توصیه دارنده مدال نخل آکادمیک فرانسه به ریاضیدانان کشور

به گزارش مجله بابلسر، دارنده مدال نخل آکادمیک فرانسه با بیان این که سالانه شمار فراوانی از ریاضی دانان برجسته جهان در موسسات IHES فرانسه و ماکس پلانک آلمان گرد هم می آیند، گفت: به ریاضیدانان توصیه می گردد به این مراکز مراجعه نمایند.

توصیه دارنده مدال نخل آکادمیک فرانسه به ریاضیدانان کشور

سیامک یاسمی در گفت وگو با مجله بابلسر با بیان این که دعوت از افراد مطرح علمی که جوایز بین المللی را کسب نموده اند، می تواند در شناساندن صندلی علمی محققان کشور مفید باشد، اضافه نمود: در حدود 10 سال پیش ملاقات با همکاران ریاضی در دانشگاه پاریس را داشتم که در این ملاقات رایزن علمی سفارت فرانسه در تهران نیز حضور داشت. در این جلسه متوجه شدم که کشور فرانسه ارتباطات علمی گسترده ای با کشورهای دیگر از جمله هند و ویتنام دارد.

عضو هیات علمی پردیس علوم دانشگاه تهران با بیان این که پس از گفتگو نخستین همکاری خود را در قالب ارسال دانشجویان مستعد کارشناسی ارشد برای استفاده از کلاس های درس و اساتید دانشگاه پاریس به مدت سه ماه جهت تکمیل انتها نامه خود شروع کردم، ادامه داد: این دانشجویان پس از بازگشت به کشور اطلاعات علمی کسب شده را در اختیار دیگر دانشجویان قرار دادند و اکثر آن ها برای ادامه تحصیل به دانشگاه های تراز اول اروپا عزیمت کردند.

این دارنده مدال نخل آکادمیک فرانسه اضافه نمود: همکاری بعدی من کوشش در اختصاص سهمیه جهت دانشجویان ایرانی برای تحصیل در مقطع ارشد بود که اکنون چند سالی است که این سهمیه (دو تا سه نفر) در سایت FSMP قرار گرفته است و توصیه می کنم که دانشجویان کشور از این موقعیت استفاده نمایند.

دکتر یاسمی اظهار داشت: فعالیت دیگری که به انجام رسانده ام، اجرای پروژه ای تحت قالب جندی شاپور بوده است. پروژه جندی شاپور همکاری مشترکی میان ایران و فرانسه است و هر سال شمار قابل توجهی پروژه میان محققان ایرانی و فرانسوی را مورد حمایت اقتصادی قرار می دهد.

وی اضافه نمود: فعالیت دیگری که در حال اجرا دارم، استفاده از حمایت های اقتصادی موسسه اراسموس پلاس است. در این رابطه پروژه ای با همکاری دوستان ریاضی از فرانسه تهیه شد که بر اساس قراردادی میان دانشگاه تهران و دانشگاه سوربن هر سال شماری از اساتید فرانسوی مبحث مهمی از ریاضی را در دوره کوتاه مدتی (سه هفته) در دانشگاه تهران ارائه و شماری از دانشجویان مستعد جهت آشنایی با کلاس های درس و اساتید فرانسوی برای مدتی بین 6 تا 10 ماه به فرانسه عزیمت می نمایند.

این دارنده مدال نخل آکادمیک فرانسه گفت: در دو سال اخیر این پروژه در جریان بوده است و ثمرات فراوانی به همراه داشته است. تقریباً همه هزینه برگزاری دوره ها و هزینه اعزام دانشجویان از محل بودجه این پروژه توسط موسسه اراسموس تأمین شده است. در ضمنً تدریس اساتید فرانسوی در ایران به عنوان موظفی اساتید محاسبه می گردد. این کلاس ها با استقبال خوبی از سوی دانشجویان و همکاران روبرو بوده است.

دکتر یاسمی یادآور شد: فرانسه و آلمان در طول تاریخ از سردمداران علم ریاضی در دنیا بوده اند و از این که همکاری های محققان ریاضی کشور با این دو کشور صاحب نام در حال گسترش است، خرسندم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 7 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: babalaser.ir شناسه مطلب: 89

به "توصیه دارنده مدال نخل آکادمیک فرانسه به ریاضیدانان کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توصیه دارنده مدال نخل آکادمیک فرانسه به ریاضیدانان کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید