جت لگ چیست و چگونه می توان اثرات پرواز زدگی را کاهش داد؟

به گزارش مجله بابلسر، ناهنجاری جت لگ، مشکل در فرایند خواب است و افرادی را که از چندین منطقه زمانی در سفر هوایی به سرعت عبور می نمایند تحت تاثیر قرار می دهد. بدن ساعت درونی خودش را دارد که سیگنال هایی را برای خوابیدن یا بیدار ماندن می دهد. جت لگ یا پرواز زدگی به این دلیل اتفاق می افتد که این ساعت درونی همچنان با منطقه زمانی اصلی فرد همگام شده است و نه مکانی که در آن قرار گرفته است.

جت لگ چیست و چگونه می توان اثرات پرواز زدگی را کاهش داد؟

هرچه از ناحیه زمانی بیشتری عبور کنید، بیشتر تحت تاثیر آن قرار می گیرید. معمولا جت لگ زمانی به وجود می آید که از دو ناحیه زمانی بیشتر سفر کنید و حتی اگر به شرق سفر کنید تاثیر آن بیشتر است.

منطقه زمانی چیست؟

کره زمین 24 منطقه زمانی دارد که در هرکدام، یک ساعت از شبانه روز است. هر منطقه ای در قالب یک نوار به عرض تقریبی 1600 کیلومتر از شمال به جنوب کشیده شده است. البته عرض واقعی هر منطقه زمانی بسته به مرزهای سیاسی و جغرافیایی متفاوت است. مثلا در ایالات متحده، وقتی در منطقه شرقی ساعت 6 صبح است، در مرکز ساعت 5 صبح است، در مناطق کوهستانی ساعت 4 صبح است و در منطقه اقیانوس آرام ساعت 3 صبح است.

دلیل جت لگ چیست؟

جت لگ یا خستگی از پرواز باعث بروز خستگی روزانه، احساس ناخوشایند، مشکل در هوشیاری و مسائل گوارشی می گردد. خوشبختانه راهکارهایی برای به حداقل رساندن آن وجود دارد.

راه کارهایی که می توان برای جلوگیری از جت لگ انجام داد

. اگر دیدار کاری یا قرار مهمی دارید و باید در بهترین حالت خود قرار داشته باشید، بهتر است چند روز زودتر سفر کنید و به بدن خود اجازه تنظیم شدن با شرایط را بدهید.

. قبل از سفر خود به خوبی استراحت کنید و خواب کافی داشته باشید. نداشتن خواب کافی می تواند تاثیر جت لگ را بیشتر کند.

. سعی کنید هر شب یک یا چند ساعت زودتر بخوابید تا بدن زودتر به شرایط جدید عادت کند.

. خوردن غذاهایی مشابه مقصد، قبل از سفر می تواند یاری بسیار کند.

. به دلیل هوای خشک درون کابین هواپیما، پیش، پس و در هنگام سفر مقدار زیادی آب بنوشید تا از بی آبی بدن جلوگیری گردد. کم آبی بدن می تواند اثرات جت لگ را بیشتر کند.

. اگر شب هنگام به مقصد خود می رسید، خوابیدن در حین پرواز می تواند بسیار موثر باشد. می توان با استفاده از هدست و چشم بند جلوی ورود صدا و نور را گرفت تا خواب بهتری داشت. اما اگر به مکانی سفر می کنید که روز است به مقابله با خوابیدن بپردازید.

mayoclinic.org

منبع: چمدان
انتشار: 7 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: babalaser.ir شناسه مطلب: 309

به "جت لگ چیست و چگونه می توان اثرات پرواز زدگی را کاهش داد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جت لگ چیست و چگونه می توان اثرات پرواز زدگی را کاهش داد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید