناسه مطلب: 1527

به "خبرنگاران دیده بانی ملخ صحرایی در سطح 4میلیون و 700 هزار هکتار از مراتع انجام شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران دیده بانی ملخ صحرایی در سطح 4میلیون و 700 هزار هکتار از مراتع انجام شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید