توماس لامل: کوهنوردان ایرانی زنده نیستند

به گزارش مجله بابلسر، توماس لامل آلمانی، کوهنورد و جستجوگر مشهور کوهستان که برای پیدا کردن کوهنوردان مفقود شده ایرانی (آیدین بزرگی، پویا کیوان و مجتبی جراحی) در قله برودپیک پاکستان چند روزی را مشغول کار بود و با بالگرد به عکس برداری از منطقه مورد نظر پرداخته بود آخرین نظر خود را در مورد این جستجو به همایون بختیاری، مسئول باشگاه کوهنوردی باشگاه آرش گفت.

توماس لامل: کوهنوردان ایرانی زنده نیستند

این نامه به توضیح زیر است:

متاسفانه من بایستی با تلفنم این نامه را برایت بنویسم. امروز آخرین کنفرانس مطبوعاتی را داشتیم که در آن من توانستم نظراتم را بیان کنم. من کاملا اطمینان دارم و به علت ارتفاع بالا و از دست دادن آب بدن (dehydration) هیچکدام از این سه نفر دیگر زنده نیستند. نظر دیگر من این است که به دلیل اینکه آنها جای بسیار دور از جهت نرمال و در ارتفاعی حداقل 7500 متری قرار دارند هیچ شانسی برای پایین آوردن آنها وجود ندارد. هلی کوپتر تنها می تواند نفرات را از ارتفاع 5800 متری به پایین بیاورد. هر چیزی که بالاتر از این ارتفاع باشد باید بوسیله انسان حمل گردد.

در گذشته عملیاتی برای پایین آوردن افراد از این ارتفاع اجرا شده ولی از روی جهت نرمال بوده است. برای ما دو محل وجود دارد که امکان دارد اجساد در آنجا باشند:

الف) محلی که آخرین تماس تلفنی ماهواره ای از آن اجرا شده است

ب) نقطه زرد رنگ تعیین شده در عکس

هردو نقطه در ارتفاع بالای 7500 متری و 500 متر زیر قله و خارج از جهت نرمال هستند. هیچ شانسی برای پایین آوردن ایشان وجود ندارد! من به عنوان یک کوهنورد اعتقاد پایدار دارم که هیچکدام از این سه نفر راضی نبوده اند که کسی برای پایین آوردن اجسادشان جان خود را به خطر بیندازد. آنها عاشق کوهستان بودند پس چرا نگذاریم آنها در جایی که اینقدر دوست داشتند در آرامش بمانند. دو نفر باربر ارتفاع پرچم ایران را در بالای قله اصلی پیدا نموده اند. بنابراین جهت ایرانیان به روی قله برود پیک به طور کامل و پیروزیت آمیز توسط این سه کوهنورد صعود شده است. به نظر می رسد که آنها قله سنگی یال را اشتباه پایین آمده اند.

امیدوارم که توانسته باشم به بعضی از سوالات شما پاسخ دهم. هر زمان که خواستی می توانی با من تماس بگیری.

با بهترین درودهاتوماس لامل

به گزارش فارس، این 3 کوهنورد ایرانی برای فتح قله برودپیک جهت جدیدی را انتخاب کردند و پیروز شدند پرچم کشورمان را بر این قله برافراشته نمایند، اما متاسفانه در جهت بازگشت راه خود را گم کردند و بر اساس نظارت کارشناسان و مقامات محلی پاکستان، جان خود را از دست داده اند.

منبع :ورزش 3

منبع: لست سکند
انتشار: 5 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: babalaser.ir شناسه مطلب: 223

به "توماس لامل: کوهنوردان ایرانی زنده نیستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توماس لامل: کوهنوردان ایرانی زنده نیستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید